Skip to Content

سریال تعبیر وارونه یک رویا از دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی

سریال تعبیر وارونه یک رویا از دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی


سریال تعبیر وارونه یک رویا از دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی

سریال تعبیر وارونه یک رویا از دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از روابط عمومی شبکه یک سیما؛ تعدادی از نمایندگان مجلس نقطه نظرات خود را پیرامون سریال تعبیر وارونه یک رویا بیان کردند:

لاله افتخاری: این سریال در جهت روشنگری و معرفی دشمنان قسم خورده نظام کار بسیار ارزشمندی بود

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر درباره سریال تعبیر وارونه یک رویا می گوید: در این سریال اقدامات امنیتی در مقابله با عملیات جاسوسی و ترور دانشمند هسته ای ایران و تلاش برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از سوی دشمنان کاملا به تصویر کشیده شده بود.

لاله افتخاری افزود: مشخص بودکه تیم سازنده این سریال با شواهد و مستندات کامل، اقدام به ساخت این مجموعه کرده بودند و به نظر من این سریال در جهت روشنگری و معرفی دشمنان قسم خورده نظام کار بسیار ارزشمندی بود. این عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه سال هاست که دشمنان انقلاب با فرافکنی و وارونه نشان دادن تصویر واقعی ایران در جهان، قصد دارند مانع رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی شوند. من این سریال را پسندیدم و معتقدم کار کار خیلی قشنگی بود چرا که از روی دل سوزی و تعهد ساخته شده بود و من از این طریق از سازندگان این سریال تقدیر و تشکر می کنم. انشاا... ساخت این قبیل سریال هایی که توطئه های دشمنان علیه ایران را نشان می دهد، در رسانه ملی ادامه داشته باشد و حتی می توان با برنامه ریزیهای درست در قالب تولید بازیهای مختلف رایانه ای برای کودکان، توطئه های دشمن علیه نظام و چگونگی کشف و خنثی سازی این توطئه ها را نشان داد.

منصور حقیقت پور: درساخت سریال هایی با مضامین امنیتی و اطلاعاتی باید نزدیک به واقعیت حرکت کرد

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مجموعه تلویزیونی تعبیر وارونه یک رویا هم تهدیدات نشان داده شد اینکه در حال حاضر چه نوع تهدیداتی از جانب چه کشورهایی ایران را هدف قرار داده است و هم این که قابلیت های و اشراف کامل اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) را نمایش داد. منصور حقیقت پور با تاکید براینکه درساخت سریال هایی با مضامین امنیتی و اطلاعاتی باید نزدیک به واقعیت حرکت کرد افزود: من موفق شدم چند قسمت پایانی این سریال را بطور کامل ببینم اما در قسمت آخر، سریال یکباره و به نوعی غیر واقعی تمام شد. تا به حال پخش سریال هایی با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران توسط شاخه های تررو موساد را نداشتیم و این سریال از کارهای بسیار خوب شبکه یک بود. عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس تصریح کرد: ساخت سریال هایی با مضامین امنیتی در رسانه ملی باید بیشر شود و به نظرم مخاطبان هم از پخش اینگونه سریال ها استقبال می کنند این که چگونه یک تشکیلات تروریستی در کشور شناسایی و یا یک توطئه در کشور کشف و خنثی می شود برای بیننده جالب توجه است. من خودم علیرغم این که به خاطر مسئولیتم کمتر فرصت تماشای تلویزیون دارم، به خاطر داستان خوب تعبیر وارونه یک رویا، این مجموعه را بطور کامل نگاه کردم. نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر در خانه ملت ادامه داد: دختر و پسری که تازه ازدواج کردند و حاضر می شوند به خاطر صیانت از ارزشهای نظام جمهوری اسلامی به جای یکی از مهندسان سازمان انرژی اتمی قرار بگیرند، نشانگر ایثارگری این عزیزان است، این پیام خیلی خوب این سریال بود. نمایش قابلیت های سیستم اطلاعاتی فرزندان وطن در وزارت اطلاعات چه به لحاظ فنی و چه اجرایی در تعبیر وارونه یک رویا به خوبی نشان داده شد. این مجموعه همچنین نشان داد که چه تهدیداتی، امنیت کشور را در معرض خطر قرار داده است و در آخر آن همدلی و صمیمیتی که بین دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی در سریال تعبیر وارونه یک رویا به تصویر کشیده شد از نکات برجسته این سریال بود.

اسماعیل کوثری: نمایش تلاش های شبانه روزی ماموران اطلاعاتی کشور در شناسایی تهدیدات و محافظت از نخبگان کشور، جزو محاسن کار آقای جیرانی بود

دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر هم درباره مجموعه تعبیر وارونه یک رویا می گوید: چون زمان پخش این سریال خیلی خوب بود و در ساعت 10 شب پخش می شد توانستم بیشتر قسمت هایش را تماشا کنم. اگر بخواهیم کلی به این مجموعه نگاه کنیم باید بگویم که سریال بسیار خوبی بود و با ساخت چنین سریال هایی که جزئیات یک پرونده امنیتی و اطلاعاتی را به مردم نشان می دهند، برای همیشه برای مخاطب بیاد ماندنی خواهد بود. اما اگر بخواهیم از نظر فنی و هنری به این سریال نگاه کنیم باید بگویم، این سریال هم محاسن داشت و هم یکسری معایب که اگر گروه کارگردانی هنگام ساخت، دقت بیشتری می کردند جذابیت و گیرایی آن بیشتر می شد. اسماعیل کوثری افزود: نمایش تلاشهای شبانه روزی ماموران اطلاعاتی کشور در شناسایی تهدیدات و محافظت از نخبگان کشور و اینکه چگونه تهدیدی را زیر چتر اطلاعاتی خود می برند، جزو محاسن کار آقای جیرانی بود. اما اینکه در سکانس هایی فرمانده تیم عملیاتی را آدم عصبانی نشان می دهد جزو اشکالات این سریال بود چرا که ممکن است این امر ذهنیت خوبی را برای مخاطبان بخصوص جوانان ایجاد نکند. اما در مجموع باید بگویم چون مردم به سریال ها توجه می کنند، تولید و پخش چنین مجموعه های تلویزیونی می تواند خنثی کننده برنامه های مبتذل شبکه های ماهواره ای باشد. عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا این سریال توانست قابلیت ها و توانمندی های اطلاعاتی کشور در مقابله با تهدیدات دشمنان نظام را نشان بدهد، اظهار داشت: اتفاقا این سریال توانست تا حدودی این کار را انجام دهد اما در ساخت سریال های امنیتی که پرونده های مستند را به نمایش می گذارد می توان بهتر از این ها عمل کرد چرا که ما این توانمندی ها را از سوی سربازان گمنام امام زمان(عج) درطول سالهای گذشته دیدیم پس می توان با افزودن به جذابیت های بصری و هنری، مخاطب را بیشتر و راضی تر کرد. نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر گفت: بطور مثال نحوه اسلحه دست گرفتن ماموران امنیتی هنگام ورود به خانه مهندس برازنده و در مکان خرابکاران در ارمنستان، خیلی ابتدایی و غیر حرفه ای بود که البته می شد با مشاوره با متخصصان این امر، سکانس های نزدیک تر به واقعیت ساخت.

مهدی کوچک زاده: این سریال حس ملی و وطن دوستی و ایثارگری را در وجود مخاطبان تقویت کرد

عضوکمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس و نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر هم در اظهار نظری درخصوص مجموعه تلویزیونی تعبیر وارونه یک رویا گفت: من کمتر وقت می کنم تا همه قسمت های سریال های تلویزیونی را تماشا کنم اما ویژگی که در این سریال بود به من انگیزه می داد که اکثر شب ها ساعت 22 خودم را آماده تماشای آن بکنم و از نظر من حتما این سریال ویژگی مثبتی داشته که ذائقه من تمایل به تماشا و پیگیری آن را داشته است. مهدی کوچک زاده افزود: اما آنچه که در بخش هایی از این سریال اتفاق افتاد به نظر من خیلی با واقعیت نمی توانست مطابقت داشته باشد. در خیلی از سریال های پلیسی امنیتی کارگردانان علاقه دارند تا با گنجاندن درام عاشقانه در لا به لای کار، به جذابیت سریال اضافه کنند. همین کار را آقای جیرانی در سریال تعبیر وارونه یک رویا انجام داد و سه ماجرای عشق و عاشقی را در مسیر داستان به تصویر کشید که به نظر من تا اندازه ای قصه از مسیر نمایش تلاش ماموران امنیتی برای خنثی سازی عملیات تخریبی و ترور دشمن دور شد. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات یادآور شد: فارغ از جنبه های مثبت و منفی تعبیر وارونه یک رویا، این سریال به خاطر این که از سویی حس ملی و وطن دوستی و ایثارگری را در وجود مخاطبان تقویت می کرد و از سوی دیگر دشمنی و خباثتی کسانی را که با ما دشمنی دارند را نشان داد خب خیلی خوب و جالب بود. نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر در آخر از بازی خوب بازیگران این سریال تقدیر کرد و افزود: تا بازیگر، خوب در نقشش جا نیافتد و خوب کاراکترش را بازی نکند نمی تواند آن حس را به مخاطب منتقل کند پس برای من که به دیدین شبانه این سریال مشتاق بودم، بازی بازیگرانش مناسب و گیرا بود.

محمد اسماعیل سعیدی: جای چنین سریال هایی در رسانه ملی خالی است

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم درباره سریال تعبیر وارونه یک رویا گفت: باید اذعان کنم با توجه شرایط فعلی کشور و مقتضیات زمان، به واقع این سریال حاوی یک سوژه جالب و جذاب بود و از طرفی اینکه شبکه یک در حال و هوای مذاکرات هسته ای گروه 1+5 و بررسی برجام در مجلس، موضوعاتی را به روز و با زبان هنر و سریال برای بینندگان به نمایش می گذارد، کار مفید و قابل تقدیری است. محمد اسماعیل سعیدی تصریح کرد: هر چند به نظر می آمد در این سریال کارگردان برای نشان دادن بهتر نقش دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی در مقابله با تهدیدات دشمنان خارجی، از تکنیک های برخی فیلم های خارجی استفاده کرده بود اما در مجموع کار جذاب و مخاطب پسنده از آب در آمد. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: هرچند این سریال توانست تا اندازه ای توانمندی های دستگاه اطلاعاتی کشور را نشان بدهد اما از طرف دیگر یک سوالی را در ذهن بیننده ایجاد کرد که با توجه به شگردهایی که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی ما نسبت به موضوع ترور دانشمندان هسته ای کشور داشت چرا نتوانستند جلوی برخی اتفاقاتی را که در مسیر حفاظت از جان دانشمند هسته ای(مهندس برازنده) افتاد را بگیرند. این ها علامات سوالی بود که می بایست گروه کارگردانی هنگام تولید سریال به آن توجه می کردند و خلاءهای اطلاعاتی و امنیتی را هم با مشاوره با افراد متخصص به نوعی پوشش می دادند. این نماینده مجلس در پایان افزود: متاسفانه جای چنین سریال هایی در رسانه ملی محسوس است بطوریکه معمولا فقط در مناسبت ها و یا سالگرد تشکیل وزارت اطلاعات تله فیلم ها و یا مجموعه های تلویزیونی پخش می شود در حالی که ماموران اطلاعاتی و سربازان گمنام امام زمان(عج) اقدامات بسیار موثر و مفیدی در جهت ثبات امنیتی کشور و دفع بسیاری از تهدیدات دشمن انجام می دهندکه پشت سر هر کدام از این ماموریت ها داستان ها و ماجرای پیچیده ای وجود دارد که می تواند به سوژه ای برای ساخت یک سریال یا فیلم سینمایی تبدیل شود. لذا جای خالی این گونه سریال ها در رسانه ملی خالی است و امیدوارم در آینده تولید و پخش سریال هایی با مضامین امنیتی و اطلاعاتی در رسانه ملی بیشتر شود. 

مجموعه تلویزیونی تعبیر وارونه یک رویا به تهیه کنندگی سیدکمال طباطبایی و کارگردانی فریدون جیرانی محصول گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که در 27 قسمت 45 دقیقه ای به روی آنتن رفت.