Skip to Content

سرانجام طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به کجا خواهد رسید؟

نصر الله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و طراح طرح "جامع جمعیت و تعالی خانواده" از دغدغه های خود در خصوص سرانجام این طرح با مجلس تی وی به گفتگو نشست

 

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مجلس تی وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خود فرمودند " افزایش فرزند باید به صورت یک فرهنگ در بیاید و در این زمینه مسئولان کار لازم را انجام ندادند " گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را در دستور کار خود داشت که به تازگی مراحل بررسی آن در این کمیسیون به اتمام رسیده و پس از اقدامات اداره قوانین مجلس در نوبت صحن قرار می گیرد.

 

وی با تاکید بر این موضو که طرح افزایش جمعیت تاکنون دوبار هم در مجلس نهم و هم ابتدای مجلس دهم مطرح شد خاطرنشان کرد: این طرح از طرح‌هایی بود که در مجلس نهم سرمایه‌گذاری و کارشناسی زیادی روی آن انجام گرفت و می‌توانست مشکلات مهمی را در حوزه خانواده و جمعیت حل کند اما با مخالفت صریح دولت مواجه شد و هر دوبار به بهانه بار مالی به این طرح ایراد اصل 75 گرفته شد و در نهایت به سرانجام نرسید.

 

پژمانفر طراح طرح افزایش جمعیت و تعالی خانواده افزود: در طرح جامع تعالی جمعیت و خانواده سعی کردیم حتی المقدور به مسائل مالی نپردازیم یا حداقل اعتبارات پیش بینی شود و بیشتر تشویق ها و حمایت های غیر مادی در زمینه فرزندآوری مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد: در این طرح بیشتر می‌کوشیم موانع را از جلوی پا برداریم به‌عنوان مثال ما موانع شغلی دراین زمینه داریم.اگر یک خانم شاغل قصد فرزندآوری دارد  تلاش کردیم تا امنیت شغلی این خانم پس از زمان شیردهی بچه و مراجعه مجدد به محل کارش حفظ شود چرا که در حال حاضر برخی از ترس چنین موانعی دست به فرزندآوری نمی‌زنند.

 

پژمانفر در خصوص ارائه تسهیلات به زوج ها متذکر شد: در راستای سیاست‌های تشویقی ترجیحات و تسهیلاتی برای افرادی که دارای فرزند هستند در نظر گرفته شده است به‌عنوان مثال در موارد استخدامی ترجیح را به افرادی دادیم که دارای فرزند و یا متاهل هستند.

 

وی با اشاره به مشکلات زوج‌های نابارور گفت: این زوجین به شدت به دنبال فرزندآوری هستند، اما به دلیل هزینه های زیاد درمان ناباروری این موضوع را متوقف می‌کنند بنابراین بحث بیمه کردن زوجین نابارور دراین طرح مطرح شده که هزینه‌های آن‌ها متقبل شود چرا که اگر این کار‌ها انجام شود بسیاری از ناباروری‌ها به فرزند اول و دوم تبدیل خواهد شد.

 

پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه در دنیا برای افزایش جمعیت و فرزندآوری که یکی از مسائل مهم کشورهاست حمایت های جدی و تسهیلات و مشوق های بسیار متفاوت و متنوعی را در نظر گرفتند تصریح کرد: متأسفانه علی رغم اینکه روی این طرح خیلی کار شد فکر نمی کنم باز هم بتواند در این مجلس به نتیجه نهایی برسد و مصوب شود.

 

عضو فراکسیون ولایی مجلس ابراز امیدواری کرد با وجودیکه هیچ طرح و لایحه دیگری در دستور کار دولت و مجلس در خصوص افزایش جمعیت نیست و این تنها طرح مطرح شده در خصوص جمعیت است دولت و مجلس در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری این طرح را به سرانجام برسانند تا قدمی برای توسعه انسانی و جمعیتی کشور برداشته شود.