Skip to Content

روند کاهشی ارز از صرافی های چهارراه استانبول تا کف بازار سبزه میدان

روند کاهشی ارز از صرافی های چهارراه استانبول تا کف بازار سبزه میدان


کارشناسان معتقدند که روند کاهشی نرخ ارز با کاهش تب و تاب سفرهای تابستانی و کنترل بازار توسط دولت رخ داده، البته این روند ثبات باید پس از انتخابات کابینه حفظ شود.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ با وجود افزایش نرخ ارز در بازار در ابتدای تابستان و سفرهای تابستانی و ایجاد نوسانات از دو هفته گذشته ارزهای مبادله شده در بازار، به آرامش نسبی رسیده و با وجود افزایش اندک ، تب و تاب تا حدودی آن گرفته شد، تا جایی که حتی از آغاز هفته کاری گذشته نرخ ارز روندی نزولی پیدا کرده است و این روند ادامه داشته به گونه ای که در پایان ساعات کاری امروز بازار آزاد ارز، هر دلار آمریکا با تغییر اندک نسبت به روزکاری قبل، یعنی یکشنبه به طور میانگین به قیمت  3هزار و 778 تومان فروخته شد.هر یورو به رقم فروش  4 هزار و445  تومان رسید و همچنین هر سکه بهار آزادی  1میلیون و 170 هزار  تومان فروخته و بازار بسته شد.

این در حالی است که در پایان آخرین روز کاری بازار آزاد ارز در روز یکشنبه نیز در ادامه کاهش قیمت ارز بهای هر دلار به طور میانگین به قیمت دلار آزاد ۳هزار و 775 تومان فروخته شد.هر یورو نیز  به رقم فروش 4 هزار و 430 تومان رسید و سکه بهارآزادی با قیمت 1 میلیون و ۱۷۰ هزار تومان به فروش رسید.

همچنین روند کاهشی نرخ ارز که از هفته گذشته آغاز شده نشان می دهد که هر دلار آمریکا هفته گذشته در روز چهارشنبه 28 تیرماه به طور میانگین به قیمت 3هزار و 776 تومان فروخته شد.هر یورو به رقم فروش 4هزار و 400 تومان رسید و همچنین هر سکه بهار آزادی  1میلیون و 212 هزار تومان فروخته شد.

برخی کارشناسان معتقدند که علت ایجاد نوسانات اوج‌گیری تقاضا به دلیل مسافرت‌های ابتدای تابستان و تزریق ناچیز ارز به بازار بود که با کاهش این تقاضا و کنترل بازار از حجم نوسانات کاسته شد.

برخی دیگر معتقدند که دولت توانسته شیب دلار را در آغاز نوسانات کنترل کرده و تب و تاب افزایش تقاضاها را به دلیل افزایش مسافرت ها کنترل کند.

در همین رابطه رحیم زارع نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روند نزولی نرخ ارز و ثبات در این بازار معتقد است که نوسان قیمت ارز از بالا یا پاین رفتن آن مهم تر است چراکه به نفع تاجران، دلالان و سفته بازان است و این افراد از آب گل‌آ‌لود نوسانات ماهی گرفته و در نتیجه با ایجاد بار روانی قیمت تمام شده محصولات را بالا می برند.

زارع نتیجه افزایش قیمت تمام شده را کاهش تقاضا می داند و می افزاید که با کاهش تقاضا و افزایش قیمت تولید دچار رکود شده و در نهایت به ضرر تولیدکننده تمام می شود .

ثبات در بازار ارز هنر دولت و دولتمردان است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معتقد است که ثبات نرخ ارز واقعی در کشور بر افزایش تولیدات، ایجاد آرامش در اقتصاد و همچنین کاهش بیکاری تاثیر می گذارد، چراکه دست دلالان در زمان ثبات از افزایش ها کوتاه می شود.

به گفته این نماینده اگر یک بار قیمت واقعی ارز تعیین شود بهتر از نوسانات کنونی است چراکه در نوسانات همه از این شرایط سوءاستفاده می کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در بخش پایانی گفت وگوی خود، به انتخابات کابینه ظرف چند هفته آینده اشاره کرد و گفت: این ثبات در بازار ارز باید حفظ شود و پس از انتخاب اعضای کابینه نباید شاهد نوسان و افزایش قیمت ارز بود، چراکه یکی از برنامه های اصلی دولت یازدهم باید تک نرخی کردن ارز باشد.

 

ایجاد ارز تک نرخی یکی از وعده های دولت یازدهم بود که به دلیل ایجاد نوسانات عملیاتی نشد، لذا تیم اقتصادی کابینه دوازدهم باید به این برنامه را در دستورکار خود قرار دهد، در غیر اینصورت باید شاهد نوسانات و حباب های بعدی بود.