Skip to Content

رویکرد مثبت مجلس نسبت به تداوم طرح تربیت پرستار

رویکرد مثبت مجلس نسبت به تداوم طرح تربیت پرستار


نمایندگان مطرح کردند:

نمایندگان مردم در خانه ملت بر این باورند که اگر طرح تربیت نیروی پرستار خللی به جایگاه پرستاران وارد نکند نباید متوقف شود.
 
به گزارش مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ چندی پیش قائم مقام سازمان نظام پرستاری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرده بود تا طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها توقف شود.

به گفته وی وزارت بهداشت طی چند سال گذشته به بهانه کمبود نیروی پرستاری، اقدام به افزایش ظرفیت پذیرش دانشکده های پرستاری نموده است. این افزایش ظرفیت دانشکده های پرستاری در حالی به ۲ تا ۳ برابر می رسد که این دانشکده ها حتی در تهران نیز از حداقل استانداردهای آموزشی برخوردار نیستند.از این رو تا رسیدن به حصول نتیجه لازم، باید طرح غیر علمی و غیر کارشناسی تربیت پرستار در بیمارستان ها، متوقف شود.

این گفته ها درحالی مطرح شد که نمایندگان مجلس بر این نکته تاکید داشتند که این طرح خللی در جایگاه پرستاران وارد می کند و بدون شک اگر احساس شود که جایگاه پرستاران خدشه دار می شود باید از سوی وزارت بهداشت توقف یابد؛ حال باید منتظر واکنش وزارت بهداشت نسبت به اجرا یا عدم اجرای آن ماند.

 

افزایش 20 هزار تخت به ظرفیت بیمارستان ها طی سه سال

حیدرعلی عابدی از کمبود پرستار در کشور انتقاد کرد و با بیان اینکه وزارت بهداشت باید با طراحی برنامه مدون نسبت به جذب نیروی پرستاری اقدام کند، گفت: سازمان مدیریت و استخدامی اگر به موضوع درمان و سلامتی مردم اهمیت می دهد باید نسبت به جذب نیرو و تامین کادر درمانی پرستاران اقدام کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طی سه سال گذشته 20 هزار تخت به ظرفیت بیمارستان های کشور افزوده شد، افزود: با توجه به افزایش تخت ها انتظار می رود زمینه بکارگیری بیش از 40 هزار پرستار فراهم شود؛ البته از سال 96 به بعد سالانه 15 هزار پرستار فارغ التحصیل می شوند.

وی یادآور شد: اگر چه وزارت بهداشت و درمان  بخشی از کمبود نیروی پرستاری را از طریق درآمد اختصاصی بیمارستان ها به صورت شرکتی می تواند تامین کند اما مهمترین راهکار کمبود پرستار، استخدام نیروی انسانی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه طرح تربیت نیروی پرستاری در بیمارستان ها از جمله اقدامات وزارت بهداشت برای رفع کمبود نیروی پرستاری است، یادآور شد: اجرای این طرح می تواند دغدغه های پرستاران را افزایش و بازار کار آنها را آشفته کند زیرا ممکن است پرستارانی وارد سیستم شوند که آموزش های آکادمیک و لازم را ندیده و حوزه سلامت را با مشکلات زیادی مواجه کند.

عابدی ادامه داد: انتظار می رود وزارت بهداشت به جای هر نوع طرح جدیدی که با قانون مغایرت دارد نسبت به راه اندازی دانشکده های غیرانتفاعی در چارچوب قوانین و مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام و برای جذب نیروی انسانی به این سمت و سو حرکت کند؛ نیاز است قبل از راه اندازی این دانشکده ها آمایش مناسبی انجام شود  تا در بازار کار پرستاری هرج و مرج به وجود نیاید زیرا برای جامعه قابل تحمل نخواهد بود که نیروهای پرستاری فارغ التحصیل در کشور بیکار باشند.

وی افزود: در این رابطه نیاز است کمبود نیروی پرستاری در تمامی استان ها برآورد و مشخص شود سالانه به چه تعداد نیرو نیاز دارند تا در قالب برآوردها مجوز نیرو از دانشکده های پرستاری دولتی، آزاد و غیرانتفاعی اخذ شود تا بتوان طی مدت کوتاهی کمبود پرستار را در کشور رفع کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت بهداشت باید برنامه ریزی دقیقی را در رابطه با خدمات مراقبت های پرستاری در منزل و نیاز مراقبتی در مراکز بهداشتی و نیازهای مراکز درمانی به پرستاران داشته و برآورد کند که سالانه چه تعداد از نیروهای پرستاری بازنشسته، جذب می شوند تا برای تامین کسری نیرو برنامه ریزی کند به طور قطع اگر وزارت بهداشت چنین برنامه ای داشته باشد به هیچ وجه با معضل کمبود پرستار مواجه نخواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر بتوان قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را در کشور اجرا کرد حتی عده ای از پرستارانی که تمایل به کار و فعالیت در مراکز درمانی ندارند به دلیل عدالت در پرداخت به سمت فعالیت در مراقبت های پرستاری در منزل روی می آورند.

 

طرح تربیت پرستار و بهیار در بیمارستان نباید متوقف شود

محمد حسن قربانی درباره اظهارات قائم مقام سازمان نظام پرستاری مبنی بر توقف اجرای طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها، افزود: نیروی انسانی که مشمول این طرح هستند در واقع بهیار یا کمک پرستانی هستند که در کنار قشر پرستار به ارایه خدمت می پردازند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: واقعیت آن است که وزارت بهداشت مجوز جذب نیرو ندارد لذا با توجه به کمبود نیروی پرستار نمی تواند بیش از حدی مشخص اقدام به استخدام نیرو کند لذا در قالب طرح کمک پرستار تلاش برای کمک به این قشر از جامعه را دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: بهیاران برای کمک به پرستاران آموزش داده می شود و پرستاران هیچ گاه کار آنها را انجام نمی دهند لذا برای خدمت هرچه بهتر به بیماران وارد این عرصه شده اند.

قربانی تصریح کرد: پرستاران قشر دانشگاهی هستند که انتظارات به حقی از وزارت بهداشت دارند و با توجه به فشار کاری آنها، وزارت بهداشت، بهیارانی را تربیت کرده تا از بار فشار کاری پرستاران کاسته شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: ارایه خدمت درست به بیماران از اهدافی است که وزارت بهداشت آن را دنبال کرده و نمی توان آن را نادیده گرفت لذا نباید اجرای طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها متوقف شود.

 

طرح تربیت پرستار خللی به جایگاه پرستاران وارد نمی کند 

بشیر خالقی با بیان اینکه طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها باید مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: این موضوع باعث اعتراض جامعه پرستاری شده تاجایی که قائم مقام سازمان نظام پرستاری خواستار توقف طرح گردیده درحالی که باید چگونگی اجرای این طرح مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر در طرح مذکور، افراد با گذراندن دوره ای کوتاه جایگزین پرستاران باشد بدون شک این موضوع خلاف قانون بوده و باید از اجرای آن جلوگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که پایه علمی پرستار مشخص است و بر اساس کار کارشناسی و گذراندن دوره های تحصیلی به فعالیت پرستاری مشغول هستند حال اگر قرار است بهیار و کمک پرستار بعد از گذراندن دوره ای کوتاه به جایگاه پرستار برسد این مهم خلاف است.

وی یادآور شد: امروزه با تعداد زیادی از پرستاران بیکار مواجه هستیم که هنوز جذب حوزه بهداشت و درمان نشده اند و باید به کارگیری آنها در اولویت قرار گیرد.

خالقی تاکید کرد: از سویی دیگر اگر قرار است بهیاران و کمک پرستاران در کنار جامعه پرستاری به فعالیت های جانبی انجام دهند این موضوع مانعی برای جذب و به کارگیری نیروی پرستار نخواهد بود زیرا در گذشته نیز چنین اقدامی انجام می شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: باید وزارت بهداشت از مسئولانی که نسبت به اجرای طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها معترض هستند جلسه ای برگزار کند تا نسبت به این موارد رسیدگی کند.