Skip to Content

در مجلس مصوبه‌ای که به مردم فشار بیاورد نخواهیم داشت

فرهنگی عضو هیأت رییس مجاس:

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: در بررسی بودجه به طور کل مجلس آمادگی تصویب موضوعی که به مردم فشار بیاورد را نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از فارس، محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به روند بررسی بودجه در صحن علنی مجلس گفت: لایحه بودجه سال 97 برای بررسی 8 آبان ماه به صحن علنی مجلس خواهد آمد و از آن پس مجلس به صورت دوشیفته و در روزهای متوالی به استثنای پنجشنبه و جمعه و دیگر روزهای تعطیل رسمی به بررسی بودجه خواهد پرداخت.

وی درباره سه شیفته شدن جلسات مجلس هم عنوان کرد که جلسات مجلس برای بررسی لایحه بودجه سال 97 در صورت نیاز سه‌ شیفته نیز خواهد شد واین موضوع البته نیازی به رای نمایندگان ندارد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت:‌ در بررسی بودجه به طور کل مجلس آمادگی تصویب موضوعی که به مردم فشار بیاورد را نخواهد داشت اما اینگه بگویند به طور خاص چه تصمیمی در مورد موضوعات خاص اتخاذ خواهد شد، این موضوع قابل پیش‌بینی نیست.

فرهنگی خاطرنشان کرد: آنچه در اینجا قابل ذکر است این است که در بحث گرانی قیمت بنزین اگر مجلس هم آن را تصویب نکند قانون هدفمندی این اجازه را به دولت داده است تا قیمت بنزین را تا 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس گران کند اما در حال حاضر در دولت چنین اراده‌ای احساس نمی‌شود و آقای رئیس‌جمهور در این باره عنوان کرد مجلس اگر به گران کردن قیمت بنزین رای نمی‌دهد منابع جایگزین را برای مصارف در نظر گرفته شده تعیین کند که منابع جایگزینی البته تاکنون وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بودجه 97 یک بودجه انفعالی خواهد بود، افزود: باتوجه به اینکه بودجه عمرانی قابل توجهی در لایحه بودجه سال 97 وجود ندارد و توسعه و پیشرفت کشور عمدتا با اعتبارات عمرانی است، ظرفیت استفاده از اوراق خزانه پر شده و دولت باید از امسال سود این اوراق را پرداخت کند لذا عملا توسعه‌ای در کشور اتفاق نخواهد افتاد. مگر با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی که این مورد هم خارج از بودجه صورت می‌گیرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: استفاده از اوراق از همان ابتدا اشتباه بود و طی 3 سال گذشته که این موضع در جریان بوده این کار اشتباه بوده و هست چرا که بودجه باید سالانه باشد و در اسناد خزانه در بودجه‌های بعدی دست می‌بریم و از آنها استفاده می‌کنیم.

فرهنگی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر استفاده از اوراق برای سرمایه‌گذاری توجیه دارد اما برای هزینه‌های جاری عملا بی‌معناست و این رویه (استفاده از اوراق) کشور را در سال‌های آتی با مشکل مواجه خواهد کرد.

وی در پایان گفت: بودجه‌ای که برای سال 97 تصویب می‌شود در واقع همان بودجه سال 96 است با تغییرات نه چندان مهم.