Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

سهم وزارتخانه ها از قیر رایگان تعیین شد

سهم وزارتخانه ها از قیر رایگان تعیین شد


مصوبه مجلس:

سهم وزارتخانه های کشور، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن از مجموع 24 هزار میلیارد ریال قیر رایگان برای آسفالت معابر وراههای شهری و روستایی تعیین شد.

به گزارش مجلس تی وی، نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه 1395 کل کشور وارد بخش های هزینه ای شدند و در اولین تبصره آن در بند الف تصویب کردند، در سال 1395 سهم شرکت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت موضوع بند(الف) ماده(1) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 4/12/1393 چهارده ‌و نیم‌درصد تعیین می‌شود و سود حاصل از آن معاف از تقسیم سود سهام دولت است.

نمایندگان همچنین در خصوص مصوبه قبلی خود در بخش هزینه ای که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کرده بودند سی‌درصد از ارزش صادرات گاز طبیعی را به حساب صندوق توسعه ملی واریز کند، مکلف کرد این مبلغ واریزی را از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه کند.

همچنین در مصوبه بعدی به وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط اجازه داده شد با تصویب شورای اقتصاد به‌منظور‌ سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز با اولویت میادین‌مشترک نسبت به انتشار اوراق مشارکت ارزی- ریالی تا سقف پنجاه هزار میلیارد ریال با تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق توسط وزارت نفت از محل افزایش تولید همان میادین نسبت به ارقام مصوب همان سال اقدام کند.

مجلس در بند ه این تبصره تصویب کرد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاهها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده‌ اقدام کند و تا سقف 15 هزار میلیارد ریال به مصرف برساند. این منابع جزء درآمد شرکت محسوب نمی‌شود .

در اولین بند الحاقی این تبصره که به تصویب رسید وزارت نفت موظف شد از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط معادل ریالی دو میلیون تن قیر رایگان تا سقف مبلغ 24 هزار میلیارد ریال به نسبت 62درصد در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت روکش آسفالت وآسفالت راه‌های روستایی و 20درصد در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و انجام پروژه های مشارکتی با دهیاریها و 15درصددر اختیار وزارت کشور(سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور) جهت آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر 50 هزار نفر و 3% جهت نوسازی مدارس در اختیار وزارت آموزش و پرورش(سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس) قرار  دهد و در حسابهای فی مابین خود و خزانه داری کل کشور اعمال و با آن تسویه کنند. وزارت نفت تا پایان سال مالی 1395 نسبت به تحویل کامل قیر اقدام می‌کند.

طبق مصوبه مجلس در بند الحاقی 2، وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط مجاز است به منظور اجرای خطوط گاز رسانی به شهرها و روستاها  تا مبلغ سه هزار میلیارد ریال برای استان سیستان و بلوچستان و تا مبلغ دو هزار میلیارد ریال برای شرق هرمزگان از محل ماده(12) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به پروژه‌ای مربوط اختصاص دهد.