بازگشت به صفحه کامل

در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس


نمایندگان مجلس ضمن تذکر به وزرای علوم و کشور  در خصوص فعالیت های انتخاباتی زودهنگام در دانشگاه آزاد و همچنین عدم ابلاغ دلایل رد صلاحیت افراد به آنها توسط هیأت اجرایی ، از رئیس جمهور خواستند لایحه چند دوازدهم را همراه با بودجه سالانه به مجلس ارائه دهد.

 

دولت، لایحه چنددوازدهم را همراه بودجه سالانه ارائه دهد

احمد توکلی در نشست علنی امروز مجلس طی تذکری با استناد به ماده 188 آئین نامه داخلی مجلس گفت: براساس این ماده چنانچه لایحه بودجه سالانه کشور تا تاریخ تعیین شده در این آیین‌نامه به مجلس تسلیم نشود، دولت موظف است لایحه چند دوازدهم بودجه را نیز به مجلس تقدیم کند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: متاسفانه دولت تاکنون لایحه بودجه سال 95 را به مجلس ارائه نکرده، از این رو دولت هرچه سریع‌تر باید لایحه مذکور را به مجلس تقدیم کند و نباید اینگونه شود که بعد از این تاخیر لایحه بودجه را بدون لایحه چند دوازدهمی به مجلس ارائه کند و قطعا هر دوی این لوایح باید به مجلس تقدیم شود.

محمد حسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اوکلی اظهار داشت: براساس قانون چنانچه لایحه بودجه سالانه کشور تا تاریخ تعیین شده در این آیین‌نامه به مجلس تسلیم نشود دولت موظف است لایحه چند دوازدهم بودجه را نیز به مجلس تسلیم کند، از این رو دولت باید به این ماده توجه کند.

*************************

انتقاد از فعالیت انتخاباتی زودهنگام رئیس دانشگاه گرمسار

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس در تذکر شفاهی که امروز، در صحن علنی مجلس عنوان کرد، گفت: با توجه به شرایط خاص اقتصاد کشور و رکود موجود، بانک‌ها به مرغداران و کشاورزان جهت پرداخت بدهی‌هایشان فشار می‌آورند که کار درستی نیست و من از وزارت اقتصاد می‌خواهم برای استمهال وام این اقشار اقدامی صورت دهند.

وی با اشاره به اینکه دست بانک‌ها برای پرداخت وام‌های کلان باز است، خطاب به طیب‌نیا وزیر اقتصاد اظهار داشت: برای ایجاد اشتغال و رفع رکود، ضروری است که بانک‌ها منافع سیستمی خود را صرفاً به اقشار خاص ندهند.

کاتب در تذکر دیگری خطاب به محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نظارت بر مراکز علمی را جزو وظایف او برشمرد و گفت: سیاسی‌کاری وارد دانشگاه آزاد واحد گرمسار شده است و رئیس دانشگاه به‌صورت علنی مشغول فعالیت انتخاباتی است. برای آخرین بار به ایشان تذکر می‌دهم دستور دهند بساط رفتارها و اقدامات خلاق قانون از این دانشگاه جمع شود.

*************************

دلایل رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی ابلاغ شود

حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری کتبی خود خطاب به وزیر کشور خواستار توضیح درباره علت عدم ابلاغ دلایل رد صلاحیت افراد به آنها، توسط هیأت اجرایی، علیرغم مصوبه قانونی شد.

*************************

نمایندگان در بیانیه ای سیاست های غلط عربستان را محکوم کردند

224 نفر از نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای سیاست‌های غلط عربستان سعودی در حمایت از تروریسم در منطقه، حمله به سفارت ایران در یمن و همچنین قطع روابط برخی کشورها با ایران را محکوم کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است : سیاست قاطع جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم و حمایت تعدادی از کشورهای منطقه در حمایت از این پدیده شوم است یکی از عوامل مخرب روابط جمهوری اسلامی ایران با برخی از این کشورهاست.

در این میان عربستان سعودی به‌عنوان مهد پرورش تفکرات تروریستی با حمایت‌های میلیاردی و ارسال تسلیحات برای تروریست‌ها مدت‌هاست منطقه را دچار بحران و تنش کرده و با این سیاست غلط ده‌ها هزار انسان بی‌گناه در سوریه، عراق و دیگر کشورهای منطقه را به خاک و خون کشیده است.

 

در کنار این سیاست نادرست، حمله نظامی به یک کشور اسلامی و عربی مانند یمن و قبل از آن حمله به بحرین با چراغ سبز آمریکا انجام شده تا بر این اساس رژیم صهیونیستی و آل‌سعود بتوانند عملاً فعالیت‌هایی را در جهت تقویت رویکردهای صهیونیستی و تضعیف کشورهای مسلمان انجام دهند. ما نمایندگان مجلس از وزارت امور خارجه می‌خواهیم تعرض نظامی به حریم سفارت جمهوری اسلامی در یمن را با جدیت در مجامع بین‌المللی پیگیری کند. همچنین از وزارت کشور هم درخواست داریم تا نسبت به تعرض خودسرانه‌ای که به سفارت عربستان در تهران شده و عملاً به منافع جمهوری اسلامی وارد شده پیگیری‌های قانونی را انجام دهند

*******

همچنین نمایندگان استان فارس نیز طی بیانیه‌ای که در صحن علنی مجلس قرائت شد، از مردم این استان برای شرکت در مراسم تشییع شهدا دعوت کردند.

*************************

مجازات اعدام مبارزه با مواد مخدر اصلاح می شود

عضو هیأت رئیسه مجلس نیز در پایان جلسه علنی امروز، طرح اصلاح مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر از مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام وصول شد.