Skip to Content

رسیدگی به گزارش تفحص های مجلس در قوه قضاییه چابک می شود

رسیدگی به گزارش تفحص های مجلس در قوه قضاییه چابک می شود


سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می گوید با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس رسیدگی به گزارش های نظارتی قوه مقننه در دستگاه قضا چابک می شود.

 

 

 

 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت، حسن نوروزی با اشاره به اصلاح آیین نامه داخلی مجلس برای بررسی گزارش های نظارتی در قوه قضاییه، گفت: قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون از جمله وظایف قوه مقننه است، در بسیاری از مواقع شاهد هستیم دولتمردان و مجریان کشور به قوانین عمل نمی کنند.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: به طور مثال آیین نامه های اجرایی قوانین مصوب مجلس از سوی دستگاه های ذی ربط تدوین نمی شود یا تحقیق و تفحص های صورت گرفته با وجود ارجاع به قوه قضاییه بررسی نشده و بی نتیجه باقی مانده است.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: با تغییر و اصلاح آیین نامه داخلی مجلس مقرر شد تا رسیدگی به تحقیق و تفحص ها در قوه قضاییه چابک شود و اهمیت بیشتری به پیگیری قضایی گزارش های نظارتی مجلس در قوه قضاییه صورت گیرد.

وی با تاکید براینکه بازوی نظارتی مجلس تقویت می شود، گفت: انتظار می رود قوه قضاییه با جدیت گزارش های نظارتی مجلس را مورد بررسی قرار دهد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه باید شعب ویژه برای بررسی گزارش تحقیق و تفحص در دستگاه قضا ایجاد شود، عنوان کرد: باید شعب و قضات مخصوص برای رسیدگی با اولویت به گزارش های مجلس در قوه قضاییه تشکیل شود، انتظار می رود قاضی که تجربه حضور در مجلس را داشته یا سابقه طولانی دارد برای این کار در نظر گرفته شود تا مجلس تقویت شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تاکید کرد: به فرموده امام راحل مجلس در رأس امور است اما به شرطی که ضابطه اجرایی آن تضمین شود برای همین باید شعب خاص دیده شود تا دولت و حکومت بداند که به نظر مجلس باید احترام بگذارند.