Skip to Content

رییس مجلس شورای اسلامی عربستان مقصر واقعی فاجعه منا است

رییس مجلس شورای اسلامی عربستان مقصر واقعی فاجعه منا است


لاریجانی؛

رییس مجلس شورای اسلامی عربستان مقصر واقعی فاجعه منا است

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس تی وی؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 5 مهرماه) در نطق پیش از دستور خود گفت: امروز امت اسلامی و ملت بزرگ ایران عزادار است به خاطر حادثه دردناکی که در منا رخ داد و تعداد زیادی از زائرین خانه خدا در وضع اسف‌آوری به خاک و خون کشیده شدند. این ضایعه اسفناک دل همه مسلمانان را به درد آورد.
ی تأکید کرد: متأسفانه دولت سعودی به‌جای عذرخواهی حرف‌هایی زده که مانند نمک پاشیدن روی زخم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت سعودی باید برای فریضه حج همه اقدامات لازم را انجام دهد و با مدیریت صحیح در صورت وقوع هرگونه حادثه، بتواند تبعات آن را کم کند.
وی خاطرنشان کرد: این حادثه نشان می‌دهد که مسئولان مربوط راه‌ها را بلا وجه بسته‌اند و برای کنترل حادثه نیز تدبیر لازم اتخاذ نشده است و همچنین خدمات یا اصلاً وجود نداشته و یا کم بوده است.
لاریجانی با ابراز تأسف از وقوع این حادثه افزود: تأسف‌آورتر این است که وقتی مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و مقامات حج تماس گرفتند تا هیئت‌هایی را برای اعزام به مکه بفرستند، همکاری‌های لازم با آن‌ها صورت نگرفته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این مهمان‌نوازی به طریق اسلامی نیست بلکه این عناد است.
وی افزود: دولت سعودی باید توجه داشته باشد که این رفتار از خاطر مردم و مسلمانان پاک نمی‌شود و هیچ‌گونه شباهتی به رفتار یک دولت اسلامی ندارد.
لاریجانی خاطرنشان کرد: ما ضمن اینکه به دولت سعودی توصیه می‌کنیم که طی روزهای آینده همکاری‌های درستی برای شناسایی مفقودین این حادثه داشته باشد از وزارت خارجه نیز می‌خواهیم که تحرکات خود را افزایش دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: لازم است وزارت داخله هم تمهیدات لازم را بیندیشد تا آسایش مردم را فراهم کند و حجاج با آرامش به کشور بازگردند.
وی در پایان یادآور شد: تلاش مسئولان و دولتمردان همواره این است که حجاج اعمال خود را به‌درستی انجام دهند و با آسایش و آرامش به کشور بازگردند.