بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی (دهم آبان)

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی (دهم آبان)


انتقاد از عدم مشارکت نمایندگان در رأی گیری

اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در جریان رسیدگی به طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی طی تذکری عنوان کرد: تعداد و مشارکت در رأی گیری پایین است و این شائبه برای مردم که شنونده جلسه علنی هستند پیش می آید که نمایندگان توجه ای به دستور ندارند. باید طوری رفتار شود که شأن مجلس حفظ شود.

ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ توضیح داد: عدم رأی به معنای رأی ممتنع است و عدم مشارکت نمایندگان به این جهت است. البته باید اگر رأی ممتنع است با اعلام رأی اعلام کنند و مشارکت داشته باشند.

*************************

رسایی: مجلس عضو شده یا ما تغییر کرده‌ایم ؟

حمید رسایی نماینده مردم تهران طی تذکری گفت: امروز بحث انتخاب عضو ناظر مجلس در شورای راهبردی دادرسی الکترونیکی مطرح بود،‌ تعداد کاندیداها ظاهرا 2 نفر بودند.

وی یادآور شد: چند ماه پیش در زمان انتخاب عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات کمیسیون فرهنگی 2 نفر را به صحن مجلس معرفی کرد؛ یکی بنده و دیگری آقای نبویان؛‌ در آن زمان رئیس محترم مجلس حدود 2 ماه انتخابات را به تأخیر انداخت و گفت: برداشت ما از آیین‌نامه این است که باید بیش از 2 نفر باشند و باید کمیسیون فرهنگی یک نفر دیگر را معرفی کند.

رسایی این سؤال را مطرح کرد که آیا نظر شما (هیأت رئیسه) از آیین‌نامه تغییر کرده؟ ما تغییر کرده‌ایم یا مجلس عضو شده است؟

نماینده تهران اضافه کرد: چگونه است در آن دوران که قرار بود یک نفر به عنوان ناظر در هیأت نظارت بر مطبوعات باشد و کمیسیون فرهنگی 2 نفر را معرفی کرد اجازه برگزاری انتخابات را ندادند و حدود 3 ماه این موضوع به تأخیر افتاد اما امروز در حالی که یک نفر عضو ناظر مطرح است و فقط 2 نفر معرفی شدند انتخابات برگزار می‌شود؟

ابوترابی‌فرد نائب رئیس مجلس در پاسخ اظهار داشت: اقدامی که امروز انجام شد مطابق آیین‌نامه است. بنده در موردی که شما توضیح دادید حضور ذهن ندارم اما کمیسیون‌های دیگر نیز می‌توانستند مشارکت کنند.

*************************

دانشگاهها نباید محل جولان فتنه گران باشند

سیدمحمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند در تذکر شفاهی اظهار داشت: از دولت درخواست دارم در ادامه روند اجرای برجام براساس تأکیدات مقام معظم رهبری و آنچه را که ایشان بیان فرمودند مدنظر قرار بدهند. اگر به تأکیدات ایشان توجه نشود و در این زمینه کوتاهی داشته باشیم آسیب های زیادی به کشور وارد می شود.

وی ادامه داد:‌ در دوران پسا برجام نسبت به نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور نسبت به مردم توجه ویژه ای  صورت گیرد.

عبادی در تذکر دیگری خطاب به وزیر علوم تصریح کرد: دانشگاه ها نباید محل جولان فتنه گران باشند. آنها در گذشته مخل امنیت کشور بودند. در هیچ کشوری به اخلال گران امنیت میدان داده نمی شود.

وی در پایان عنوان کرد:‌ از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی می خواهم که هر چه سریعتر طرحی که برای حل مشکلات موسسه میزان در نظر گرفته بودند را عملیاتی کنند.