Skip to Content

خوش‌رقصی آل‌خلیفه درجریان سفر ترامپ به منطقه با حبس شیخ عیسی قاسم

نمایندگان مجلس طرح کردند؛

نمایندگان مجلس معتقدند دادگاه‌های بحرین وجاهت قانونی محاکمه شیخ عیسی قاسم را نداشته و تصور می‌کنند با حبس و تبعید رهبران شیعه می‌توانند مسلمانان را سرکوب کنند.
 
به گزارش مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ هفته گذشته دادگاه بحرین آیت الله شیخ عیسی قاسم را به اتهامات واهی کلاهبرداری به یک سال حبس محکوم کرد. در نتیجه بازداشت وی نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه به منطقه الدراز محل سکونت شیخ عیسی قاسم یورش برده، دست کم پنج شهروند بحرینی را به شهادت رساندند و ده‌ها تن را نیز زخمی کردند.
 

وزارت کشور رژیم آل خلیفه رسماً اعلام کرد که اقامت اجباری آیت الله شیخ عیسی قاسم آغاز شده است اما آل خلیفه به همین اقامت اجباری اکتفا نکرده و قصد تبعید این رهبر شیعیان بحرین را داشته است تا جایی که اخیرا منابع خبری خبر از مخالفت نخست وزیر عراق با درخواست مسئولان بحرینی مبنی بر تبعید شیخ عیسی قاسم به نجف را داده اند.

آیت الله شیخ عیسی قاسم به عنوان رهبر شیعیان بحرین مرکز دریافت خمس مسلمانان است که رژیم آل خلیفه این موضوع را اتهام کلاهبرداری عنوان کرده و به جز یک سال حبس، وی را به پرداخت جریمه و توقیف اموال محکوم کرده است.

نمایندگان مجلس ضمن محکومیت این اقدام آل خلیفه و دست درازی به اموال مسلمانان معتقد بودند شیوه ای که آل خلیفه در زمان سفر ترامپ به عربستان و کشورهای منطقه پی گرفته است، باعث می شود حکومت آنها دیری نپاید که از هم فروپاشد. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

 

خوش رقصی آل خلیفه با محاکمه غیر حقوقی شیخ عیسی قاسم محکوم به فروپاشی است 

سیدجواد حسینی کیا ضمن محکوم کردن حکمی که از سوی دادگاه بحرین برای شیخ عیسی قاسم صادر شده است، گفت: آنچه حکومت ها را نگه می دارد رضایت حداقلی شهروندان است.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: همه انسان ها حقوق شهروندی دارند و بحرین که اکثر جمعیت آن شیعه هستند نمی توانند از کمترین حقوق شهروندی خود بهره مند باشند.

وی در ادامه دادگاهی که حکم حبس شیخ عیسی قاسم را صادر کرده، اصلح ندانست و افزود: این دادگاه نمی تواند به جرایم رسیدگی کند چرا که به ارزش ها و مسائل اسلامی اشکالاتی مطرح می کند و حتی مغایر با موازین حقوقی بین المللی برگزار می شود.

حسینی کیا در ادامه با بیان اینکه دادگاه رژیم بحرین دادگاهی تشریفاتی است و احکام از جای دیگری صادر شده است، عنوان کرد: صدور حکم فعلی هیچ عایدی برای حکومت بحرین ندارد و این اقدام ضد حقوق بشری صرفا برای خوشایند سرویس های جاسوسی آمریکا و اسرائیل است.

وی افزود: اگر رژیم آل خلیفه می خواهد مورد قبول مردم باشد باید حداقل های حکومت اسلامی را رعایت کند اما کمترین حق را از مردم خود دریغ می کند و این در حالی است که همه جای دنیا اقلیت نیز می توانند حرف بزنند اما در بحرین که اکثریت با حکومت مخالف هستند حق صحبت ندارند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه رژیم آل خلیفه یقین داشته باشد خون مظلومان گریبان آنها را می گیرد، خاطرنشان کرد: حکومت فاسد و ظالم آل خلیفه که حقوق اولیه شهروندان را رعایت نمی کند در نهایت محکوم به فروپاشی است.

حکم حبس و جریمه نقدی شیخ عیسی قاسم غیرقانونی است

مرتضی صفاری نطنزی ضمن محکوم کردن حکمی که از سوی دادگاه بحرین برای شیخ عیسی قاسم به جرم واهی کلاهبرداری صادر شده است، گفت: در واقع شیخ عیسی قاسم مرتکب هیچ جرمی نشده و صرفا به وظایف دینی خود یعنی جمع آوری خمس عمل کرده است.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: شیخ عیسی قاسم به عنوان رهبر مذهبی و شیعه شیعیان بحرین پیروان زیادی دارد و وجوهات مردم را دریافت می کند که این موضوع امری طبیعی بوده و ناشناخته نیست.

وی در ادامه اتهام کلاهبرداری به رهبر شیعیان بحرین را نوعی خوش خدمتی به اربابان حکام بحرین دانست و عنوان کرد: از آنجایی که قرار است اجلاس سران کشورهای عرب و آمریکا تشکیل شود، بحرینی ها می خواهند خودی نشان دهند.

صفاری نطنزی ادامه داد: در این بین حتی ممکن بود حکم اعدام شیخ عیسی قاسم را اعلام کنند اما از آنجایی که قصد دارند بگویند اهل خشونت نیستند و اعدام نکرده اند و از طرفی بگویند با رهبر شیعیان برخورد شده، وی را محکوم به حبس و پرداخت جریمه نقدی کرده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان اقدام دادگاه بحرین را یک اقدام غیرقانونی عنوان و خاطرنشان کرد: حکم دادگاه نظامی بحرین برای شیخ عیسی قاسم وجاهت قانونی ندارد از این رو مردم بلافاصله عکس العمل نشان داده و دست به تظاهرات زدند که در این بین جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای اسلامی نیز باید این حرکت را محکوم و با آن برخورد کنند.

 

محاکمه شیخ عیسی قاسم همزمان با حضور ترامپ در بحرین برای خوشامد آمریکایی ها است

محمد جواد جمالی نوبندگانی ضمن محکوم کردن حکمی که از سوی دادگاه بحرین برای شیخ عیسی قاسم صادر شده است، گفت: دولت بحرین به عنوان یک دولت وابسته و بدون پشتوانه ملت خود است از این رو یک هراس درونی دارد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از این رو محاکمه یک پیرمرد روحانی که صرفا رهبری یک اعتراض مسالمت آمیز را داشته، زمانی انجام می دهد که ارباب در منطقه باشد.

وی افزود: حتی فراتر از این از چند هفته قبل صدها نیروی نظامی از عربستان به بحرین آورده و مستقر کرده تا محاکمه ای انجام دهد که همه ابعاد آن را مسلط باشد.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: به لحاظ موقعیت زمانی محاکمه شیخ عیسی قاسم معنی خاصی دارد که بیشترین استنباط از آن از طرفی وابستگی و ترس از استکبار انگلیسی ها و آمریکایی ها و از طرف دیگر هراس از انقلاب مردم بحرین است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه رژیم آل خلیفه به عنوان اقلیت به دنبال تغییر بافت جمعیتی بحرین است، عنوان کرد: رژیم آل خلیفه تابعیت آن دسته از افرادی که نیاکان آنها بحرینی بوده اند را سلب می کند و افراد دیگری را جایگزین آنها می کند و این شبیه کاری است که صهیونیست ها در فلسطین برای مشروعیت ظاهری انجام دادند.

وی اضافه کرد: کشور پادشاهی بحرین حتی معنای انتخابات را نمی داند و اقدام به مصادره اموال مردم می کند و از محل این درآمدها به خوشگذرانی می پردازد لذا نمی تواند پولی را که رهبر شیعیان این کشور جهت خمس مسلمانان دریافت کرده و خرج آنها می کند را به نفع خود مصادره کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خصوص احتمال لغو رأی دادگاه شیخ عیسی قاسم خاطرنشان کرد: محاکمه شیخ عیسی قاسم در دادگاه نظامی انجام شد در حالی که ایشان دست به اسلحه نبرده و فقط یکی از احکام اسلام را انجام داده است لذا با توجه به سابقه محاکمه های مشابه، احتمال لغو این رأی کم است.

معرفی دریافت خمس به عنوان کلاهبرداری از سوی رهبر شیعیان بحرین اتهامی واهی است 

امیر خجسته ضمن محکوم کردن حکمی که از سوی دادگاه بحرین برای شیخ عیسی قاسم صادر شده است، گفت: رژیم بحرین سالیان سال به دنبال مورد اتهامی علیه شیخ عیسی قاسم بوده و تا کنون چیزی نتوانسته است به دست بیاورد جز اینکه دریافت خمس را کلاهبرداری معرفی کرده است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: در حالی که مراجع عالیقدر بزرگ اسلام خمس و زکات را جمع می کنند تا خرج مملکت اسلامی شود، آنها این مورد را دارایی افراد قلمداد می کنند در حالی که این اموال برای مسلمانان بوده که در دست مراجع شیعه است تا در جای درست خود استفاده شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حتی کفار می دانند خمس هیچ گاه برای مصارف شخصی نیست، عنوان کرد: درآمدها از محل خمس و زکات برای خود مردم مصرف می شود لذا این دلیلی واهی برای محاکمه آن هم در دادگاه نظامی است.

خجسته از سوی دیگر به حضور ترامپ در کشورهای عربی اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر که ترامپ در منطقه حضور دارد، سعودی ها و ایادی آل خلیفه با نیت خوش‌آمد سران آمریکایی خود اقدام به محاکمه شیخ عیسی قاسم کردند تا گزارشی از عملکرد خود در منطقه علیه انقلاب ها داشته باشند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه فشارها به ملت بحرین در نهایت منجر به بیداری بیشتر آنها می شود، اظهار داشت: پیش از این در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از شیخ عیسی قاسم اقدام به جمع آوری امضا کردیم که در آینده نیز از ایشان حمایت می کنیم.

 

صدور احکام خشن قضایی علیه شیخ عیسی قاسم وضعیت بحرین را پیچیده تر می کند 

حسین امیرعبداللهیان در واکنش به صدور حکم قضایی خشن علیه آیت الله عیسی قاسم در بحرین، هم زمان با ملاقات ملک حمد با ترامپ در ریاض گفت:آیت الله شیخ عیسی قاسم تنها متعلق به بحرین نیست.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل بر همین اساس تصریح کرد: صدور احکام خشن قضایی علیه شیخ عیسی قاسم، این روحانی مسلمان عالیقدر نه تنها کمکی به حل بحران داخلی بحریم نمی کند بلکه وضعیت را پیچیده تر می سازد.

وی افزود: اگر بحرین به دنبال حل سیاسی بحران داخلی خود است، حکومت این کشور باید به جای اتکا به بیگانگان به مردم خود اتکاء کند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در پایان خاطرنشان کرد: گفتگو و مذاکره سیاسی منصفانه تنها راه برون رفت از بحران در بحرین است.