بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی یکشنبه 29 اذر94 مجلس

حاشیه های جلسه علنی یکشنبه 29 اذر94 مجلس


توکلی: این وضعیت حقوق نمایندگان را ضایع می کند

احمد توکلی نماینده مردم تهران طی تذکری قبل از بررسی لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد و اظهارنظر موافقان و مخالفان، از نحوه بررسی این لایحه در کمیسیون انتقاد کرد و گفت: این لایحه حاصل تجمیع 5 لایحه دولت است که برای تغییرات آن زمان زیادی وجود نداشت تا نمایندگان به بیان دیدگاه‌ها و اظهارنظرهای خود بپردازند.

وی ادامه داد: بدون شک این وضعیت حقوق نمایندگان را ضایع می‌کند، لذا نباید مورد تایید قرار گیرد.

محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس با بیان اینکه در مورد این لایحه هیجانات زیادی بین نمایندگان وجود دارد، از برخی نمایندگان درخواست کرد تا اجازه صحبت به دیگران نیز داده شود. 

وی ضمن وارد ندانستن تذکر توکلی گفت: کمیسیون اقتصادی قبل از بررسی این لایحه اعلامیه‌ای برای زمان بررسی این لایحه ارائه داده بود، بنابراین مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

************************

مسئولان دیپلماسی، در مقابل مصوبه کنگره آمریکا اقدام متناسب انجام دهند

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات طی اخطار قانون اساسی اظهار داشت: مجلس نمایندگان‌ آمریکا اقدامی غیرمنطقی انجام داده است که نشان‌دهنده کینه‌جویی علیه نظام اسلامی است و رئیس‌جمهور آمریکا امروز این مصوبه را تایید کرده است.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مجلس و دولت، خوب بود اقدام متقابلی انجام می‌دادیم خطاب به نایب رئیس مجلس گفت: اقای باهنر، متاسفانه در نطق امروز شما هم اشاره‌ای به آن نشد.

سلیمی با اشاره به ضرورت یک اقدام شایسته و بایسته در قبال این مصوبه کنگره آمریکا خاطر نشان کرد: این اقدام نشانگر آن است که آمریکایی‌ها دست از کینه‌جویی و عداوت نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران برنداشته اتد.

محمدرضا باهنر که اداره جلسه علنی را برعهده داشت، اخطار را وارد دانست و با اشاره به جدی بودن این بحث خاطرنشان کرد: این نوع رفتار، دیوار بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا را بلندتر می‌کند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این مصوبه اثبات‌کننده غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌هاست. لذا از مقامات دیپلماسی کشور می‌خواهیم در برابر رفتار خصمانه آمریکا اقدام مناسب انجام دهند.

پس از توضیحات باهنر، نمایندگان مجلس با فریادهای مرگ بر آمریکا اخطار سلیمی و اظهارات باهنر را تایید کردند.

************************

انتقاد از عدم تمایل برخی نمایندگان برای بررسی طرح ادغام شورای عالی فناوری در شورای عالی فضای مجازی  

نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد در مجلس در تذکری گفت: متاسفانه حدود یک ماه است که طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی برای انجام برخی اصلاحات به کمیسیون مربوطه ارجاع شده اما هنوز به صحن اعاده نشده است.

وی ادامه داد: با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره حذف شوراهای موازی با شورای عالی مجازی،  متاسفانه این طرح به علت ایرادات مطروحه از سوی یکی از نمایندگان برای بررسی و اصلاح به کمیسیون ارجاع شد و حدود 6 ماه است که در کمیسیون صنایع و معادن معطل مانده از این رو به نظر می‌رسد که برخی از نمایندگان نمی خواهند که طرح مذکور به صحن بیاید.

باهنر که ریاست جلسه علنی امروز را بر عهده داشت پاسخ بیان داشت: قطعا هیات رئیسه این موضوع را دنبال خواهد کرد تا در نهایت طرح مذکور به صحن مجلس ارجاع شود زیرا این طرح مسئله مهمی است و قطعا در نشست آینده هیات رئیسه نیز بررسی می‌شود.

************************

رئیس سازمان محیط زیست، دست از سیاسی کاری بردارد

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک طی اخطار قانون اساسی گفت: امروز اکثر کلان‌شهرهای کشور با مشکل آلایندگی مواجه هستند.

وی با درخواست از معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست جهت دست برداشتن از سیاسی‌کاری اظهار داشت: دولت چرا برای رفع آلودگی از هوای اراک کاری برای مردم این شهر نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آقای چیت چیان وزیر نیرو در کمیسیون وعده داد که مشکل سوخت نیروگاه شازند را به زودی حل کند اما الان 15 روز گذشته و هنوز از مازوت در این نیروگاه استفاده می‌شود. لذا دستگاههای متولی باید بازرسانی را به بیمارستان‌های تهران و اراک جهت اطلاع وضعیت بیماران تنفسی ناشی از آلودگی هوا، اعزام کنند.

آصفری تأکید کرد: من تقاضا می‌کنم خانم ابتکار در یک جلسه با نمایندگان حاضر شده و پاسخ دهد که چه اقدامی برای رفع آلایندگی از هوای کلان‌شهرها انجام داده است؟ با تعطیل کردن مدارس که نمی‌توان این مشکل را حل کرد.

محمدرضا باهنر در پاسخ گفت: این اخطار تعداد زیادی از نمایندگان است و امروز یکی از مشکلات جدی همه کشور، آلودگی هواست.

نایب‌رئیس دوم مجلس تشریح کرد: در بعضی نقاط از جمله شازند اراک می‌توان اقدامات ویژه‌ای انجام داد و خواهش من این است که کمیسیون کشاورزی مجلس از مسئولان دعوت کند تا درباره اقدامات خود توضیحاتی دهند تا همه ساله شاهد این مسائل نباشیم.

************************

قیمت نفت به 30 دلار رسیده، دولت دل خوش به برجام و لغو PMD است

مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران طی تذکری گفت: اگر همین امروز هم لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس ارائه شود ما تا ابتدای سال 95 نخواهیم توانست آن را تصویب کنیم؛ زیرا ابتدا باید برنامه تصویب شود؛ سپس بودجه سال 95 بررسی شود و ما تا پایان سال فرصت کافی نخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: به نظر من عمدی در کار است که برنامه اداره کشور توسط این مجلس تصویب نشود.

کوچک‌زاده در ادامه تذکر شفاهی خود با ابراز تأسف برای سکانداران سیاست خارجی کشور، گفت: قیمت نفت را با کمک سگ دست آموز خود یعنی دولت آل صهیون - آل سعود به 30 دلار رساندند بعد شما دل خوش کرده‌اید به برجام و لغو PMD.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: عربستان بدون اجازه غرب کاری نمی‌کند و قیمت 30 دلاری هر بشکه نفت به دستور غرب تثبیت شده است. این کار برای به زانو درآوردن مردم ایران است.

کوچک زاده به مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر محدودیت تردد اتباع ایران به این کشور که امروز نیز رئیس‌جمهور آمریکا آن را تأیید کرد، اشاره کرد و آن را خلاف برجام برشمرد.

وی با تأکید بر اینکه از این برجام چرخ زندگی مردم نخواهد چرخید، خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی! جلوی این کار را بگیرید.

 

تذکر 101 نماینده مجلس به رئیس جمهور

101 نماینده مجلس شورای اسلامی طی تذکری به حسن روحانی رئیس‌جمهور نسبت به محدودیت ایجاد شده برای کسانی که به ایران سفر کردند، انتقاد کرده و خواستار واکنش قاطعانه دولت در خصوص مصوبه کنگره آمریکا علیه ایران، شدند.

************************

انتقاد به فشار سازمان بازرسی مازندران در آستانه انتخابات

شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس‌آباد در مجلس در بخشی از تذکر شفاهی خود خطاب به روسای سه قوه گفت: فشار مضاعف سازمان بازرسی استان مازندران آن هم در آستانه انتخابات مورد اعتراض جدی شورای اسلامی روستاها، دهیاری‌ها، مردم و مسئولان دستگاه‌های مختلف است که می‌بایست از آن جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از تذکر خود خطاب به وزیر راه و شهرسازی، تصریح کرد: درخصوص اصلاح حریم راه‌ها در شمال کشور به ویژه درغرب استان مازندران با وجود آنکه ضرورت اصلاح آن به تایید کارشناسان وزارتخانه مذکور رسیده است کم‌کاری می‌شود، بنابراین لازم است وزیر پیگیری‌های لازم را در این‌خصوص داشته باشد.