بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی دوشنبه 2 آذر 94 در مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی دوشنبه 2 آذر 94 در مجلس شورای اسلامی


نماینده مردم تهران در مجلس، استعفاء داد

مهدی کوچک زاده نماینده تهران طی اخطار قانون اساسی گفت: از روز گذشته بارها نوبت اخطارم نفر اول بود اما متاسفانه چه در اول و چه در آخر جلسه توجه نشد .

وی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: باید خود شما متعرض می شدید. طبق اصل 67 قانون اساسی رئیس جلسه می تواند 15 دقیقه درباره مهمترین مسائل کشور نطق کند و تذکر دهد.

وی افزود: طبق اخبار مکرر و موثق در روز گذشته، اطلاع یافتم که رئیس تعاونی روستایی استان فارس اعلام کرده 1700 تن سیب زمینی را برای جلوگیری از افت قیمت، امحاء و دفن کرده است. ما این عمل را که الگوبرداری از اقتصاد سرمایه داری است، خلاف شرف و وجدان اسلامی می دانیم و به مسئولان مربوطه خصوصا وزیر کشاورزی تذکر می دهم.

کوچک زاده تصریح کرد: در کشوری که مردم از گرسنگی براساس آمار 2 روز گذشته در مجلس، به فحشا کشیده می‌شوند کدام           بی شرافتی به خود اجازه می دهد 1700 تن سیب زمینی را امحاء کند؟

علی لاریجانی در پاسخ به اخطار گفت: اخطار باید در موضوع دستور کار جلسه مطرح شود، نه راجع به موضوعات دیگر. اگر موضوع دیگری می خواهید مطرح کنید باید وقت بگیرید و بیان کنید. اگر کسی خلاف عمل می کند شما که نباید خلاف کنید.

در این لحظه کوچک زاده با وارد ندانستن اخطارش عنوان داشت: من استعفا می دهم. که رئیس مجلس در پاسخ عنوان کرد نظم جلسه باید رعایت شود و اگرمی خواهید  استعفا بدهید این کار را انجام دهید. کسی نگرانی ندارد، استعفای شما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. اما این را بدانید که در این موضوع نمی شود تهدید کرد، به دلیل اینکه شما اخطار می دهید و وقتی که اخطار شما وارد نیست عنوان می کنید استعفا می دهم بنابراین استعفای خود را می توانید بدهید.

کوچک زاده با حضور در جایگاه هیأت رئیسه با فریاد جملات خود را تکرار کرد و در نهایت برگه استعفای خود را تقدیم رئیس مجلس کرد و صحن پارلمان را ترک کرد.

*************************

مجلس به استعفای کوچک زاده رسیدگی کند

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در تذکری با استناد به ماده 95 آئین نامه داخلی مجلس گفت: در این ماده اشاره شده زمانی که نماینده‌ای استعفای خود را به رئیس مجلس می‌رساند، باید رئیس مجلس در اولین جلسه علنی آن را اعلام کرده و سپس آن را در دستور کار خود قرار دهد.

وی خطاب به لاریجانی ادامه داد: شما باید براساس آنچه قسم خورده‌اید عمل کنید. چرا که اکنون استعفای آقای کوچک زاده مطرح شده و باید به آن رسیدگی شود؛ اجازه ندهید مجلس با این رفتارها خدشه دار شود.

این نماینده یادآور شد: 50 پیامک بد از کشاورزان در خصوص امحاء سیب زمینی به دستم ریده است. امروزه محصولاتی مانند انگور و سیب بر زمین مانده و باید دولت این‌ها را تعیین تکلیف کند؛ مجلس ده میلیارد دلار به وزارت نیرو برای مهار آب‌های مرزی پول اختصاص داده است که دولت باید برای آن راهکاری در نظر گیرد.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: حال که هفته آینده، مجلس جلسه ندارد؛ اما با ایشان صحبت خواهیم کرد.

امحاء محصولات کشاورزی در سالهای قبل نیز صورت گرفته است

غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد (تبریز) در تذکری اظهار داشت : براساس ماده 13 آیین نامه داخلی مجلس در صورتی که اخطاری خارج از دستور و موضوع در مجلس بیان شود باید میکروفن اخطار دهنده قطع شود.

وی ادامه داد:‌ در جلسه علنی امروز یکی از همکاران اخطار خود را بیان کردند اما بعد از بیان مطلب این نماینده به صورت کامل، که خارج از دستور بود میکروفن وی قطع شد.

وی افزود:‌ طرف صحبت آقای کوچک زاده در اخطاری که داند به ظاهر دولت بود، اما مدنظر وی کشاورزان بودند این در حالی است که باید سوال کرد آیا مردمی که آقای کوچک‌زاده از آنان صحبت می‌کند کشاورزان و سیب زمینی کاران را نیز شامل می شود؟ آیا از حال و روز کشاورزان و وضعیت فروش محصولاتشان خبر دارند؟

وی خطاب به لاریجانی افزود: هزاران تن سیب زمینی بین نهادهای حمایتی توزیع شده است و تنها مقدار اندکی از سیب زمینی ها که کیفیت پایینی داشته معدوم شده است و این اتفاق در سال های گذشته نیز رخ داده است و می تواند بازار را تحریک کند، آیا اینگونه باید این اقدام تخطئه شود.

رئیس مجلس در پاسخ بیان داشت: باید ابتدا بحث یک نماینده در اخطار را متوجه بشویم و در صورتی که درک کنیم که اخطار در موضوع مطرح نشده است می توانیم میکروفن را قطع کنیم.

*************************

دولت با ارائه لایحه شفاف سازی منابع مالی انتخاباتی، شبهه افکنی می کند

محمد علیپور نماینده مردم ماکو در مجلس در مخالفت با دوفوریت لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی گفت: مخالف شفاف سازی هزینه های تبلیغاتی نیستم. اما مطرح شدن این لایحه در این زمان که کمتر از یک ماه تا ثبت نام نمایندگان مجلس برای انتخابات باقی مانده، مناسب نیست.

وی ادامه داد:‌ آیا به راستی مشکل اساسی، فوری و فوتی مملکت این است؟ یا اینکه بهتر است ابتدا به مشکلات اقتصادی مردم رسیدگی شود. چرا با ارائه چنین لوایحی شبهه افکنی ایجاد می کنید.

علیپور یادآور شد: پشت پرده مطرح کردن این موضوعات چه چیزی وجود دارد؟ چرا در مجالس قبلی چنین موضوعی مطرح نبود؟ و باید این سوال را نیز از وزارت کشور پرسید که چرا در گذشته اگر تخلفی در زمینه تبلیغات انتخاباتی وجود داشت با آن برخورد نکرده و به دستگاه قضا معرفی نکرده اید؟

***

در ادامه علیرضا خسروی افزود: این لایحه باید به صورت یک فوریت بررسی شود تا در کمیسیون های مختلف مجلس به طور دقیق مورد رسیدگی واقع شود.

نماینده مردم سمنان در مجلس ادامه داد: به نظر می رسد بحث شفاف سازی اموال مسئولان، وزرا و نمایندگان با اهمیت تر از مطرح شدن این لایحه باشد. این در شرایطی است که این موضوع چند وقتی است که همچنان بلاتکلیف باقی مانده است، از چه کسی ترس داریم که اموال خود را اعلام نمی کنیم؟ این موضوع باید شفاف سازی شود در حالی که اکنون آن را کنار گذاشته ایم و رسیدگی به این لایحه را مدنظر قرار داده ایم.

وی خاطرنشان کرد: چندی پیش وزیر کشور از پول‌های کثیف سخن گفته بود؛ اما هیچ گزارشی به مجلس ارائه نداد که در برخورد با پول‌های کثیف چه اقدامی انجام داده است. لذا به نظر می‌رسد این موارد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

خسروی عنوان داشت: شما صحبت راجع به کرسنت را ممنوع کردید. چرا که آنجا نیز احزاب و گروه‌ها پشت قضیه هستند و اکنون می‌خواهید در عرض 24 ساعت موضوع منابع مالی داوطلبان انتخابات را حل کنید.

*************************

کاندیداهای عضویت در هیأت مدیره مؤسسه خانه ملت، سابقه کار رسانه ای ندارند

حمید رسایی نماینده تهران در تذکری بر اساس ماده 24 آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس اساسنامه جدیدی که برای موسسه خبرگزاری خانه ملت در کمیسیون آئین نامه تصویب شده، مقرر است سه نماینده عضو هیات مدیره این موسسه شوند.

وی ادامه داد: کمیسیون آئین نامه 6 نفر را به مجلس معرفی کرده و دو بار لیست‌های مذکور توزیع شده است، این در حالی است که کسانی که اسمشان در لیست است و مورد انتخاب کمیسیون آئین نامه قرار گرفته‌اند، خودشان عضو کمیسیون آئین نامه هستند و اشتراک دیگر این 6 نفر این است که سابقه‌ای به لحاظ رسانه‌ای ندارند. البته قبول دارم شاید به لحاظ آئین‌نامه ای موضوع مشکل نداشته باشد.

رسایی تصریح کرد: این صحیح نیست که کمیسیون آئین نامه از میان نمایندگانی که سابقه کار رسانه‌ای دارند، کسی را انتخاب نکند.

این نماینده تأکید کرد: شکل این موضوع درست نیست که با وجود 13 شخص که سابقه کار رسانه‌ای دارند کسانی دیگر انتخاب شوند البته کمیسیون آئین نامه می‌گوید این‌ها رأی آورده‌اند.

ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ اظهار داشت: اگر کسانی که تجربه بیشتری در حوزه کار رسانه‌ای داشتند برای عضویت در هیأت مدیره مؤسسه خبرگزاری خانه ملت معرفی می‌شدند، بهتر بود. اما بالاخره اقدام کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در چارچوب قانون بوده و افراد کاندیدا خودشان را به این کمیسیون معرفی کردند و در نهایت 6 نفری که بالاترین و بیشترین رأی را داشتند، انتخاب شدند.

*************************

عده ای در صدد تسخیر مجلس آینده با پولهای کلان هستند

محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس در موافقت با این لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی عنوان داشت : امروز یک آزمون بزرگ برای مجلس است و مجلس با رأی خود      می تواند یک مجلس شفاف یا یک مجلس غیر شفاف را انتخاب کند.

وی ادامه داد: کسانی که بدهکار انتخاباتی می شوند باید در دوران نمایندگی خود، جبران کنند و جبران کردن آنها از جیب مردم خواهد بود. یعنی کسی که با پول دیگران نماینده شده نماینده دیگران می شود، نه نماینده ملت.

عثمانی تصریح کرد: پول های کثیف جریان انحرافی امروز و از ماه‌ها قبل به صورت خروار خروار در مناطق مختلف هزینه می شود و این پول‌ها برای افراد خاصی هزینه می شود. بنابراین باید قانونی وجود داشته باشد و از ورود پول های کثیف جلوگیری کند، عده‌ای می‌خواهند با پول‌های کلان مجلس آینده را تسخیر کنند و این ما هستیم که باید جلوی اتفاق مذکور را بگیریم.

وی تأکید کرد: مهم نیست که ما باشیم یا نباشیم اما مهم این است که مجلس به دست اهل زر و زور نیفتد و به ابزار دشمن مبدل نشود. ‌یکی از ابزارها برای واکسینه کردن انتخابات همین لایحه شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی است تا مشخص شود که کاندیداها از کجا هزینه می کنند بنابراین نباید اجازه داد مجلس مختص متمولین شود.

نماینده بوکان خاطر نشان کرد:‌ مجلس نباید به دست کسانی بیفتد که از بیرون کوک می شوند، باید توجه داشت همان پول‌هایی که در دوره قبل آقای رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور دولت دهم که اکنون در زندان اوین تشریف دارند، هزینه می کردند، باید مشخص شود برای چه کسانی خرج شده است.

محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس پیش از پایان نشست علنی امروز ارلمان با اشاره به تصویب «یک فوریت» لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی، به ارائه توضیحاتی درباره علت عدم تصویب «دوفوریت» آن پرداخت و اظهار داشت: همه نمایندگان امروز بر اجرای این لایحه تأکید داشتند، اما لازم می‌دانستند که در کمیسیون مربوطه بیشتر و دقیق‌تر مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی تأکید کرد: نمایندگان خواستار بررسی این لایحه بودند اما تأکید داشتند که این موضوع با استحکام کامل‌تری در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

*************************