بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی سه شنبه 24 آذر 94 مجلس

حاشیه های جلسه علنی سه شنبه 24 آذر 94 مجلس


تذکرات پی در پی نمایندگان در اعتراض به کشتار شیعیان نیجریه

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده اصفهان در نشست علنی امروز (مجلس شورای اسلامی گفت: برای کشتار هزاران شیعه مظلوم نیجریه باید تدبیری اندیشید و باید به گونه ای برخورد شود که ظلمی که به شیخ ابراهیم زکزاکی و خانواده وی رفته جبران شود.

وی تأکید کرد: ما به عنوان شیعه نباید نسبت به کشتار هزاران نفر از شیعیان بی تفاوت باشیم.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس، خواستار استفاده از ظرفیت بین المجالس برای حمایت از شیعیان نیجریه و شیخ زکزاکی شد.

احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان و همچنین محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان نیز طی تذکراتی، تصریح کردند: مجلس باید نسبت به کشتار شیعیان در کشور نیجریه موضع گیری کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس در واکنش به تذکرات نمایندگان مجلس گفت: اقداماتی در حال انجام است. و نیازی به تذکرات مکرر نمایندگان در این خصوص نیست.

*************************

کوچک زاده: عده ای آنچه لیاقت خودشان است را به من نسبت می دهند

مهدی کوچک زاده نماینده تهران با استناد به ماده 79 آیین نامه داخلی مجلس گفت: طبق این اصل اگر کسی نسبت سویی به یکی از نمایندگان دهد آن نماینده می‌تواند تا 5 دقیقه نطق کند.

وی با بیان اینکه در ابتدای صحبت های خود مطلبی از امام خمینی(ره) می خوانم و بر اساس آن نطق می کنم افزود: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند : « ...اگر بنا باشد که شما به جای اینکه اقتصاد مردم را درست کنید، ببینید کجاهاست که مخروبه است و مردم از همه چیز ساقط هستند، به جای این اگر بنشینید سر مسند و با حرف و با فحاشی به هم، از مسائل غفلت کنید، این همان است که قدرتهای بزرگ می‏خواهند تا این مملکت خرابه بماند و صدای مردم درآید. شما هم عمال امریکایید، منتها ملتفت نیستید! یک عاملی داریم که مستقیما از سفارت امریکا دستور می‏گیرد، یک عاملی داریم که برای او کار می‏کند و خودش نمی‏فهمد. اگر شما به مردم کار نداشته باشید، به مصالح مردم و کشور کار نداشته باشید، فقط مشغول این باشید که من چطورم، شما چطورید، مردم با من هستند، مردم با شما هستند، اگر فکر این باشید، این همان است که امریکا می‏خواهد و شما از عمال امریکا هستید...»

کوچک‌زاده خطاب به لاریجانی یادآور شد: در زمان ریاست شما، از این تریبون زمانی که به شیخ ساده‌لوح فتنه اشاره کردم، گفتند نگذارید کوچک‌زاده‌ها راجع به بزرگ‌زاده‌ها صحبت کنند، این فرد اکنون استاندار شده است؛ البته من در آن زمان می‌خواستم 79 بدهم اما به خاطر همین سخن امام خمینی(ره) این اقدام را انجام ندادم.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: روز دیگری فرد دیگری از همین تریبون به بنده گفت شعبان بی‌مخ و من چیزی نگفتم،‌ روز دیگری نام فامیلی مرا که همسر وزیر بهداشت نیز همین فامیلی را دارد و وزیر کشاورزی در سالیان گذشته نیز همین نام را دارد به لجن کشید و این فرد کسی بود که پدرش در منزل خاندان ما روضه می‌خواند.

وی تصریح کرد: من در تمامی این موارد چیزی نگفتم نه اینکه حرفی نداشتم،‌ بلکه شرم می‌کنم. زیرا وقتی مردم از لحاظ اقتصادی و معیشتی طبق گزارش معاون وزیر کشور به فحشا و مصیبت کشیده می‌شوند، جرأت نمی‌کنم از خودم دفاع کنم.

کوچک‌زاده با اشاره به اینکه بنده استعفایی دادم که تاکنون پس نگرفته‌ام، خاطرنشان کرد: این موضوع دستمایه عده‌ای شده و آنچه لیاقت خودشان است را به ما نسبت دهند؛ این آخرین حرف من به عنوان ماده 79 بود در این مجلس. تصور نکنید ما حرفی نداریم بلکه ما نمی‌خواهیم از این تریبون از خودمان دفاع کنیم.

کوچک‌زاده با تأکید بر اینکه ما امروز فحش دفاع از مظلومان، مستضعفان و بدبختان را می‌خوریم،‌ اظهار داشت: کسانی به ما فحش می‌دهند که هر روز برای افراد دارای قدرت خوش رقصی می‌کنند،‌ یک روز برای احمدی‌نژاد و یک روز برای روحانی.

علی لاریجانی پس از تذکر کوچک‌زاده گفت: چون مطلبی را آقای حسینی صدر نماینده خوی گفته بودند این حق برای آقای کوچک‌زاده وجود داشت که از خود دفاع کنند. هر چند آقای حسینی صدر اسم فردی را نیاورده بود، اما فهوای کلام به گونه‌ای بود که متوجه فرد خاصی می‌شد.

*************************

نمایندگان یکدیگر را به بی تعهدی متهم نکنند

مؤید حسینی صدر نماینده مردم خوی و چایپاره طی تذکری در پاسخ به صحبت‌های مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران گفت: من دیروز در تذکر شفاهی در صحن علنی، در خصوص مناطق آزاد صحبت کردم و بابت اینکه خوی از قافله توسعه عقب مانده است ناراحت بودم که آقای پیرموذن از من خواستند که استعفا دهم؛ صحبت بعدی من هم تنها جواب وی بود و قصد توهین به کسی را نداشتم.

وی ادامه داد: امروز نماینده ای که از این موضوع ناراحت شده بود انتقاداتی را مطرح کردند که به نظر می رسد بزرگترین کفر و گناه این است که انسان خود را متعهدتر و ولایتمدارتر و علاقمندتر از دیگران به کشور بداند؛ این در حالی است که همه برابریم و تنها در پیشگاه خداوند نماینده مردم و اینکه چه کسی به کشور علاقه دارد مشخص می شود.

حسینی صدر تأکید کرد: هرکجا که برای منافع مردم و پیروی از رهبری، کاری انجام می شود، وظیفه افراد است. لذا اگر موضوعی موجب ناراحتی نمایندگان می شود افراد دیگر را به بی تعهدی متهم نکنیم چرا که گناه کبیره است.

*************************

قوه قضائیه وضعیت سهامداران "پدیده شاندیز" را بررسی می کند

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس، در تذکری خارج از دستور گفت: سهامداران پدیده شاندیز از عدم رسیدگی به وضعیتشان گلایه داشته و گفته‌اند این موضوع خواب را از چشمان سهامداران گرفته است؛ لذا درخواست می‌شود جلسه‌ای با وزرای مربوطه برای بررسی وضعیت سهامداران پدیده شاندیز برگزار شود.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر بیان داشت: این موضوع پیگیری شده و در دستور قوه قضائیه قرار گرفته است.

*************************

دو سال و نیم گذشت؛ قرار بود اقتصاد کشور 100 روزه اصلاح شود

سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین طی تذکری اظهار داشت: چندماهی است پرداخت یارانه‌ها به مردم با تاخیر صورت می‌گیرد و گاهی از برخی دولتمردان شنیده می‌شود که شاید دولت نتواند یارانه را پرداخت کند. یارانه کمک‌خرجی خانوارهای مستضعف و مردم است و اگر دولت شجاعت دارد یارانه خانواده‌های اشرافی را قطع کند.

وی ادامه داد: در حالی که شاهد رکود اقتصادی هستیم، رئیس دولت هرازچندگاهی می‌گوید که از رکود خارج شده‌ایم، ولی بسته خروج از رکود طراحی می‌کند؛ در این شرایط به مردم فشار اقتصادی وارد می‌شود و فیش‌های آب و برق و گاز روزبه‌روز گرانتر می‌شود.

نقوی حسینی تصریح کرد: ما باید به چه کسی بگوییم که مردم قادر به پرداخت نیستند؟ به چه دلیل با وجود رکود اقتصادی، هزینه‌های آب و برق و گاز تا این اندازه گران می‌شود؟ همچنین چرا وقتی با رکود در تولید قرار داریم، چرا فشار مالیاتی بر تولیدکنندگان وارد می‌شود؟  

وی یادآور شد: قرار بود که 100 روزه اقتصاد کشور اصلاح شود،‌ ولی با وجود گذشت دو سال و نیم شرایط اقتصادی کشور بدتر شده است. برجام هم که در مجلس تصویب شد و بهانه دیگری وجود ندارد، پس چرا وضع اقتصادی مردم درست نمی‌شود؟

این نماینده خاطرنشان کرد: اگر حرف مردم را هم بزنیم می‌گویند افراطی و تندرو هستیم. پس چه کسی باید حرف مردم را بزند؟ مردم تحت فشار اقتصادی هستند، بنابراین دولت برنامه‌های برای اصلاحات اقتصادی ارائه دهد.

*************************

هیأت رئیسه، تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه و برنامه ششم را بررسی کند

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در تذکری گفت: با توجه به اینکه امسال سال پایانی برنامه پنجم توسعه است، دولت از ابتدای سال موظف بوده برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه را در 15 آذرماه به مجلس ارائه کند.

وی با تأکید بر اینکه اقدام دولت عدول از آیین نامه داخلی مجلس محسوب می شود، گفت: به نظر می رسد امکان بررسی همزمان لایحه بودجه، برنامه ششم توسعه و البته احکام دائمی وجود ندارد.

وی یادآور شد: دو ماه زمان برای بررسی بودجه لازم است. لذا تأخیر در ارائه لایحه بودجه و برنامه باید در هیأت رئیسه مطرح و مورد نظر قرار گیرد.

محمدرضا باهنر در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: دولت اگرچه طبق قوانین و مقررات باید عمل کند و تا کنون لایحه بودجه و برنامه ششم را می بایست به مجلس ارائه می کرد اما مذاکرات و برجام، ارائه لایحه بودجه و برنامه ششم را تحت تأثیر قرار داده است.

نایب رئیس مجلس یادآور شد: از هر کمیسیون تخصصی مجلس دو نماینده برای بررسی قوانین دائمی برنامه و نمایندگانی برای کمیسیون تلفیق بودجه و کمیسیون تلفیق برنامه که در پیش روی مجلس است لازم است، لذا درخواست می شود اعضای کمیسیون ها بین خود تقسیم کار کنند و افراد هر کمیسیون تلفیق را مشخص سازند؛ هر چند حضور در چند کمیسیون تلفیق منع قانونی ندارد اما قاعدتا رسیدگی به چند کار امکان پذیر نیست.

*************************

بیانیه

 214 نفر از نمایندگان مجلس طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن کشتار وحشیانه شیعیان در نیجریه، ضرورت رسیدگی و ارائه گزارش از سوی وزارت خارجه در این خصوص را خواستار شدند.