Skip to Content

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی


خبرنگار پایگاه خبری مجلس تی وی گزارش داد:

حاشیه های جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

بیمه های تکمیلی خلاف قانون است

مسعود پزشکیان نماینده تبریز پس از ارائه گزارش وزیر بهداشت و درمان درباره اجرای طرح تحول سلامت گفت: ما از ابتدا نسبت به اظهارات آقای وزیر نقد داشتیم و الان هم معتقدیم که خلاف قانون صورت می‌گیرد.

وی عملکرد و پرداخت به پزشکان خارج از سطح‌بندی را خلاف قانون خواند و با اشاره به اینکه بیمه‌های تکمیلی نیز خلاف قانون است اظهار داشت: پزشکان باید در یک محل کار کنند.

پزشکیان در ادامه اظهار داشت: در دانشگاه خود ما 48 نفر از اساتید تمام وقت را پاره وقت کردند که یکی از آنها در همان سیستم ماهی 90 میلیون تومان درآمد داشت. یعنی پرداختی در سیستم دولتی برایش کم بود و برای درآمد بیشتر به بخش خصوصی رفت.

وی با اشاره به اینکه اکنون پزشکان متخصصی هستند که ماهی یک میلیون تومان هم درآمد ندارند، اظهار داشت: میانگین درآمد اعضای هیأت علمی در خارج از کشور 10 هزار دلار است در حالیکه سرانه درآمد در آنجا 4 هزار دلار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ما مصوب کردیم که به مناطق محروم بودجه اختصاص داده شود اما تعرفه‌ها و هزینه‌ها افزایش یافت؛ ما قادر نیستیم با این ولخرجی‌ها نظام بهداشت و درمان کشور را اداره کنیم.

 

پزشکیان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: با آقای لاریجانی صحبت کردم که جلسه خصوصی بگذارند. با صدا و سیما صحبت کردند که ما آنجا نرویم. کل عوامل برنامه "نبض" را تغییر دادند به علت اینکه ما می رفتیم و نقد می کردیم. یک عده که حتی از هم خوششان هم می آید، می نشینند پشت تریبون و "به به" و "چه چه" می گویند. هرجا حرف می زنید اجازه بدهیم نفر مقابل هم حرفش را زند. مردم هم متوجه می شوند که ما اشتباه می گوییم یا نه .

وی ضمن انتقاد از 4 الی 5 برابر شدن ویزیت‌های سرپایی تصریح کرد: اگر معتقدید راهی که می‌روید درست است ادامه  دهید اما 6 ماه دیگر که پول کم آوردید نیایید به مجلس بگویید پول بده.

********************************

نباید انتظار اجرای خدمات اجرا نشده طی 12 سال را در دو سال داشت

حسین علی شهریاری نماینده سیستان و بلوچستان پس از اظهارات مسعود پزشکیان اظهار داشت: در دوره وزارت آقای قاضی‌زاده خدمات خوبی به مناطق محروم شده است.

وی با تاکید بر اینکه همه مشکلات بهداشت و درمان کشور به این دولت مربوط نمی‌شود خاطرنشان کرد: نباید انتظار داشت خدماتی که در عرض 12 سال اجرا نشده است دو ساله اجرا شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تأکید کرد: انصاف این است که  آقای قاضی‌زاده هاشمی خدمات ارزنده‌ای انجام داده که قابل ستایش است و باید کمک کنیم که اشکالات برطرف شود.

********************************

ابوترابی فرد: مدیریت متکی بر منابع باید از بین برود

ابوترابی فرد نایب‌رئیس مجلس پس از ارائه گزارش وزیر بهداشت، به اظهارات مسعود پزشکیان اشاره کرد و گفت: نکته آقای پزشکیان این بود که ما باید در چارچوب قانون عمل کنیم. در همین زمینه می‌توان گفت نظام رتبه‌بندی و طبقه‌بندی از جمله مسائلی است که در قانون برنامه پیش‌بینی شده و باید به آن طبق قانون عمل شود.

وی ادامه داد: یک چهارم بودجه کشور صرف بهداشت و درمان شده است و اگر نتوانیم منابع را مدیریت کنیم و نگاه همه‌جانبه داشته باشیم نخواهیم توانست مسیر پیش رو را ادامه دهیم.

ابوترابی‌فرد با تاکید براینکه باید نظام بهره‌وری را ارتقا داده و در چارچوب قانون عمل کنیم از زحمات وزیر بهداشت و مقامات و کارکنان این وزارتخانه قدردانی کرد و خواستار این شد که مدیریت متکی بر منابع از بین رفته و مدیریت مبتنی بر دانش، فناوری و علم با نگاه به منابع واقعی جایگزین آن شود.

********************************

موسوی خطاب به وزیر نفت: از قلع و قمع نیروهای وزرات نفت دست‌بردارید

شکرخدا موسوی نماینده اهواز طی تذکری بیان داشت: ما امروز در صنعت استراتژیکی نفت و گاز با فاجعه مدیریتی تک صدایی مواجهیم؛ فردی که در سال 76 و بدون حتی یک روز سابقه علمی و مدیریتی در صنعت نفت از سر اعتماد وکلای ملت، ردای وزارت نفت را پوشید و در سال 92 مجدداً بر صندلی مدیریت این صنعت نشست در همان ابتدای وزارتش پیام داد همه آنهایی که در 8 سال خانه نشینی سراغی از من نگرفتند برای رفتن از مجموعه آماده شوند؛ با این همه عقده و کینه چه فجایعی که در صنعت نفت به بار نیامد.

وی ادامه داد: آقای زنگنه! محصول 8 سال مدیریت شما در صنعت نفت شد رشوه‌خواری استات اویل و فاجعه عملکرد توتال در پارس جنوبی که عمداً بخش ایرانی را کمتر از بخش قطری توسعه داد . همچنین قرار داد ننگین کرسنت که فهرست بلند بالای رشوه‌خواران و مفسدان این قرارداد، الان در مسئولیت‌های وزارت نفت جولان می‌دهند و در حال معامله‌های میلیاردی به نفع خود و خانواده‌هایشان هستند.

موسوی خطاب به وزیر نفت ادامه داد: کی می‌خواهید از قلع و قمع نیروهای مؤمن و متدین وزرات نفت دست‌بردارید؟ شما تا الان هم مشمول رحمت و رأفت نظام اسلامی شده‌اید.

وی تصریح کرد: آقای وزیر! چرا به رئیس بنیاد مستضعفان فشار آوردید که تنها کاشف نفت در دریای خزر را و فنی‌ترین مدیر نفتی ایران یعنی مهندس خادمی مدیر عامل شرکت حفاری شمال را برکنار کند؟

آقای زنگنه! شما بیش از 100 نفر از نیروهای انقلابی و مدیران تحصیلکرده دانشکده نفت را که عمدتا سوابق ممتاز مدیریتی داشتند بخاطر اینکه در دولت قبل بودند اخراج کردید؛‌ آقای زنگنه آیندگان حتما ما را نخواهند بخشید که شما را با بند کرسنتی‌ات و حلقه مدیران دو پاسپورتی‌ات و خیانتی‌هایی که به مملکت ایران کردید به وزارت رسانیدیم؛‌ بعید می‌دانم شما جز به داشتن شناسنامه ایرانی دیگر علاقه و عرق و تعصبی به ایران اسلامی داشته باشید.

********************************

هیات رئیسه مجلس همراه دولت است

احمد امیرآبادی فرهانی نماینده قم در تذکری گفت: وزیر اقتصاد گفته است شب پرداخت یارانه‌ها، شب مصیبت عظمای دولت است. آقای وزی!ر معوقات بانکی ویژه‌خواران مصیبت عظما نیست؟ مشکل گرانی و بیکاری مصیبت عظما نیست؟ همین 45 هزار تومانی که هر ماه به مردم داده می‌شود مصیبت عظما است؟

وی ادامه داد: آقای طیب نیا شما قیمت بنزین، گازوئیل، آب و برق را بالا برده‌اید آیا یارانه‌ها را افزایش داده‌اید؟ خواهشا جلوی ریخت و پاش‌ها و حقوق‌های میلیونی و ویژه‌خواری‌ها را در دولت و مناطق آزاد را بگیرید.

وی با اشاره به مصاحبه معصومه ابتکار با خبرگزاری بی‌بی‌سی تصریح کرد: خانم ابتکار به جای مصاحبه با بی‌بی‌سی و پرداختن به مباحث سیاسی و انتخاباتی به داد دریاچه نمک و حوض سلطان برسد.

امیرآبادی فراهانی با اشاره به بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران خاطر نشان کرد: استاد همه رذالت‌ها بین المللی و تفرقه‌افکنی انگلیس مکار است و مسئولیت شیطنت‌های بعدی انگلیس در ایران بر عهده کسانی است که زمینه حضور مجدد آنان را فراهم کرده است.

نماینده قم با اشاره به مصاحبه اخیر مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: انصاری گفته است نمایندگان به جای استیضاح وزراء به لوایح و طرح‌های عقب افتاده بپردازند. آقای انصاری کدام استیضاح؟ هیات رئیسه مجلس همراه دولت است و اجازه طرح استیضاح نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: آقای انصاری شما به عنوان رابط دولت و مجلس پیگیری کنید تا قوانینی که مجلس تصویب کرده است و دولت اجرا نمی‌کند عملی کند تا مشکل مردم حل شود.