Skip to Content

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی


خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی گزارش داد

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

 

* به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مجلس تی وی؛ احمد بخشایش اردستانی در تذکر شفاهی گفت: مردم بدانید نابودی تمدن ها و مردمان گذشته از آنجا بود که سرشناسی مانند آقازاده ها اگر دزدی می کرد رهایش می کردند و چون ناتوانی دزدی می کرد مجازاتش می کردند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم ایران هرگز مورد تهدید عملی اسرائیل و آمریکا قرار نمی گیرند آنها نمی توانند جمهوری اسلامی را به انفعال بکشانند تنها پدیده ای که می تواند سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی را متأثر سازد پدیده آقازاده ها است.

وی تأکید کرد: باید به فساد این گروه فارغ از نوع گرایش های سیاسی شان رسیدگی شود ستاد مبارزه با مفاسد متشکل از سران قوا ناکارآمدی خود را در این 35 سال به اثبات رسانده است باید از رسانه ها سود جست همانطور که در غرب از رسانه ها برای مبارزه با فساد اداری استفاده می کنند.

این نماینده با بیان اینکه رسانه ها رکن چهارم مردمسالاری دینی هستند گفت: باید از این قشر در زمینه مبارزه با فساد به درستی بهره گرفت.

وی با اشاره به اینکه رهبر کبیر انقلاب مجلس را در رأس امور می دانست اظهار داشت: مقام رهبری این گزاره را مستحکم عنوان کردند اما این روزها این گزاره عوض شده است و باید بگوییم رئیس مجلس و نایب رئیس مجلس در رأس امور هستند چون این آقایان استیضاح وزرا را غربالگری می کنند و نسبت به اعلام وصول آنها اقدام نمی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آیین نامه داخلی مجلس در این موضوع واضح و شفاف است فراموش نکنید که انتخاب استاندار فارس بر خلاف ادعای وزیر کشور صورت گرفت و نمایندگان این استان استیضاح وزیر را کلید زدند و تحویل آقای باهنر داده شد.

وی افزود: باهنر  مانند رئیس جمهور آمریکا در نظام های ریاستی استیضاح وزیر کشور را اعلام وصول نمی کند چون وزیر کشور را هم جناح خود می داند.

بخشایش خطاب به رئیس مجلس گفت:‌ آقای رئیس فکر نمی کنید حق و حقوق نمایندگان را ضایع می کنید پاسخ شما در شب اول قبر چیست؟ استانداران استان های دیگر مانند اصفهان پس از ماجرای استاندار فارس به نمایندگان استان توجهی نمی کنند حتی پاسخ تلفن ما را نمی دهند.

نماینده مردم اردستان با بیان اینکه مصلحت مجلس مهم است یا مصلحت شخصی اظهار داشت: ملت شریف ایران رئیس مجلس اجازه نمی دهد قانون اجرا شود این حق مجلس است که استیضاح توسط رئیس مجلس اعلام وصول شود.

محمدحسن ابوترابی فرد در پاسخ به تذکر نماینده اردستان گفت:‌ در خصوص استیضاح ها باید گفت زمانی که نمایندگان پیگیر استیضاح باشند و نامه را به هیأت رئیسه تحویل دهند اعضای هیأت رئیسه براساس آیین نامه بعد از اینکه متن استیضاح را بررسی کنند طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم.

وی ادامه داد: البته به این معنا نیست که با همکاران برای پس گرفتن استیضاح مذاکره نکنیم نقطه نظرات را به همکاران انتقال می دهیم اما اگر اراده نمایندگان بر استیضاح باشد بنای هیأت رئیسه بر این است استیضاح به کمیسیون ارجاع داده شود.

 

* احمد سالک نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور! دفاع از شورای نگهبان دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و نباید کمر به تضعیف آن بست .

وی افزود: ایران اسلامی همیشه با تمام قدرت و اقتدار استکبارستیز بوده است و منتظر فتنه بزرگ‌تر از طریق سفارت انگلیس باشیم.

 

*احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: ماده 86 آیین‌نامه داخلی مجلس، تعطیلات تابستانی مجلس در هر سال را 30 روز پیش‌بینی کرده که زمان آن با تشخیص مجلس تعیین می‌شود و هیأت رئیسه می‌تواند در تنظیم برنامه جلسات علنی و کمیسیون‌ها به گونه‌ای عمل کند که نمایندگان هر ماه یک هفته کاری برای رسیدگی به وظایف نمایندگی فرصت داشته باشند.

وی افزود: همچنین در صورت ،ضرورت رئیس مجلس می‌تواند با تقاضای حداقل 50 نفر از نمایندگان یا به درخواست دولت در اوقات تعطیل به طور فوق‌العاده جلسات علنی مجلس را برگزار کند.

نماینده قم در مجلس در بخش دیگری از سخناش تصریح کرد: 54 نفر از نمایندگان درخواست کردیم که یک هفته که نمایندگان برای رسیدگی به امور نمایندگی در حوزه انتخابیه حاضر می‌شوند با 2 هفته تعطیلات تابستانی پشت سر هم نباشند، متأسفانه هیأت رئیسه توجهی نکرد و دوباره از فردا نمایندگان تا 29 شهریور تعطیل می‌شوند و دوباره یکسری شروع می‌کنند و با حمله به مجلس می‌گویند که مجلس را تعطیل کردند و برجام ماند، کنگره آمریکا برجام را بررسی می‌کند.

امیرآبادی همچنین یادآور شد: هیأت رئیسه مجلس زمان تعطیل را به رأی بگذارد چرا که آیین‌نامه به صراحت بیان می‌کند که زمان باید به تشخیص مجلس باشد، اما متأسفانه از مجلس رأی‌گیری نشده و هیأت رئیسه تصمیم گرفته است که برخی نمایندگان نسبت به این موضوع اعتراض دارند که خواهش می‌کنم هیات رئیسه در این زمینه تجدیدنظر کند.

در ادامه این جلسه محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس در پاسخ به این تذکر امیرآبادی گفت: تعطیلات تابستانی مجلس 30 روز است و ما 2 هفته تعطیلات تابستان پیش‌بینی کردیم و یک هفته نیز نمایندگان در حوزه‌‌های انتخابیه حضور پیدا می‌کنند.

نایب رئیس اول مجلس یادآور شد: همچنین با توجه به تشکیل کمیسیون ویژه بررسی برجام مناسب نیست که ما برنامه نمایندگان مجلس را تغییر دهیم و این کمیسیون جلسات خود را در ایام تعطیلات خواهد داشت و بررسی برجام نیز در صلاحیت این کمیسیون است.

 

* علی‌محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستورخود گفت:باید به نمایندگان محترم عرض کنم که رئیس مجلس و برخی از افراد هیات رئیسه در همکاری و همراهی با دولت شریک و سهیم هستند و ببینید چطور تعطیلات مجلس را با هفته کاری در حوزه انتخابیه همراه می‌کنند تا با تعطیلی دولتمردان آسوده‌خاطر باشند و نمایندگان نتوانند در مسائل اصلی دخالت داشته باشند که نمونه آن موضوع برجام است!

وی گفت: رئیس جمهور و برخی از دولتمردان برای اینکه نخبگان جامعه و نمایندگان را مشغول کنند، به بحث‌های بی‌فایده می‌پردازند و هرزگاهی با پارازیت‌ها به منتقدین حمله می‌کنند، همچنین در تاریکی نیز تیری به سمت شورای نگهبان رها می‌کنند که باید گفت آقای حقوقدان شما اصول قانون اساسی را که به آن سوگند یاد کرده‌اید، زیر سوال می‌برید.

 

* فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: امسال نیز در آستانه هفته دولت، رئیس جمهور با نقض قسم خود به جایگاه قانونی شورای نگهبان که حافظ احکام اسلامی است، کم‌لطفی و بی‌انصافی کرد، اما این روزها اتفاق دیگری هم رخ داد و آن بازگشایی لانه روباه پیر (سفارت انگلیس) بود که از متن حواشی آن ملت بصیر ایران مطلع‌اند.

وی با ابراز تعجب از ادبیات سیاسی طرفین رابطه (ایران و انگلیس)، گفت: آقای روحانی عنوان کرد که باید به گونه‌ای حرکت شود که علاوه بر توسعه روابط به تدریج قضاوت تاریخی مردم نیز تغییر کند. از سوی دیگر آقای ظریف در مصاحبه مطبوعاتی حاشیه مراسم کذایی، جرأت نکرد واژه رژیم صهیونیستی نگون‌بخت را بر زبان آورد و در پاسخ به سؤالی در خصوص روابط با سایر دول متخاصم با لحنی دیپلماتیک و البته غیرانقلابی گفت که ما با همه کشورها به‌استثنای یک استثنا می‌توانیم رابطه داشته باشیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: متأسفانه بعضی از مقامات ما که البته متدین‌اند و خائن نیستند، در پی عادی‌‌سازی رابطه با آمریکا و انگلیس جنایتکار هستند.

آلیا خاطرنشان کرد: وزیر خارجه انگلیس در خاک کشور ما با رادیو بی‌بی‌سی مصاحبه کرده و می‌گوید ایران را براساس اقداماتش در قبال اسرائیل قضاوت می‌کنیم و ایران دیگر تهدیدی برای اسرائیل نیست. لابد در توجیه گنده‌گویی‌های وزیر خارجه انگلیس، وزیر خارجه ما باز هم می‌گوید این صحبت‌ها برای مصرف داخلی آنها بوده است.

وی افزود: رفتارهای سیاسی چند ماهه اخیر در ارتباط با مذاکرات و توافق و قطعنامه و «برجام» از طرف دولت‌مردان نسبت به کارشناسان و شخصیت‌های منتقد که مفتخر به کسب عناوین بی‌سواد و جهنمی از سوی دولت شده‌اند و نیز یک بام و دو هوایی قبض و بسط رسانه‌های منتقد و رسانه‌های دولتی و مواضع نرم و لطیف با همتایان آمریکایی و انگلیسی، بغض‌های نهفته در شعرهای اشرف‌الدین گیلانی را نسبت به قدرت‌مداران زمانش در حافظه تاریخی ملت، تداعی می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: ملت بزرگ ایران انتظار دارد که در فرآیند کارشناسانه بررسی «برجام» اجازه ورود دولت به بعضی از تعهدات و منع دولت از پذیرش بعضی دیگر از تعهدات که عبور از خط‌قرمزهای مشخص‌شده از طرف رهبر معظم انقلاب بوده است، تعیین و توسط شورای نگهبان تأیید شود که تاریخ راوی و قاضی منصفی در گزارش این روزهای ما به نسل‌های آینده خواهد بود.