Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

سود سهام عدالت کفاف خرید دو نان سنگک را می‌دهد

سود سهام عدالت کفاف خرید دو نان سنگک را می‌دهد


Loading the player...

دانلود

پورابراهیمی در نطق میان دستور بیان کرد:
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن بی خاصیت خواندن سود سهام عدالت از عملکرد دولت در پرداخت سود این سهام به مردم انتقاد کرد.

به گزارش مجلس تی وی ، محمدرضا پورابراهیمی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با بیان اینکه سهام عدالت یکی از مهم ترین موضوعات اقتصادی کشور است، گفت: حدود 10 سال از واگذاری سهام عدالت به مردم می گذرد و مردم دارای برگه ای هستند که هیچ خاصیتی ندارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معمولا وقتی نام سهام مطرح می شود سه حق اساسی برای دارندگان آن متصور هستیم بنابراین این سه حق برای دارندگان سهام عدالت نیز وجود دارد.

مجموعه مافیایی در کشور شکل گرفته که ترکیب هیات مدیره شرکت های سهام عدالت هیچ ارتباطی با مردم ندارند

وی گفت: براساس قانون تجارت تعیین مدیر برای سهام عدالت از اولین حقوق دارندگان سهام است اما متاسفانه امروز در کشور مجموعه مافیایی در کشور شکل گرفته که ترکیب هیات مدیره شرکت های سهام عدالت هیچ ارتباطی با مردم ندارند.

حدود 40 درصد از سهام 60 شرکت بزرگ که در اقتصاد کشور بیشترین حوزه فعالیت را دارند متعلق به سهام عدالت است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 40 درصد از سهام 60 شرکت بزرگ که در اقتصاد کشور بیشترین حوزه فعالیت را دارند متعلق به سهام عدالت است، عنوان کرد: مردم نمی دانند اعضای هیات مدیره این 60 شرکت چگونه انتخاب شدند این شرایط برای شرکت های تعاونی شهرستانی و مجموعه شرکت های سرمایه گذاری استان ها نیز وجود دارد.

وی گفت: ساختاری که امروز برای این شرکت ها در نظر گرفته شده است امکان تصمیم گیری هیات مدیره آن ها از سوی مردم را فراهم نکرده است.

پورابراهیمی به حقوق دوم دارندگان سهام عدالت اشاره کرد و توضیح داد: دارندگان سهام عدالت از حق مالکیت برخوردارند به عبارتی افراد دارای برگه سهام عدالت باید بتوانند مالکیت خود را اعمال کنند که در خصوص سهام عدالت این موضوع عملیاتی نشده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت در سومین حق دارندگان برگه سهام عدالت ورود کرده و به جای آن ها تصمیم گیری می کند.

وی توضیح داد: اخیرا دولت اعلام کرده است به زودی سود سهام عدالت را به مردم پرداخت می کند زیرا که تصور می شود 10 سال از واگذاری سهام عدالت به مردم می گذرد اما در برخی از این واگذاری ها شاهد عمری کمتر از 10 سال هستیم و به لحاظ آئین نامه ای شاهد مغایرت هایی در حوزه قوانین و مقررات هستیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: اما در حوزه اجرا نیز با مسائلی رو به رو هستیم چرا که قرار است پرداخت سود سهام عدالت در سال آینده براساس عملکرد شرکت ها باشد، این موضوع را بررسی کرده تا بدانیم چه عددی به عنوان سود به مردم پرداخت خواهد شد.

پورابراهیمی ادامه داد: براساس عملکرد سنوات گذشته از 60 شرکتی که امروز فعالیت اقتصادی دارند سودی برابر 3 هزار و 600 میلیارد تومان برآورد می شود و در خوشبینانه ترین حالت 50 درصد این سود متعلق به دولت است.

سود سهام عدالت هر نفر در سال معادل قدرت خرید دو نان سنگک حساب می شود

وی گفت: بنابراین 50 درصد دیگر آن متعلق به مردم خواهد بود یعنی حدود هزار و 800 میلیارد تومان منابع وجود دارد که باید بین 50 میلیون دارنده سهام عدالت تقسیم شود به عبارتی سود هر نفر در سال معادل 36 هزار تومان یا ماهانه حدود 3 هزار تومان معادل قدرت خرید دو نان سنگک حساب می شود.

این نماینده با انتقاد از اینکه منابع اقتصاد کشور با این روش خرد می شود، اظهار داشت: آقای رئیس جمهور شما برای اقتصاد کشور باید تجهیز منابع را ایجاد کنید یعنی منابع خود را به منابع کلان تبدیل کنید نه اینکه منابع هزار و 800 میلیاردی به منابع خرد تبدیل شود.

وی با بیان اینکه این اتفاق چالش اساسی برای کشور ایجاد خواهدکرد، گفت: دولت اعلام کرده که صورتحساب خواهند داد و به عبارتی اگر مردم بخواهند مابه التفاوت را پرداخت کنند با آن ها تسویه می شود اما سوال این است تسویه مالکیت، تسویه کدام یک از شرکت های دارای سهام عدالت است، شرکت سهامی تعاونی شهرستانی، شرکت های سرمایه گذاری استانی یا شرکت های 60 شرکت.

پورابراهیمی خطاب به دولت گفت: از رئیس جمهور می خواهیم که این رویه را متوقف کند تا تکلیف ساختار در لایحه دولت یا طرح نمایندگان دیده شود، امروز نمی توانیم به این روش حرکت کنیم چرا که خروجی آن تنها ایجاد نگرانی برای مردم است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تکلیف بسیاری از مردم که مشمول سهام عدالت نشده اند مشخص نیست، اظهار داشت: از هیات رئیسه می خواهیم در خصوص سهام عدالت جلسه ای گذاشته تا تصمیم گیری کنیم.

این نماینده با اشاره به مصوبه هیات وزیران در بهمن ماه عنوان کرد: متاسفانه شرکت های بزرگ پالایشگاهی سودده با این مصوبه از مجموعه سهام عدالت که متعلق به مردم بود خارج شد و 2 شرکت کوچک زیان ده و کم بازده جایگزین شده است، سوال این است که چگونه می توانند چنین تصمیم گیری مغایر با قوانین داشته باشند.

پورابراهیمی تاکید کرد: این موضوع روز سه شنبه هفته جاری در دستورکار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار خواهد گرفت.