Skip to Content

رئیس کمیسیون برجام :در این کمیسیون بررسی برجام بر اساس منطق صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون برجام مجلس گفت: در این کمیسیون بررسی برجام بر اساس منطق صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون برجام :در این کمیسیون بررسی برجام بر اساس منطق صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، آقای زاکانی در برنامه متن و حاشیه شبکه سه سیما در پاسخ به این پرسش که فکر نمی کنید بیشتر اعضای کمیسیون منتقدان هستند با رد این مطلب، افزود: در کمیسیون یک تناسبی وجود دارد و نمایندگان نیز بر اساس شناخت، اعضا را انتخاب کرده اند.

وی ادامه داد: من پس از توافق برجام هم در تأیید و هم در نفی بخش های متن، مطلب نوشته و گفته ام که برجام نه عسل مصفی است و نه جام زهر.

زاکانی با اشاره به گذشت 21 روز از تشکیل کمیسیون برجام گفت: از همان روزهای آغازین بلافاصله خود را به دانشگاه ها وصل و از نظرات آنان استفاده کردیم و امروز نیز با 12 استاد حقوقی ساعت ها جلسه داشتیم.

وی درباره نحوه انتخاب اعضای کمیسیون نیز گفت: در مجلس دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان وجود دارد که از هر فراکسیون پنج نفر و پنج نفر نیز مرضی الاطراف انتخاب شدند.

رئیس کمیسیون برجام مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا در میان اعضا از حقوقدانان بین الملل عضو نیستند افزود: در بین ما حقوقدان داریم و از حقوقدانان نیز استفاده می کنیم اما بخشی از کمیسیون متشکل از کارشناسان حوزه انرژی، فیزیک، شیمی و پزشکی هسته ای است.

زاکانی در پاسخ به این پرسش که چرا کمیسیون برای برجام در مجلس تشکیل شد گفت: بر اساس ماده 44 آیین نامه مجلس، در برخی مسائل مهم و اساسی کمیسیونی تشکیل می شود تا آن موضوع را بر اساس صلاحدید مجلس بررسی و نتیجه را اعلام کند.

وی درپاسخ به اینکه چرا در تشکیل کمیسیون حساسیت به وجود آمد؟ افزود: آنانی که نسبت به این موضوع حساس هستند باید علت آن را بگویند چرا که کمیسیون کارش دقیق و کارشناسی است.

زاکانی در پاسخ به این پرسش که چرا در حالی که برجام در شورای عالی امنیت ملی همزمان بررسی می شود اما حساسیت ها روی کمیسیون برجام تمرکز دارد؟ گفت: شورای عالی امنیت ملی بر اساس اصل 776 قانون اساسی و طبق نظر حقوقدانان تکالیفی دارد و می تواند بخشی از ماجرا را پیگیری کند اما اگر تدبیر این می بود که تنها این شورا طبق نظر مقام معظم رهبری متولی آن باشد، مسیر تغییر می کرد اما طبق تدبیر ایشان، مجلس نیز در این مسیر وارد شد.

وی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب تأکید بر مجاری قانونی درباره بررسی برجام داشتند به همین منظور ما این مهم را وظیفه ذاتی مجلس می دانیم، چه معاهده باشد، چه صلح دعاوی.

رئیس کمیسیون برجام مجلس بحث های مطرح شده در برجام را جدی، با محبت و با فراست و دقت دانست و گفت: کمیسیون در روزهای تعطیل نیز فعال بود و در روزهای عادی صحن نیز فعالیت بالایی داشت و من نیز هر ذهنیت و داوری که درباره برجام داشتم از ابتدای مسئولیتم در برجام کنار گذاشتم.

زاکانی درباره برخی مطالب مطرح شده در اولین گفتگوی تلویزیونی اش درباره برجام گفت: با نهایت احترامی که برای آقای بعیدی نژاد قائلم، از آنجا که در مسیر به من اطلاع دادند، عرضم این بود که بنده نیایم چرا که طبق سند رسانه ای که در کمیسیون منتشر کردیم قرار شد هر فردی که می آید نظر شخصی خود را در کمیسیون بیان کند و من نیز که به گفتگوی تلویزیونی دعوت شده بودم مجوزی برای قضاوت (مناظره) نداشتم بنابراین نکات کاری باعث شد که درباره برجام قضاوت نکنم.

برخی درداخل کمیسیون برجام زمینه حاشیه سازی را فراهم کردند

رئیس کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید در داخل کمیسیون رعایت کنیم که زمینه حاشیه سازی برخی ها را فراهم نکنیم، اما برخی مواقع متأسفانه این زمینه در داخل کمیسیون فراهم می شد.

علیرضا زاکانی در ادامه سخنانش در برنامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا برخی ها احساس می کنند که کمیسیون برجام عملکرد سیاسی دارد؟ افزود: داخل کمیسیون اتفاقاتی می افتد و بیرون کمیسیون حاشیه هایی ایجاد می شود و عناصری که از بیرون نگاه می کنند با تفسیرهایشان القائاتی به وجود می آورند.

وی گفت: البته ما هم باید خودمان در داخل کمیسیون رعایت می کردیم تا زمینه را فراهم نکنیم اما برخی مواقع زمینه فراهم می شد و خواهش دیگر ما هم این بود که دیگرانی که در بیرون، حاشیه سازی می کنند، حاشیه سازی نکنند.

زاکانی افزود: البته ما در نحوه اداره باید طوری اداره می کردیم که آن کسی که داخل کمیسیون می آید احساس کند که ما خودمان را با دولت یک تیم می دانیم.

رئیس کمیسیون برجام مجلس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دلیل دعوت از افرادی مانند آقایان جلیلی و عباسی به این کمیسیون چه بود؟ گفت: ما روز اول در هیئت رئیسه و صحن کمیسیون برجام این را بحث کردیم و یک روش اجرا بدست آوردیم که زمان بندی داشت و ماحصل این روش این بود که از تیم مذاکره کننده دعوت کنیم.

وی ادامه داد: ما ابتدا از آقای ظریف دعوت کردیم که چون وی در سفر کشورهای آفریقایی بود، آقای عراقچی آمد اما بعد خود آقای ظریف هم در جلسات بعدی ما آمد.

زاکانی گفت: بحث ما این بود که باید حرف تیم مذاکره کننده را کامل بشنویم.

وی افزود: آقای جلیلی و دوستان همراهش را هم به دو دلیل دعوت کردیم؛ دلیل نخست سابقه شش سال فعالیت آنها در بحث مذاکرات هسته ای بود که البته قبل از این تیم هم آقای لاریجانی دو سال متولی مذاکرات بود که از او هم دعوت کردیم اما مسافرت بود.

رئیس کمیسیون برجام مجلس ادامه داد: دلیل دوم این بود که دکتر جلیلی نقدی 12 ساعته را در شورای عالی امنیت ملی به سران سه قوه ارائه کرده و بحث ما این بود که مستند تر از این بحث را ما در مباحث دیگر نمی توانیم داشته باشیم و به عنوان کسی که آن نقد را انجام داده است خواستیم نقد خود را ارائه کند.

زاکانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا آقای جلیلی هیچ نقطه مثبتی از عملکرد تیم مذاکره کننده ارائه کرد؟ افزود: آقای جلیلی بیشتر متنی را دسته بندی کرده و نقاط قوت و ضعف را آورده بود و بیشتر نکاتی را مطرح کرد که ممکن است در آینده باعث مشکلاتی شود.

وی گفت: البته تیم مذاکره کننده هم هیچ وقت از ضعف های مذاکرات خود نمی گفتند و مرتب تأیید می کردند.

زاکانی افزود: در عین حال ما زحمات و تلاش مجاهدانه تیم مذاکره کننده را در مدت 22 ماه قدر می دانیم و معتقدیم که تیم قبلی هم شش سال و تیم قبلی اش به ریاست آقای لاریجانی به مدت دو سال و قبل از آن هم آقای روحانی زحمت کشیدند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا از آقای آقازاده در کمیسیون برجام دعوت نکردید؟ گفت: ما ناظر به تیم های مذاکره کننده دعوت می کردیم نه ناظر به مسئولان سازمان انرژی اتمی و اگر می خواستیم این کار را کنیم باید ابتدا باید آقای امراللهی را دعوت می کردیم.

مجری پرسید پس چرا آقای عباسی را دعوت کردید؟ که آقای زاکانی در پاسخ گفت: ما آقای عباسی را دعوت نکردیم اما وقتی از تیم مذاکره کننده قبلی دعوت کردیم گفتیم آقای جلیلی با دوستان همراهش بیایند که دکتر عباسی هم می آمد.

وی افزود: البته هیچ کسی نمی تواند زحمات آقای دکتر عباسی را در آن سال هایی که متصدی رونق این کار در کشور بود انکار کند.

رئیس کمیسیون برجام مجلس گفت: در هر حال ما نیاز به اطلاعات داشتیم و این افراد اطلاعات نقدی را در اختیار کمیسیون قرار می دادند.

زاکانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا آقای ولایتی دعوت کمیسیون را نپذیرفت؟ افزود: علت را به ما نگفت.

مجری پرسید آیا افراد دیگری هم بودند که دعوتشان کرده باشید و امتناع کرده باشند؟ که زاکانی در پاسخ گفت: نه.

آمانو ميهمان کميسيون برجام

رئيس کميسيون برجام مجلس گفت: مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي فردا ميهمان ما در کميسيون است.

زاکاني افزود: از آقاي آمانو دعوت کرده ايم و طبق نامه اي که به درخواست ما داد فردا ساعت 14 با 5 نفر همراه در کميسيون حضور خواهد يافت.

وي اضافه کرد: بايد با توجه به شرايط آژانس و پيشينه بدبيني که نسبت به اين نهاد وجود دارد و با توجه به اينکه در متن برجام و قطعنامه براي آژانس کارويژه هاي جدي قائل شده و آن را مرجع راستي آزمايي قرار داده اند ما وظيفه خود دانستيم که با او به عنوان مسئول آژانس به صراحت صحبت و انتظارات را بيان کنيم و نمايندگان مردم نيز مطالبات خود را بيان خواهند کرد.

زاکاني در پاسخ به اين پرسش که آيا از آمانو درباره بحث هاي محرمانه ايران و آژانس سؤال خواهيد کرد؟ گفت: بناي طرح چنين پرسشي ندارم و اين پرسش را از آقاي صالحي مطرح خواهم کرد که وي نيز موافقت کرده تا اسناد خود را ارائه دهد، چرا که ما اعتمادمان به مسئولان خود بسيار بيشتر از اين است که بخواهيم برويم به ديگران اعتماد کنيم.

وي همچنين در پاسخ به اينکه آيا درست است از وزارت خارجه اسناد مذاکرات در آلماتي را درخواست کرده ايد؟ با تأييد اين مطلب، افزود: فردا نيز پرسش ها و ابهامات کتبي را به وزارت خارجه ارسال خواهيم کرد و پاسخ هاي آنها را در مورد مطالب ديگري خواهيم خواست و علاوه بر آن از دانشگاه ها و حوزه ها نيز کمک خواهيم گرفت.

رئيس کميسيون برجام مجلس در پاسخ به اين پرسش که آيا انتشار خبري به نقل از يکي از اعضاي کميسيون برجام مبني بر وجود سند محرمانه بين ايران و آمريکا درست است؟ با رد آن، گفت: اين تعبيري بود از گزارشي در شوراي عالي امنيت ملي که در آن صحبتي شده بود، در واقع بيان مبهمي ايراد شد.

زاکاني افزود: در جلسه کميسيون نيز آقاي شمخاني حضور يافت و صحبت هاي بسيار مهم، محکم، متين، منطقي و با استدلال حرف زد و البته با توجه به جنبه امنيتي و دفاعي صحبت ها  درخواست کرد منتشر نشود.

وي در پاسخ به اين پرسش که چرا از دانشمندان هسته اي به کميسيون دعوت نمي کنيد؟ گفت: قطعاً آنها را دعوت خواهيم کرد چرا که ما پنج کميته تخصصي مانند کميته هسته اي داريم که از آنها دعوت خواهيم کرد اما بهتر است از بيان اسامي دانشمندان دوري کنيم.

زاکاني درباره اينکه آيا سازمان انرژي اتمي با درخواست شما براي دعوت دانشمندان هسته اي موافقت کرده است؟ افزود: تا کنون هر درخواستي کرده ايم منعي نبوده و دولت نيز همکاري داشته است.


کميسيون نقشي درپخش تلويزيوني جلسات ندارد

رئيس کميسيون برجام مجلس گفت: کميسيون نقشي در پخش تلويزيوني جلسات ندارد.

زاکاني افزود: ما تنها از مجلس شوراي اسلامي و هم از رسانه ملي درخواست کرده ايم که جلسات را ضبط کند اما براي پخش آن کاري نداشته ايم.

وي درباره برخي خبرها مبني بر پخش گزينشي جلسات نيز گفت: رسانه ملي يکي از جلسات را که با حضور آقاي جليلي برگزار شده بود پخش نکرد که بنده هيچ نقشي درباره آن نداشتم چرا که نبايد خود را درگير اين مسائل و موضوعات کنم.

زاکاني افزود: سخن نمايندگان اين بود که آن جلسه نيز بايد پخش شود که در نهايت پخش شد.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا دعوت شما از سران قوا براي حضور در جلسات کميسيون صحت دارد، با رد اين خبر گفت: اين بافته برخي رسانه هاست چرا که ما از سه هفته پيش نحوه پيشبرد کار را مشخص کرديم که چه کساني دعوت شوند و ما حضور چه کساني برسيم و بر همين اساس در آينده اي نزديک کميسيون ميهمان سران قوا خواهد بود.

زاکاني در پاسخ به اينکه چرا برخي نمايندگان که عضو کميسيون نبودند بيشتر در جلسات حضور پيدا مي کردند و سؤال مي پرسيدند نيز گفت: اين مسئله به آيين نامه 72 مجلس بر مي گردد که هر نماينده اي مي تواند در جلسات کميسيون حضور پيدا و نظر خود را مطرح کند ولي حق رأي ندارد بنابراين نمي توانستيم بگوييم که نمايندگان غيرعضو نيايند اما اولويت را به اعضاي کميسيون داديم.

وي در پاسخ به اينکه چرا در زمان حضور ظريف و تيمش پرسش زياد مطرح مي شد اما در زمان عباسي و جليلي اين گونه نبود، گفت: جليلي نقدي را ارائه مي کرد درباره کاري که صورت گرفته بود اما ما با صاحب کار طرف بوديم.

رئيس کميسيون برجام مجلس درباره اينکه چرا تيم سابق و فعلي را همزمان دعوت نکرديد تا پاسخ همديگر را بدهند؟ گفت: اين کار را غلط مي دانيم و نمي خواستيم مناظره شود چرا که مي خواستيم مسئله و موضوعات را فهم کنيم.

زاکاني خاطرنشان کرد: ما بايد فراتر از نگاه سليقه اي، سياسي و جناح بندي مرسوم، مسيري را دنبال کنيم تا مردم مشاهده کنند و دقت و درک بالايي از محتوايي ايجاد شود که سال ها کشور را درگير خودش مي کند.

وي تأکيد کرد: ما حق نداريم با موضوعات ملي و منافع ملي و مصالح انقلاب را دستخوش نگاه هاي سياسي بي ارزشي کنيم که نتيجه آن شکاف در جامعه شود.

زاکاني بر همين اساس گفت: در کميسيون نيز برخورد قاطعانه اي با هر دو طرف داشتم چرا که نبايد فضا متشنج شود به سمتي که ما به ازاي حقيقت گم شود و کميسيون در اينکه افراد و ميهمانان بتوانند حرفشان را بزنند نمره بالايي مي گيرد.

وي در پاسخ به اينکه در مسئوليت کميسيون چه نمره اي به خود مي دهيد؟ گفت: من نبايد به خودمان نمره بدهم البته بين خود و خدايم نمره مي دهم ولي به شما نخواهم گفت.

رئيس کميسيون برجام مجلس درباره زمان نهايي جلسات و گزارش کميسيون نيز گفت: ما هم گزارش تفصيلي خواهيم داشت و هم گزارش مختصري براي قرائت در صحن مجلس.

زاکاني افزود: تا آخر اين هفته کارها را ادامه مي دهيم و موارد را جمع آوري و گزارش را تا هفته آينده آماده مي کنيم، اين گزارش مبتني بر سؤالاتي است که در صحن قرائت مي شود.

وي با اشاره به نقل قول از عراقچي مبني بر اينکه همه برجام بايد يکجا پذيرفته شود گفت: اين يک نگاه است اما ما خود را محدود به اين نگاه نکرده ايم و با اساتيد حقوق بين الملل و حقوق عمومي دانشگاه ها صحبت مي کنيم و من 6 تا 7 جلسه با اين اساتيد صحبت کرده ام تا بتوانيم به بهترين راهکار دست يابيم.

زاکاني افزود: مهم اين است که در مجلس به بهترين راهکار درباره قطعنامه و برجام دست پيدا کنيم تا منافع حداکثري و با مضرات حداقلي براي آينده کشور باشد.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا تأييد برجام در کنگره آمريکا تأثير در نظر کميسيون دارد؟ تصريح کرد: هيچ تأثيري بر ما نخواهد داشت و مسير اصلي که نظام انتخاب کرده، مجلس است و مجلس به وظيفه ذاتي خود عمل خواهد کرد.

رئيس کميسيون برجام مجلس در پاسخ به اينکه اگر نظر شوراي عالي امنيت ملي با کميسيون متفاوت باشد در آن صورت چه مي کنيد؟ گفت: ما به وظيفه خود عمل مي کنيم و نتيجه را به اطلاع نمايندگان خواهيم رساند.

زاکاني افزود: دولت يا بايد در اين باره به مجلس لايحه بدهد يا نمايندگان مي توانند بر اساس اصل 174 قانون اساسي، 15 نفر از آنان طرحي را ارائه دهند که ما به ازاي آن طرح الزام يا نکته اي را به تصويب برسانند اما ما در اين مرحله به مجلس گزارش مي دهيم.