بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی (21مهر) مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی (21مهر) مجلس شورای اسلامی


حاشیه های جلسه علنی امروز (21 مهرماه 94) مجلس شورای اسلامی

تجمع مخالفان "برجام" در جایگاه هیأت رئیسه

جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی با دستور بررسی جزییات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام آغاز شد.

در ابتدا حسین سبحانی‌نیا به ارائه پیشنهادی در زمینه اصلاح 3 بند از طرح مذکور پرداخت که پس از تصویب آنها لاریجانی با اعلام اینکه فرصت اندک است از نمایندگان خواست تذکرات آیین نامه‌ای،‌اخطارهای قانون اساسی و دیگر پیشنهادات خود را راجع به دیگر جزییات طرح مطرح نکرده و اجازه دهند طرح با سرعت بیشتری تصویب شود.

جمعی از نمایندگان که به فرصت نیافتن برای طرح پیشنهادات، تذکرات و اخطارهای قانون اساسی خود اعتراض داشتند در جایگاه هیات رئیسه تجمع کردند .

حمید رسایی نماینده مردم تهران که در جایگاه هیأت رئیسه حضور داشت با تذکر لاریجانی مواجه شد و رئیس مجلس از او خواست به صندلی خود برگردد.

رسایی در خلال قرائت طرح برجام با اعتراض ابراز داشت: به شما گفته شده هیچ پیشنهادی مطرح نشود؟ اگر چیزی هست صریح و علنی بگویید.

****************************

رسایی خطاب به لاریجانی: شما تمام آیین نامه را زیرپا گذاشتید

حمید رسایی در تذکر شفاهی در پاسخ به این اظهارنظر علی لاریجانی که به وی گفته بود براساس کدام بخش آیین‌نامه می‌خواهید تذکر دهید، بیان داشت: آقای لاریجانی! طبق کدام قانون شما می گویید من باید در دستور تذکر بدهم؟ آیا بر اساس آیین نامه این را            می گویید؟ کدام آیین‌نامه؟ مگر شما صبح طبق آیی نامه عمل کردید؟ اجازه ندادید مخالف حرف بزند، اجازه ندادید پیشنهادات مطرح شود. شما تمام آیین نامه را زیرپا گذاشتید. تمام شد رفت، دیگر آیین‌نامه‌ای وجود ندارد.

رئیس مجلس هم در واکنش اظهار داشت: تذکرتان همین بود؟ راحت شدید! فکر می‌کنم همه نمایندگان در جریان موضوع بودند. شما هم در جریان بودید؛ خوب نیست اینجور حرف زدن، من و شماهمه  باید تابع قواره‌هایی باشیم.

پس از رسایی، مهدی کوچک‌زاده هم قصد داشت تذکر دهد که رئیس مجلس از وی خواست تذکرش را در جای خود و در دستور بیان کند. کوچک‌زاده تاکید کرد که تذکرش برای دفاع از حیثیت رئیس مجلس و از سر خیرخواهی است. که لاریجانی باز هم تاکید کرد که در جای خود تذکر را بیان کنید.

****************************

تسریع در تصویب برجام برای مجلس مضر است

احمد توکلی نماینده مردم تهران طی تذکر شفاهی خطاب به لاریجانی گفت: شما و هیأت رئیسه سوگند یاد کردید که آیین نامه را رعایت کنید.

وی ادامه داد:‌ شما امروز در مدت زمان 20 دقیقه مهمترین موضوع سیاست خارجی را به سرانجام رساندید؛ در حالی که همه مسائلی که مورد نظر شما بود، با رعایت آیین نامه، قابل حصول بود و تسریع در این موضوع برای مجلس مضر است.

توکلی خاطر نشان کرد: جلسه علنی روز یکشنبه که مانور تفرقه بود. و در کارهای مقدماتی بعضی ها عهدشان را رعایت نکردند و آن طور شد که نباید میشد، امروز هم که می خواستیم جزئیات را بررسی کنیم، جنابعالی اجازه طرح هیچ پیشنهادی  را ندادید. این کار از نظر قانونی و سیاسی جای اشکال دارد.

لاریجانی در پاسخ اظهار داشت: اولاً که کلیات طرح در جلسه قبل با بحث زیاد تصویب شده بود. یعنی اصل ماده واحده مورد قبول بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درباره جزئیات هم امروز پیش از جلسه صحبت شد و یک وفاقی حاصل شد که در کل ما این را بپذیریم با توجه به مشکلاتی که کشور دارد. بنابراین نمایندگان کمک کردند و الزامی هم در کار نبود.

وی در پایان تأکید کرد: دوستان لطف کردند و کمک کردند که این مسئله انجام شود و یک قواره‌هایی هم وجود داشت که بنا بود رعایت شود. که همه شما مطلع هستید.

****************************

کوچک زاده: باور برخی بر این بود که تصویب برجام خواست رهبری است

مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در خانه ملت در تذکری اظهار داشت: من به عنوان نماینده مردم ایران در مجلس می‌گویم که افتخار این مجلس تبعیت از کسی است که به قول حضرت امام (ره) او را نایب پیغمبر می‌دانند.

وی با تأکید بر اینکه تمام مجلس تابع رهبر معظم انقلاب است، گفت: VOA، BBC و دست‌نشانده‌های داخلی‌شان بدانند که چه 200 و چند نفری که به این طرح رأی دادند و چه آنهایی که رأی ندادند، یک حجت داشتند.

کوچک زاده نصریح کرد: آن 200 و چند نفر بنا بر نقل‌هایی که شد به این باور رسیدند که رهبرشان چنین می‌خواهد و ما هم به این نتیجه نرسیدیم. اما دنیا بداند که هیچ اختلافی در مجموعه وابستگان به این نظام وجود ندارد.

وی خطاب به لاریجانی گفت: البته این مطالب را شما باید می‌گفتید. البته رئیس اختیاراتی دارد؛ اما این را می‌خواهم بگویم که این را نمی‌شود لاپوشانی کرد.بالاخره آقای توکلی گفت. همه هم دیشب در  صدا و سیما دیدند که 200 پیشنهاد مطرح شده است، اما ظرف 20 دقیقه طرح، تصویب شد؛ چون در اینجا آقای باهنر اعلام کرد که دیشب آقایان لاریجانی، شمخانی و حجازی جلسه ای داشتند. ولی ما که رأی ندادیم فکر می‌کنیم که مجموعه نظرات این سه نفر، نمی تواند نظر رهبری تلقی شود.

علی لاریجانی در توضیح اظهار داشت: اصلاً هیچ بحث رهبری مطرح نبوده است و ایشان در این قضیه نقشی ندارند و این موضوع تصمیم مجلس است و ما نشستیم با هم صحبت کردیم چرا به رهبری وصل می‌کنید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصل فرمایش شما درست است. همه کسانی که به این طرح رأی مثبت یا منفی دادند افتخار می‌کنند که ولیعهدشان امام خامنه‌ای است. در این تردیدی نیست. ولی در این موضوع خودمان نشستیم و صحبت کردیم. به جای دیگر ربطش ندهید.

وی در خصوص جلسه شب قبل تشریح کرد: دو گروه نشستیم صحبت کردیم و دیدیم مصلحت کشور این است که این طرح برجام را قید می‌زند و قیودی برای اجرایش قائل می ود و به مصلحت کشور است. همچنین ما یک محدودیت زمانی داشتیم و دوستان کمک کردند که از این محدوده زمانی عبور کنیم. حتما ما مراقبت می کنیم و نظارت های دیگری هم داریم. لذا اصل فرمایش درست است ولی منوط کردن آن به فرمایش مقام معظم رهبری را نفرمایید.