Skip to Content

شگردهای اطلاعاتی ضعیف و غیرحرفه‌ای در تصویر وارونه از اقتدار نهادهای امنیتی

شگردهای اطلاعاتی ضعیف و غیرحرفه‌ای در تصویر وارونه از اقتدار نهادهای امنیتی


ندیمی مطرح کرد:

شگردهای اطلاعاتی ضعیف و غیرحرفه‌ای در تصویر وارونه از اقتدار نهادهای امنیتی

سخنگوی فراکسیون هنر و رسانه معتقد است سریال تلویزیونی "تعبیر وارونه یک رویا" فاقد فضای رمزآلود جاسوسی و اطلاعاتی بود و حتی روحیه خلاقانه مأموران نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در آن به تصویر کشیده نشده بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خبرگزاری خانه ملت ابوذر ندیمی با بیان اینکه نمی‌توان توان اطلاعاتی کشور را صرفا با یک سریال تلویزیونی قضاوت کرد، گفت: مقام معظم رهبری مکررا توان اطلاعاتی و امنیتی دستگاه های کشور را ستوده اند، بنابراین نمی‌توان صرفا به اکتفای یک فیلم یا سریال، ارزش، توان و کارکرد این نهادها را زیر سوال برد.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: با این حال نمی توان از نقد سریال تلویزیونی "تعبیر وارونه یک رویا" گذشت که می توانست با رویکرد بهتری به فیلمنامه نویسی در ژانر جاسوسی بپردازد.

وی در ادامه با انتقاد از شیوه ایفای نقش برخی بازیگران در این سریال، یادآور شد: روش به دست گرفتن اسلحه از سوی بازیگران بسیار ضعیف بود و کارگردان نتوانست به خوبی از شگردهای اطلاعاتی در این فیلم استفاده کند در صورتی که با بهره گیری از نظرات کارشناسان این حوزه می توانستند پرداخت بهتری نسبت به مسائل جاسوسی و اطلاعاتی داشته باشند.

تعبیر وارونه یک رویا؛ کشاندن مخاطب صرف پای تلویزیون با عنوان ژانر جاسوسی بود

ندیمی در ادامه همچنین محتوای "تعبیر وارونه یک رویا" را مورد انتقاد قرار داد و افزود: فیلم باید دارای ورودی و خروجی اقناع‌کننده‌ای باشد و با وجودی که رفتارهای احساسی در فیلم ها مورد نیاز است اما این استفاده باید به گونه ای باشد که اصل جریان فیلم از دست نرود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در ادامه با تأکید بر اینکه برای ساخت فیلم هایی در ژانر جاسوسی باید از کارگردانان و تهیه کنندگان زبده استفاده شود، عنوان کرد: صرف کشاندن مخاطب پای تلویزیون با عنوان ژانر جاسوسی نباید مورد هدف کارگردان باشد بلکه باید به شایستگی این ژانر را در قالب فیلمنامه خود به تصویر بکشد تا حق مطلب ادا شود.

سخنگوی فراکسیون هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی در پایان به مقایسه ای میان سریال های ایرانی و خارجی در ژانر جاسوسی پرداخت و خاطرنشان کرد: فیلم های خارجی در این ژانر معمولا فضای رمزآلودی دارند و تمام تسلیحات و تجهیزات به نحو شگفت انگیزی حرفه ای است و بازیگران به صورت بسیار حرفه ای به نمایش در می آیند در حالی که در سریال اخیر "تعبیر وارونه یک رویا" به کارگردانی "فریدون جیرانی"، نه تنها فضا رمزآلود نبود بلکه مخاطب به راحتی می توانست ادامه ماجرا را پیش بینی کند.