بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی یکشنبه 7 دی 94 مجلس

حاشیه های جلسه علنی یکشنبه 7 دی 94 مجلس


هیأت رئیسه، تصمیم باهنر در اعلام رأی لایحه مناطق آزاد، را قانونی دانست

منصور حقیقت پور نماینده مردم اردبیل در مجلس، طی اخطار قانون اساسی گفت: هفته گذشته لایحه مناطق آزاد اردبیل و مهران در صحن علنی مجلس مطرح گردید؛ علی رغم صراحت ماده 171 قانون پنجم توسعه، این لایحه نیازمند دو سوم آراء نبود. لایحه مناطق آزاد اردبیل و مهران نیز توانست نصف به علاوه یک رأی نمایندگان را کسب کند؛ اما نظر رئیس آن جلسه بر این بود که تصویب این لایحه نیازمند دو سوم آراء بود.

وی یادآور شد: نمایندگان از حوزه‌های مختلف به هیات رئیسه مراجعه کرده و اعتراض خود را نسبت به اتفاق رخ داده بیان کردند. هیات رئیسه در پاسخ به اعتراضات مطرح شده قول داده است که موضوع را بررسی کرده و نتیجه آن را اعلام نماید. ما امروز منتظر هستیم که آقای ابوترابی به عنوان رئیس جلسه نتیجه بررسی‌های خود را اعلام فرمایند.

حقیقت پور عنوان داشت: نمایندگان معتقدند حق و حقوق این مناطق تضییع شده است. بنابراین منتظر تصمیم قاطع و منصفانه هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هستند.

ابوترابی‌فرد که ریاست صحن علنی مجلس را برعهده داشت در پاسخ گفت: مسئله پیش آمده در هیات رئیسه مجلس مطرح شد. نتیجه‌ای که گرفتیم این بود که تصمیم آقای باهنر در آن جلسه به عنوان رئیس صحن علنی صحیح و در چارچوب آئین نامه بوده است. ایشان براساس برنامه پنجم توسعه تصمیم خود را اعلام کرده بودند.

نایب رئیس مجلس افزود: با توجه به رویکرد دولت در ارتباط با مناطق آزاد در برخی نقاط کشور و در چارچوب قانون، لوایحی را به مجلس ارائه کرده بود؛ در مورد منطقه آزاد سیستان نیز اخیرا لایحه‌ای ارائه شده است، تصمیم هیات رئیسه بر این است که طبق روال همیشگی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شود که امروز اقدام لازم صورت گرفت.

وی تأکید کرد: لوایح گذشته که در رابطه با مناطق آزاد ارائه شده بود در بررسی های جدید در نظر گرفته خواهد شد و هنگام بررسی مسائل مطرح شده از سوی دولت را در نظر خواهیم گرفت. هر تصمیمی که کمیسیون اقتصادی مجلس اتخاذ کند در صحن علنی بیان خواهد شد.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه در مورد لایحه اخیر لوایح گذشته نیز مدنظر قرار خواهد گرفت و گزارش کمیسیون به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد، گفت: برخی مسائل هم وجود دارد که در لوایح دولت ارائه نشده است و در کمیسیون اقتصادی پیشنهادات همکاران و نمایندگان مجلس لحاظ خواهد شد. در مورد پیش آمده اگر نمایندگان محترم بر نظر خود هستند می‌توانند طرحی را با بیش از 50 امضاء آماده کنند که با نظر مساعد مجلس این طرح نیز به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه خواهد شد.

نایب رئیس مجلس در پایان بیان داشت: کمیسیون اقتصادی پس از بررسی طرح ارائه شده در رابطه با مناطق آزاد توسط نمایندگان مجلس نظر خود را در سریع‌ترین زمان به صحن علنی ارائه خواهد کرد. نقشه راه قانونی در چارچوب آئین نامه برای بررسی پیشنهادات همکاران تهیه شده است. در مورد لوایحی که در کمیسیون اقتصادی بررسی شده بود در مورد لایحه اخیر مدنظر قرار خواهد گرفت.

**********************

اعتراض به انبار کردن صدها هزار تن برنج آلوده و تاریخ گذشته

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در تذکر شفاهی با انتقاد از ضعف نظارت مسئولان گفت: بنده اسنادی در اختیار دارم که آن‌ها را در دادگاه ارائه خواهم کرد.

عبدالرضا مصری ادامه داد: مسئولان امنیت ملی را به بازیچه گرفته‌اند. روزانه بیش از 1000 دستگاه کامیون، مواد نفتی به صورت ترانزیت وارد کشور می‌شود که هیچ گونه نظارتی بر این نوع واردات نیست. در کامیون‌های مذکور سلاح‌های جنگی، مشروبات الکلی و امثالهم کشف می‌شود که این‌ها خطر جدی برای امنیت ملی در پی دارد.

وی تصریح کرد: تذکر بنده به مسئولانی است که بی‌توجهی کرده و در این بین یک عده یقه سفید منافعی را می‌برند.

مصری در بخش دیگری از تذکر خود با بیان اینکه صدها هزار تن برنج آلوده و تاریخ گذشته در یکی از انبارهای غرب کشور وجود دارد، افزود: متاسفانه برخی خواهان انتقال آن‌ها به نقاط دیگر کشور و تغییر بسته‌بندی برای مصرف مردم هستند.

وی در پایان خواستار تسریع در پرداخت حقوق رزمندگان معسر شد .

**********************

وزیر کشور جلوی ورود پول های کثیف به انتخابات را بگیرد

فاطمه رهبر نماینده مردم تهران در مجلس طی تذکر شفاهی گفت: دیروز در منطقه شمیرانات تهران همایشی با عنوان حضور حداکثری بانوان شمیرانات در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی برگزار شد. برگزاری چنین همایشی فی‌نفسه کار خوبی است اما در پای دعوت‌نامه‌ها امضای فرماندار شمیرانات آمده بود و معاون امور پارلمانی رئیس جمهور نیز در این همایش شرکت و سخنرانی کرد. همچنین نامزدهای مختلفی که در انتخابات ثبت‌نام کردند میان آحاد مردم حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه تذکرش خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور درباره تبلیغات زود رس و زود هنگام  و ورود پول‌های کثیف به انتخابات است گفت: باید جلوی آن گرفته شود.

**********************

موسوی لارگانی از سوال خود از وزیر کشور منصرف شد

سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس، از طرح سوال خود از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور انصراف داد که توسط هیأت رئیسه مجلسه در جلسه علنی امروز خانه ملت اعلام شد.

**********************