بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی سه شنبه 3 اذر مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی سه شنبه 3 اذر مجلس شورای اسلامی


قاضی پور خطاب به رئیس مجلس: چرا حق نمایندگان را سلب می کنید؟

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس طی تذکری خطاب به رئیس مجلس اظهار داشت: قرار بود امروز آقای ابوترابی فرد استیضاح وزیر نیرو را اعلام وصول کند اما نکرد. ضمن آنکه آقای لاریجانی، شما حق نمایندگان را سلب کرده و اختیاراتشان را به وزرا می‌دهید.

وی ادامه داد: ما 15 نماینده مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت و نحوه هزینه‌کرد بودجه سلامت را داشتیم که متأسفانه آقای وزیر نه تنها پس نیفتاده بلکه پیش نیز افتاده است.

وی مجدداً خطاب به رئیس مجلس تأکید کرد: آقای لاریجانی! تحقیق و تفحص حق مسلم نمایندگان است و وزارت بهداشت باید پاسخگو باشد که 10 درصد ناشی از هدفمندسازی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده کجا هزینه شده است؟

این نماینده در پایان خاطرنشان کرد: در 7 ماه اول سال جاری به اندازه 3 برابر سال 92 در وزارت بهداشت هزینه شده است. از این رو امروز این وزارتخانه کسری بودجه بالایی دارد و می‌خواهد با تجمیع بیمه ها، این کسری را جبران کند. اما مگر از روی جنازه ما و کارگران رد شود چرا که ما اجازه نخواهیم داد پول کارگران حیف و میل شود.

************************

وزارت کشور اگر جسارت دادن مجوز دارد، بر آن ایستادگی کند

حسین دهدشتی نماینده آبادان در تذکری شفاهی گفت: تجمع و ازدحام و معطلی زوار در مرزها برای اخذ ویزا سبب ایجاد زحمت و نارضایتی شده است. لذا وزارت امور خارجه باید توجه ویژه ای در این خصوص داشته باشد.

وی ادامه داد: به دنبال تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی، انتظار اصلاح رویه ها، شفاف سازی و نظارت را انتظار داشتیم که شروع شد اما پس از مدت کوتاهی متوقف شد و شرایط بدتر شده است. همچنین شرکت های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی نفت در دو دهه گذشته مسائل قابل تأملی را رقم زده است که دکل های گمشده و آهن پاره تنها بخش کوچکی از معضلات است. لذا ضروری است دستگاه های نظارتی اقدامات لازم را انجام دهند.

این نماینده تصریح کرد: بی برنامه گی و عدم راهبرد مشخص در مناطق آزاد کشور از دو دهه قبل با لایحه های دولت افزایش یافته؛ و اراده ای هم برای اصلاح وجود ندارد. مبالغ قابل توجه ای بدون نظارت و برنامه در اختیار دولت ها قرار بوده و هست و متاسفانه این منابع به سرعت در این مناطق با لایحه دولت در حال افزایش هستند. واقعا سهم مناطق آزاد در اقتصاد ملی کجاست؟ دستگاههای نظارتی چه جایگاهی دارند ؟

دهدشتی در تذکر دیگری خطاب به وزیر کشور گفت: بعضا سخنرانی ها و تجمعات مجوز دار مورد اعتراض و حمله گروه ها  قرار       می گیرد و لغو می شود. وزارت کشور اگر توان و جسارت دادن مجوز را دارد، باید بر آن ایستادگی کند و نشان دهد که قانون حاکم است و نه زور. زورآزمایی خیابانی آن هم بدون مجوز توهین به نظام است.

نماینده آبادان یادآور شد: کنترل گرد و غبار مصوبات دولت نهم، دهم و یازدهم بود و است که تنها بر کاغذ مانده و مردم همچنان منتظر اقدامی عملی هستند.

وی در پایان تصریح کرد: در جلسات علنی دادگاهها برای حضور خبرنگاران و حتی نمایندگان مجلس سخت گیری هایی صورت می گیرد اما در جلسات غیر علنی مانند دادگاه سعید مرتضوی متهم بعضا با محافظ به دادگاه برده می شود.

************************

موسوی: یک جلسه علنی، به سوال از وزرا اختصاص یابد

سید شکرخدا موسوی نماینده مردم اهواز در تذکر آئین نامه ای با استناد به ماده 209 گفت: نحوه رسیدگی به سوال نماینده از وزیر در تبصره 2 ماده 209 آمده و بر این اساس، هیات رئیسه مکلف است هرگاه تعداد سوالات قابل طرح در صحن علنی ایجاب نماید یک جلسه علنی در هفته را به پاسخ گویی به سوالات نماینده‌ها اختصاص دهند.

وی یادآور شد: بیش از یک سال است دو سوال از وزیر نفت و جهاد کشاورزی در دستور جلسات قرار گرفته اما همچنان در صحن علنی مطرح نشده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ بیان داشت: برای اتمام لایحه بیمه شخص ثالث و رفع مشکل آئین نامه‌ای در این خصوص، هفته جاری را تماما به آن اختصاص دادیم. لذا در جلسات بعدی سوالات نمایندگان از وزرا بررسی خواهد شد.

************************

اعضای هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید با یکدیگر به مشکل برخورده اند

عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان طی تذکر شفاهی با استناد به ماده 214 آیین نامه داخلی مجلس گفت: امروز امیر خجسته نماینده همدان و عضو هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید برخی مسائلی پیرامون مستندات کار کمیته تفحص را مطرح کرد که براساس این ماده واحده ارائه و انتشار هرگونه اطلاعات در خصوص تحقیق و تفحص به هر شکل از طرف اعضای حقیقی و حقوقی و یا اعضای کمیته تحقیق و تفحص ممنوع است.

وی ادامه داد: تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و همچنین تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی همزمان در دستورکار قرار گرفت که در این شرایط، کار مربوط به تامین اجتماعی در مدت 4 ماه تمام شد و به صحن علنی مجلس رسید و در نهایت به قوه قضائیه ارسال شد اما تحقیق و تفحص از بنیاد شهید همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: به نظر می‌رسد اعضای هیات تحقیق و تفحص با یکدیگر به مشکل برخورده اند و مشخص است که قبل از آنکه گزارش تحقیق و تفحص در صحن قرائت شود باید از سوی اعضای کمیته رأی‌گیری صورت گیرد اما اعضای کمیته معتقدند که هیچ رأی‌گیری‌ صورت نگرفته است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با وارد دانستن این تذکر بیان داشت: اصل تذکر وارد است و باید ابتدا هیات تحقیق و تفحص با برگزاری جلسه ای به جمع بندی نهایی برسد و در نهایت آن را به کمیسیون مربوطه ارجاع داده تا این کمیسیون نظر خود را در خصوص تحقیق و تفحص اعلام کند.

************************

رئیس مجلس خواستار ارائه به موقع لایحه بودجه 95 از سوی دولت شد

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز با اعلام اینکه مجلس هفته آینده برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، جلسه علنی نخواهد داشت، گفت: جلسه علنی بعدی مجلس یکشنبه 15 آذرماه تشکیل می‌شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت باید 15 آذرماه لایحه بودجه سال 1395 کل‌کشور را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند، لذا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور آمادگی داشته باشد که 15 آذرماه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کند.