بازگشت به صفحه کامل

در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس


 

با ارائه لایحه بودجه سال 1395 کل‌کشور و برنامه پنجساله ششم توسعه توسط رئیس جمهور به مجلس، نمایندگان 10 روز فرصت دارند پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی بدهند و این کمیسیون‌ها زمانی که لایحه به آنها ارجاع شد 15 روز فرصت دارند نظر تخصصی خود را به کمیسیون تلفیق بدهند.

 

لاریجانی: امیدواریم با لغو تحریم ها شاهد رونق اقتصادی باشیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس، پیش از ارائه گزارش رئیس‌جمهور در هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 95 با خیر مقدم به وی اظهار داشت: امروز روز فرخنده‌ای است زیرا روز تجلی اراده ملت بوده و موضوع هسته‌ای به نتیجه نشست و تحریم‌ها برداشته شد.

علی لاریجانی با تشکر از روحانی، ظریف و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که در دو سال گذشته همت زیادی مصروف داشتند تا معضل تحریم‌ها از پیش پای ملت برداشته شود، عنوان داشت: دیشب آخرین گام در این مسیر برداشته شد و این اهمیت استقامت ملت را که اراده خود را محقق کردند، نشان می‌دهد.

وی با سپاسگزاری از پایمردی و ایستادگی ملت در این مسیر تاکید کرد: از حمایت‌ها و هدایت‌های روشنگرانه رهبر معظم انقلاب در طول 12 سال مذاکرات هسته‌ای در ماجراهای مختلف با راهنمایی‌های خود نقش اول را در این زمینه ایفا کردند تشکر می‌کنیم. نقش مقام معظم رهبری در موضوع هسته‌ای کشور بی‌همتا و در دو سال اخیر بسیار ارزشمند و همواره راهگشا بود.

رئیس مجلس در خاتمه گفت: امیدواریم پس از لغو تحریم‌ها فضای جدیدی برای رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور فراهم شود.

 

*****************************

فرصت 10 روزه نمایندگان برای ارائه پیشنهادات بودجه ای

علی لاریجانی بعد از دریافت لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه 95 گفت: این لوایح برای تکثیر به اداره قوانین داده می‌شود تا در اختیار نمایندگان قرار گیرد. نمایندگان 10 روز فرصت دارند پیشنهادات خود را راجع به ردیف‌ها و تبصره‌ها به کمیسیون‌های تخصصی بدهند و این کمیسیون‌ها زمانی که لایحه به آنها ارجاع شد 15 روز فرصت دارند نظر تخصصی خود را به کمیسیون تلفیق بدهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از 15 روز، کمیسیون تلفیق بررسی‌های خود را طی 2 هفته صورت می‌دهد، برنامه نیز با قدری تغییر از نظر زمان‌بندی شبیه به همین است و کمیسیون تلفیق برنامه تشکیل شده و موازی با کمیسیون تلفیق بودجه بعد از دریافت نظرات تخصصی کمیسیون‌ها، کار خود را آغاز می‌کند که البته لازم به ذکر است کمیسیون تلفیق برنامه 3 هفته و کمیسیون تلفیق بودجه 15 روز زمان برای بررسی دارد.

وی تأکید کرد: لازم است کمیسیون مشترک احکام دائمی گزارش خود را تا امشب تکمیل کرده و آن را ارائه کند تا ما بتوانیم برای بررسی در دستور قرار دهیم که حجم قابل توجهی از کار بررسی بودجه و برنامه را کاهش یابد.

دکتر لاریجانی ضمن امیدواری برای اتمام بررسی بودجه در سالجاری تصریح کرد: دولت هم توجه کند در ماده 188 آیین نامه داخلی به صراحت آمده است چنانچه لایحه بودجه سالانه کشور تا تاریخ تعیین شده در آیین نامه به مجلس تسلیم نشود، دولت موظف است لایحه چند دوازدهم بودجه را نیز به مجلس تسلیم کند. که اگر بررسی این لایحه محقق نشد، لایحه دیگری داشته باشیم که کار دولت در بخش های مختلف در فروردین و اردیبهشت ماه سال آتی با مشکل روبرو نشود.

*****************************

دولت باید لایحه چنددوازدهم را به مجلس ارائه دهد

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس پس از تقدیم لایحه بودجه سال 94 و برنامه ششم توسعه از سوی دولت به پارلمان طی تذکری گفت: با توجه به تعطیلی‌هایی که در پیش است و قانونی محسوب می‌شود زمان بررسی و تصویب لوایح مذکور وجود ندارد. به همین جهت دولت باید لایحه چند دوازدهم را به مجلس ارائه می کرد تا نمایندگان در فرصت باقی مانده بتوانند این لایحه را بررسی کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در همین زمینه یادآور شد: آقای رئیس‌جمهور گفتند ما مصلحت دیدیم این کار را نکنیم که به نظرم شما (علی لاریجانی رئیس مجلس) باید بگویید مصلحت‌سنجی برای اینجا نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به گفت: ما اگر به بررسی بودجه برسیم مشکلی در این زمینه نداریم. اما مسئله این است که زمان وجود ندارد.

*****************************

کاندیداهای انتخابات از تخریب یکدیگر بپرهیزند

حامد قادرمرزی نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی، طی تذکر شفاهی خطاب به کاندیداهای انتخابات مجلس گفت: اخلاق باید سرلوحه کاندیداها باشد و از تخریب دیگری بپرهیزند، نهادهای نظارتی نیزفضای مجازی را جهت جلوگیری از خدشه به اعتماد عمومی کنترل کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دولت و نمایندگان نسبت به بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار و همچنین نسبت به اعمال سختی کار رانندگان برون شهری و درون شهری اقدامات لازم را انجام دهند.