بازگشت به صفحه کامل

دیرکرد دولت در ارائه لوایح ؛دلیلی بر تخلف آیین نامه ای مجلس نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر دولت لوایح بودجه 95 و برنامه ششم را دیر تقدیم مجلس کرده، ما نمی‌توانیم آئین‌نامه را رعایت نکنیم، اظهار داشت: از رسانه‌ها می‌خواهم توجه داشته باشند که نمایندگان مجلس نیازمند فرصت برای مطالعه لوایح بودجه 95 و برنامه ششم هستند و ما نمی‌توانیم فرصت نمایندگان برای مطالعه این دو لایحه را حذف کنیم.

 

دیرکرد دولت در ارائه لوایح برنامه و بودجه دلیلی بر تخلف آیین نامه ای نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز طی سخنانی درباره زمان‌بندی بررسی لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه 95 در خانه ملت، اظهار داشت:‌ این دو لایحه هم‌اکنون چاپ و تکثیر شده و در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفته است، آئین‌نامه داخلی فرصت زمانی را برای ارائه پیشنهادات نمایندگان به کمیسیون‌های تخصصی درباره برنامه ششم و بودجه 95 در نظر گرفته است و ما از نمایندگان می‌خواهیم هر چه سریعتر پیشنهادات‌شان را در مورد هر 2 لایحه به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند.

علی لاریجانی افزود: کمیسیون‌های تخصصی مجلس از وقتی که لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه 95 به آنان ارسال شده، تا 15 بهمن ماه فرصت دارند بررسی‌هایشان را انجام دهند و گزارش خود را تقدیم کمیسیون‌های تلفیق این 2 لایحه کنند، کمیسیون تلفیق نیز از زمانی می‌تواند بررسی این دو لایحه را آغاز کند که کمیسیون‌های تخصصی گزارش‌شان را به تلفیق بدهند.

لاریجانی با بیان اینکه اگر دولت لوایح بودجه 95 و برنامه ششم را دیر تقدیم مجلس کرده، ما نمی‌توانیم آئین‌نامه را رعایت نکنیم، تصریح کرد: امیدواریم کمیسیون‌های تلفیق بتوانند تا پایان سال گزارش خود را درباره برنامه ششم و بودجه 95 تقدیم مجلس کنند، اما از رسانه‌ها می‌خواهم توجه داشته باشند که نمایندگان مجلس نیازمند فرصت برای مطالعه لوایح بودجه 95 و برنامه ششم هستند و این موضوع قابل حذف کردن نیست، ما نمی‌توانیم فرصت نمایندگان برای مطالعه این 2 لایحه را حذف کنیم.

لاریجانی حاطر نشان کرد: با توجه به فرصت کمی که تا پایان سال باقی مانده، ما با یک ضیق وقتی مواجه هستیم به همین دلیل نیازمند لایحه دو دوازدهم بودجه هستیم.

************************

چرا لوایح برنامه در اختیار نمایندگان قرار نگرفته ؟

مهدی کوچک زاده طی اخطاری خطاب به باهنر که ریاست جلسه علنی را به عهده داشت، گفت: آنچه از طرف دولت تقدیم مجلس شده است لایحه برنامه نیست، بلکه همان گونه که در عنوان آن آمده است احکام مورد نیاز مالی دولت است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: برنامه به معنی زمان بندی لازم برای رسیدن به اهداف است نه اختصاص بودجه‌ای خاص به فلان نهاد. ضمن آنکه لوایح برنامه باید چاپ و میان نمایندگان توزیع شود که تا امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی تاکید کرد: پیش از بررسی برنامه ششم توسعه نمی‌توان به بررسی و تصویب بودجه سال 95 پرداخت.

محمدرضا باهنر نائب رئیس دوم مجلس در توضیح گفت: چیزی به عنوان برنامه‌های توسعه در قانون اساسی نداریم و ارائه لوایح آن از سوی دولت به مجلس نوعی تفاهم میان آن‌ها است. لذا می‌توان عنوان این احکام مورد نیاز را به برنامه تغییر داد و اشکالی وجود ندارد.

باهنر با وارد دانستن بخش دوم اخطار کوچک زاده اظهار داشت: بودجه باید ذیل برنامه بررسی و تصویب شود؛ اما احتمالا هیچ کدام از این دو لایحه را تا پایان سال 94 نمی‌توانیم به اتمام برسانیم و پیش از آنها نیز باید لایحه چند دوازدهم را برای سال آینده مورد بحث قرار دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لایحه بودجه امروز در کازیوی نمایندگان گذاشته خواهد شد و جدول زمانی نیز از امروز شروع می‌شود.

************************

در پساتحریم به اشتغال جوانان توجه شود

حجت اله درویش پور نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس طی تذکری به رئیس جمهور بیان کرد: در شرایط پساتحریم انتظار داریم اشتغال جوانان مدنظر قرار گیرد که این سرمایه های کشور با بیکاری و فقر رو به نابودی نروند. از سوی دیگر مردم مناطق محروم انتظار دارند در شرایط پساتحریم شاهد رونق اقتصادی در مناطق خود باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به وزیر آموزش و پرورش خواستار چاره اندیشی معیشت معلمان و پرداخت به موقع سرانه مدارس شد.