Skip to Content

سایه سنگین سیاست بر برخی سیمرغ‌های جشنواره فجر

مازنی:

انتخاب داوران جشنواره فجر از حالت انتصابی به انتخابی تغییر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی و به نقل از خانه ملت احمد مازنی رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس روند کلیه انتخاب‌ها در جشنواره فیلم فجر از انتخاب هیأت داوران تا انتخاب برگزیدگان جشنواره را غیر دموکراتیک دانست.

وی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان و دست اندرکاران برپایی سی و ششم جشنواره فیلم فجر، افزود: جشنواره فیلم فجر یک نقص بزرگ دارد به این صورت که انتخاب‌ها در آن به صورت دموکراتیک صورت نمی‌گیرد و حاکمیتی و دولتی است.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس افزود: چنانچه انتخاب هیأت داوران بر عهده خود سینماگران و شرکت‌کنندگان در جشنواره باشد، مشکلات و ایرادات گرفته شده به جشنواره برطرف می‌شود و هیچکس نمی‌تواند به روند انتخاب‌‎های جشنواره فیلم فجر ایرادی بگیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر انتخاب‌ها در هیچ یک از مراحل از انتخاب هیأت داروان گرفته تا برگزیدگان جشنواره دموکراتیک نیست، افزود: طبیعی است که در چنین شرایطی که داوران جشنواره از سوی دبیر جشنواره که نماینده دولت است، برگزیده شود، سایه سنگین سیاست نیز بر جشنواره احساس شود.

مازنی پیشنهاد کرد که برای سال آینده انتخاب هیأت داوران از حالت انتصابی به حالت انتخابی تغییر کند تا سینماگران در خانه سینما یا شرکت‌کنندگان در جشنواره فجر به اقتضای شرایط هر ساله بتوانند هیأت داوران را انتخاب کنند.

وی یادآور شد: در این صورت گله و شکوه هنرمندان به حداقل می‌رسد و چنانچه گلایه‌ای هم وجود داشته باشد این انتقادها به دلیل اینکه هیأت داوران منتخب خود سینماگران است، وارد نیست.

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا داوری‌های جشنواره امسال سیاسی بود یا خیر، گفت: نمی‌توانم گفت انتخاب‌ها سیاسی بودند ولی این انتخاب‌ها توام با نارضایتی بود و خستگی بر تن برخی هنرمندان ماند در حالی که با روند ذکر شده می‌توان این آسیب‌ها را حداقلی کرد.