بازگشت به صفحه کامل

در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس


نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز مجلس طی تذکرات مکرر به وزیر آموزش و پرورش برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی خواستار حل مشکلات بوجود امده توسط موسسات مالی غیرمجاز و تعیین تکلیف وضعیت مالباختگان شدند.

 

چرا آموزش و پرورش پیگیر مطالبات خود نیست؟

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز مجلس، در تذکر شفاهی خطاب به به وزیر آموزش و پرورش گفت: اصلی‌ترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی است و پرورش‌دهنده این نیروی انسانی معلمان هستند که بدون شک کم‌توجهی به آنان باعث کاهش سطح آموزشی در کشور می‌شود، این در حالی است که هنوز پاداش بازنشستگان فرهنگی پرداخت نشده است.

محسن علیمردانی با ذکر این نکته که اجرایی نشدن کامل رتبه‌بندی معلمان موجب تبعیض و بی‌عدالتی شده است، یادآور شد: مجلس در قانون بودجه سال جاری نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان اعتبار جدید به آموزش و پرورش اضافه کرد، پس چرا وزارت آموزش و پرورش پیگیر دریافت این مطالبات نیست؟

***********************

بی‌تدبیری دولت موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شده

محمد اسماعیلی طی تذکر شفاهی خود خطاب به رئیس جمهور گفت: فرهنگیان از شما نسبت به حقوق و پاداشی که باید دریافت می‌کردند، سوال دارند، لذا لازم است نسبت به این قضیه ورود کنید.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس در تذکری دیگری به وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: اکثر واحدهای تولیدی به علت بی‌تدبیری دولت تعطیل شده است و کمر تولید به علت واردات خم شده است. از این‌رو لازم است جلوی واردات کالای خارجی گرفته شود تا مشکل بیکاری جوانان برطرف شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تذکر بعدی خود خطاب به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: ضرورت دارد نسبت به تفاوتی که در حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح وجود دارد توجه شود، چراکه تاکنون اقدام مناسبی در این‌خصوص صورت نگرفته است.

***********************

انتقاد از وضعیت معیشتی بد بازنشستگان

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: امروزه بازنشستگان بعد از 30 سال خدمت در وضعیت معیشتی بدی هستند و متاسفانه تفاوت حقوق شاغلان و بازنشستگان منجر به این وضعیت شده است. این در حالی است که زندگی بازنشستگان رو به وخامت است و امید است دولت در برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه 95 توجه ویژه‌ای داشته باشد.

محمدصالح جوکار ادامه داد: از سوی دیگر پاداش پایان خدمت فرهنگیان با 15 ماه تاخیر مواجه شده که با توجه به وعده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به وزیر آموزش و پرورش این مطالبات باید هر چه سریع‌تر پرداخت شود.

این نماینده با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف مالباختگان شرکت پدیده و موسسه ثامن‌الحجج افزود: اعتمادی که مردم به دستگاه‌های دولتی دارند نباید منجر به این وضعیت شود. متاسفانه این موسسات بعد از جذب منابع مردم مشکلاتی برای آنها ایجاد می‌کنند که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نسبت به این وضعیت پاسخگو نیستند.

وی خطاب به وزیر کار گفت: یارانه افراد مستمند قطع شده و هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است؛ همچنین با توجه به اینکه در شرایط رکود اقتصادی هستیم، فشار بر کارخانجات و اخذ مالیات موجبات تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران شده است. لذا از مسئولان مربوط درخواست داریم به این وضعیت رسیدگی کنند.

***********************

درخواست رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز

حسینعلی حاجی دلیگانی طی تذکری شفاهی  خطاب به وزیر اقتصاد گفت: حل مشکل سرمایه‌گذاران پدیده شاندیز باید در دستور کار قرار بگیرد؛ همچنین مدتی است که حساب موسسه ثامن‌الحجج را مسدود کرده‌اند و کسانی که حتی 2 الی 3 میلیون تومان پول در این موسسه گذاشته‌اند اجازه برداشت پول خود را ندارند.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس ادامه داد: از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌خواهم طرح همسان‌سازی بازنشستگان تابع قانون تامین اجتماعی را اجرایی کند؛ چرا برای بخشی از کارکنان خود این قانون را اجرا کردید اما برای توده‌های کارگران مستضعف اجرا نکرده‌اید؟

وی تأکید کرد: انتظار است اقداماتی برای بازنشستگان فرهنگی و بهداشت و درمان نیز صورت بگیرد، همچنین برای رفع مشکلات بازنشستگان پیش از موعد نیز تمهیداتی اندیشیده شود.

حاجی دلیگانی در تذکر دیگری به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در مورد طرح یکسان‌سازی بازنشستگان ارتشی که برخی از آنها با 700 هزار تومان زندگی می‌کنند، چاره‌ای بیاندیشید.

***********************

دهدشتی: گزارشات ارسالی مجلس به قوه قضائیه تا حصول نتیجه پیگیری شود

محمدحسین دهدشتی طی تذکر شفاهی اظهار داشت: تحقیق و تفحص عملا کارایی و تاثیرگذاری خود را از دست داده در حالی که برای این مسئله هزینه و زمان بسیاری صرف می‌شود و در نهایت گزارش مربوطه به قوه قضائیه ارسال می‌شود. اما عملا بعد از آن مجلس روند رسیدگی به این گزارشات را رها می‌کند، از این‌رو به نظر من باید تدبیری شود که گزارشات ارسالی به دستگاه قضا توسط مجلس تا حصول نتیجه پیگیری شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای دانشجویان دانشگاه صنعت نفت گفت:‌ متاسفانه در چند وقت اخیر تعهدات وزارت نفت در قبال جذب دانشجویان این دانشگاه انجام نمی‌شود که این مسئله فضای دانشگاه را ملتهب کرده است.

وی در تذکر دیگری تصریح کرد: متاسفانه مردم به ویژه تولیدکنندگان به شدت از عملکرد بانک‌ها گله‌مند هستند. زیرا عمده سرمایه بانک‌ها از سوی مردم تامین شده، اما سرمایه‌گذاری بانک‌ها در پروژه‌های عظیم غیرتولیدی چند هزار میلیاردی در شهرهای بزرگ مانند تهران صورت می‌گیرد. همچنین بسیاری از بانک‌های خصوصی بیش از سرمایه‌ای که دارند، در موضوعاتی مانند ساختمان‌سازی سرمایه‌گذاری می‌کنند و برای سرپوش گذاشتن بر میزان تسهیلات پرداختی، به ضربدری میان خود تسهیلات رد و بدل می‌کنند.

دهدشتی تاکید کرد: قطعاً دستگاه‌های نظارتی و متولی باید در رابطه با میزان سرمایه و نحوه سرمایه‌گذاری و عملکرد نظارتی بانک مرکزی اقداماتی را انجام دهند

***********************

رئیس جمهور، وزیر دیگری را برای وزارتخانه علوم معرفی کند

حسن تامینی لیچائی نماینده مردم رشت در مجلس نیز با ذکر این نکته که مطالبات فرهنگیان و پرسنل بهداشت و درمان باید مورد توجه مسئولان دولتی قرار گیرد، گفت: از وزیر علوم خواهشمندیم نسبت به مسائل پیش آمده در این حوزه پاسخگو باشند و از رئیس جمهور درخواست داریم تا وزیر دیگری را به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی کند.

تامینی لیچائی با بیان اینکه امروزه بانک‌ها کمر مردم را شکسته‌اند، افزود: اگر به این مشکلات توجه نشود مردم با چالش‌های جدی مواجه می‌شوند. امروزه انواع و اقسام مختلفی از بانک‌ها تاسیس شده که متاسفانه نام ائمه اطهار را نیز برای خود انتخاب کرده‌اند، این درحالی است که اکثر مردم از عملکرد این بانک‌ها راضی نیستند.

***********************

مجلس منتظر برنامه ششم و لایحه بودجه

محمدرضا باهنر که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه علنی امروز پارلمان را به عهده داشت، پیش از پایان جلسه گفت: امیدواریم دولت بتواند یکشنبه هفته آینده 27 دی‌ماه لوایح بودجه سال 1395 کل‌کشور و برنامه ششم توسعه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند.

نایب رئیس مجلس تاکید کرد گفت: مجلس هفته آینده منتظر ارائه این لوایح از سوی دولت است.

***********************

فوریت

-         نمایندگان مجلس یک فوریت طرح مقابله با دولت‌ها و نهادهای خارجی و بین‌المللی حامی تروریسم را با 136 رأی موافق و 22 رأی مخالف به تصویب رساندند.