Skip to Content

دلایل تشکیل دوجلسه غیر علنی مجلس دریک هفته در برنامه خانه ملت

Loading the player...

دانلود

مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته دو جلسه غیر علنی تشکیل داد که برنامه خانه ملت به آنها می پردازد.

به گزارش مجلس تی وی، به دنبال حادثه تروریستی 17 خرداد مجلس شورای اسلامی ، وزرای اطلاعات، کشور و جانشین فرمانده کل سپاه با حضور در پارلمان در جلسه ای غیر علنی به ارائه توضیحاتی درباره این حادثه و اقدامات امنیتی صورت گرفته پرداختند. بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه دراینباره گفت: پاسخ هایی که وزرا و سپاه در مجلس به سوالات نمایندگان دادند پاسخهای خوبی بود . وی در ادامه به تهیه طرح جامع سیستم حفاظتی امنیتی اماکن امنیتی اشاره کرد و افزود : به کمیسیون امنیت ملی تهیه این طرح محول شده و در کنار آن کمیته 4 نفره ای تشکیل شد که این حوادث را از زوایای مختلف بررسی تا اقدامات پیشگیرانه ای صورت گیرد و درنهایت با دستگاه های مربوطه جلساتی تشکیل دهند و اشکالات را برطرف نمایند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در ادامه درباره جلسه غیرعلنی دوم که با حضور دکتر نیلی به موضوع ابرچالش های اقتصادی  پرداخته شد توضیحاتی داد.

سوال نماینده ارومیه از وزیر کشور درباره پدیده شاندیز یکی از دستورکارهای مجلس در هفته گذشته بود. برنامه خانه ملت بخش هایی از پرسش و پاسخ های نادرقاضی پور و عبدالرضا رحمانی فضلی را که درنهایت به قانع شدن نماینده ارومیه منجر شد برای پخش آماده کرده است که در این برنامه می توانید آنرا ببینید.

مجلس شورای اسلامی متشکل از کمیسیون های مختلفی است که هرکدام از نمایندگان با عضویت در آنها موضوعات مختلف را به صورت تخصصی بحث و بررسی می نمایند. نمایندگان در مجلس کمیته 8 نفره ای رابرای بررسی تشکیل کمیسیونی جدید تحت عنوان درآمد پایدار شهرداری ها و دهیاری ها تشکیل داده اند. خجسته عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی درباره ضرورت تشکیل این کمیسیون توضیحاتی برنامه خانه ملت میدهد .

با انتخاب رئیس جمهور در انتخابات 29 اردیبهشت ماه گمانه زنی ها برای انتخاب وزرا و تشکیل کابینه آغاز شد. یکی از وظایف مجلس رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور است. قوانین و قواعد کلی رای اعتماد به وزرا در مجلس، مبتنی بر کارآمدتر،متخصص تر و قدرتمندترین  استوار است.  برنامه خانه ملت با نمایندگان درباره ملاک رای اعتماد به وزرا و مطالبات آنها از رئیس جمهور برای معرفی وزرای پیشنهادی  گفت گوکرده است. یوسف نژاد نماینده ساری و میاندرود دراینباره گفت: بین افرادی که انتخاب می شوند با برنامه هایی که رئیس جمهور معرفی کرده ،عملکرد و ادامه فعالیتهای دوره گذشته باید تناسب منطقی وجود داشته باشد. وی معتقد است همچنین باید تحصیلات، تجربیات فردی و مدیریتی یک وزیربایکدیگر متناسب باشد. وی تیم اقتصادی دولت را از مهمترین و تاثیرگذارترین تیم ها می داند.

تجری نماینده قصر شیرین نیز معتقد است برنامه های وزیر باید همخوان با برنامه های رئیس جمهور باشد و نگاه  افراط و تفریطی نداشته باشند.

یکی از مصوبات مجلس در هفته گذشته تصویب بیمه قالی بافان بود. صنایع دستی در کشور و در صدر آن قالی و قالی بافی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این صنعت که برای روستائیان منبع درآمد و امرار معاش است با بی توجهی درحال نابود یست درحالیکه در ارز آوری برای کشور و اشتغال زایی بسیار می تواند مثمر ثمر باشد. بیمه قالیبافان می تواند از این صنعت حمایت نماید . ملکی نماینده مشکین شهر درباره این مصوبه توضیحاتی می دهد که در بخش انتهایی برنامه می توانید ببینید.

برنامه خانه ملت روزهای پنجشنبه بعد از خبر ساعت 14 از شبکه یک سیما پخش می شود.