بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز (یکشنبه 22 اذر 94) در مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز (یکشنبه 22 اذر 94) در مجلس شورای اسلامی


گلایه شدید مردم کرمان از فیلم "شهرزاد"

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور طی تذکری گفت: به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر می دهم که به دلیل عدم نظارت در خصوص صدور فیلم های خانگی، باعث شده اند که فیلمی در کشور با عنوان "شهرزاد"پخش شود که به فرهنگ و ادب و تاریخ کرمان توهین می کند. اگر وزیر ارشاد نمی تواند جلوی موضوعات مذکور را بگیرد، ما جلوی این قضیه را خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: رویکردها و عدم نظارت وزارت ارشاد در خصوص موضوعات مذکور باعث آسیب به مسائل فرهنگی در کشور شده است.

پورابراهیمی در پایان  یادآور شد: مردم کرمان به شدت گلایه دارند و بنده این گلایه را بیان کردم و وزیر ارشاد باید به این موضوع رسیدگی کند.

************************

انتقاد از افزایش طول بازنشستگی در قانون برنامه ششم

علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در تذکری اظهار داشت: قانون برنامه ششم توسعه پیش از آنکه تقدیم مجلس شود در برخی رسانه ها منتشر شده و در آنجا تغییراتی در خصوص افزایش طول بازنشستگی و محرومیت آنها از برخی حقوق اجتماعی لحاظ شده است.

وی با تأکید بر اینکه حقوق کارگران نباید پایمال شود، گفت: متوسط کار در ایران 42 سال است و هزینه اصلی نیز متوجه بازماندگان است لذا دولت برای فرار از هزینه ها باید راهی دیگر را پیدا کند. از جیب بیمه شدگان یا بازنشستگان نباید هزینه‌ای کاهش یابد.

************************

زاهدی: شاهد سیاسی کاری در وزارت آموزش و پرورش هستیم

محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان طی تذکر شفاهی به وزیر آموزش و پرورش گفت: متأسفانه این روزها به جای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، شاهد سیاسی کاری و بی توجهی به برنامه های فرهنگی در وزارت آموزش و پرورش هستیم. بر اساس شواهد موجود، زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش راه خاصی را طی می کند که با صحبت های وزیر تضاد دارد.

وی در تذکر دیگری خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص سریال خانگی شهرزاد گفت: باید هرچه سریع تر جلوی انتشار و پخش این سریال گرفته شود؛ چرا که به ادب و فرهنگ مردم کرمان توهین شده است که البته ما در این خصوص از قوه قضاییه پیگیری می کنیم تا به شکایت‌مان در این خصوص رسیدگی شود.

زاهدی خاطر نشان کرد: بسیاری از اعضای بازنشسته هیات علمی دانشگاه ها در مشقت به سر می برند و حتی یارانه آنها نیز قطع شده است. این در حالی است که برخی از آنها به مقام استاد تمامی رسیده اند و برخی دیگر مدرک پروفسورا دارند همچنین دریافتی بازنشستگان نیروهای مسلح بسیار پایین است که باید نسبت به افزایش آن اقدام شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان در خصوص وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کرمان تأکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی کرمان و رفسنجان به موقع برای جلوگیری از شیوع این بیماری وارد عمل شدند و وزیر بهداشت نیز سفری به این استان داشت. لذا لازم است هرچه سریع تر نسبت به توزیع داروی تافیلو برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری و درمان آن ظرف امروز اقدام شود.

 

استانداری مازندران با پشتیبانی از افراد معلوم الحال، موجب بروز تشنج شده است

احمدعلی مقیمی نماینده مردم بهشهر در مجلس طی تذکری با اشاره به اینکه گزارش اخیر آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سندیت ندارد، گفت: آنها مقاصد خطرناکی علیه ایران دارند که هوشیاری بیش از پیش دولت را می‌طلبد.

وی در ادامه تذکر خود اظهار داشت: با توجه به بودجه 3 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها و 2 هزار میلیارد تومانی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی جهت ایجاد اشتغال، باید تلاش جدی در این زمینه صورت گیرد ولی ما چنین تلاشی را از سوی دولت شاهد نیستیم.

مقیمی در بخش دیگری از تذکر خود تأکید کرد: هم‌ترازی حقوق بازنشستگان محترم با شاغلان و پیش‌بینی آن در لایحه بودجه سال 95 مورد تقاضای ما است.

نماینده بهشهر در تذکر بعدی خود تصریح کرد: استانداری مازندران با پشتیبانی و ساماندهی افراد معلوم‌الحال به ویژه افراد مقصر در فتنه 88 به بهانه سخنرانی در شهرستان‌ها، موجب فرا رسیدن انتخابات زودرس و نیز بروز تشنج در بعضی شهرهای این استان شده است.

************************

دولتمردان برای گرفتن نتیجه مطلوب به نفع خود در انتخابات، یک طرفه عمل می کنند

علی محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی طی تذکری به رئیس جمهور عنوان داشت: دولت درخصوص تحویل به‌موقع لایحه بودجه عمل نکرده است که باید اقدام لازم را انجام دهد، همچنین با وجود گذشت 9 ماه از سال تاکنون دولت هیچگونه بودجه و اعتباری در سال جاری را تخصیص نداده است و بسیاری از کارها و پروژه‌های عمرانی مخصوصاً در مناطق محروم تعطیل است.

وی ادامه داد: پیمانکاران به وجود گذشت 9 ماه از سال پولی دریافت نکرده‌اند تا بتوانند با زیرمجموعه‌ها و کارگران خود تسویه‌حساب کنند و این عدم پرداخت به این دلیل است دولت چند ماه مردم را به مسئله مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌ها مشغول کرده است و حال در آستانه انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، دولتمردان تمام تلاش خود را روی برگزاری انتخابات گذاشته‌اند و گرفتن نتیجه مطلوب به نفع خود و شب ‌و روز در حال تغییر و تحول در ادارات هستند و با چینش فرمانداران و بخشداران کاملا یکطرفه عمل می‌کنند.

این نماینده تأکید کرد: به طور کلی مسائل اجرایی و عمرانی را تعطیل کرده و وزارتخانه‌ها و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به پیگیری نمایندگان ملت، خزانه و بانک مرکزی را مقصر می‌دانند. لازم به یادآوری است که نمایندگان مردم در خانه ملت از اهداف پشت‌پرده تعلل در عدم تخصیص و پرداخت اعتبارات ملی در ماده 180 اطلاع دارند و به موقع این موضوع را به مردم خواهند گفت.

بزرگواری در خاتمه اظهار داشت: بحث عدم هم‌ترازی حقوق بازنشستگان با شاغلان باید مورد رسیدگی قرار گیرد، زیرا حقوق بازنشستگان باتورم متناسب نیست و مجلس باید چاره‌اندیشی کند.