Skip to Content

صد هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

تاجگردون؛

رئیس کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس گفت: حجم معافیت‌های مالیاتی در کشور به حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که رقم بالایی است، همچنین فرار مالیاتی هم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که اگر بتوان این ارقام را به چرخه اقتصاد کشور و بودجه بازگرداند، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از میزان؛ غلامرضا تاجگردون با اشاره به اینکه بررسی لایحه مالیات برارزش افزوده در مجلس بسیار طولانی شده است و باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود، گفت: در برخی از بخش‌ها بحث مالیات رها شده است و در بعضی قسمت‌های دیگر هم باید ساماندهی شود.

رئیس کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس با بیان اینکه دولت یک چارچوبی را در بخش ساماندهی مالیاتی تدوین کرده است، اظهار کرد: این لایحه شامل مباحث معافیت‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی است و به زودی به مجلس ارائه خواهد شد. 

وی تاکید کرد: حجم معافیت‌های مالیاتی در کشور به حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که رقم بالایی است، همچنین فرار مالیاتی هم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که اگر بتوان این ارقام را به چرخه اقتصاد کشور و بودجه بازگرداند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

 
تاجگردون با تاکید براینکه در لایحه ساماندهی مالیاتی معافیت‌های مالیاتی حذف نمی‌شود، گفت: معافیت‌ها تنها ساماندهی می‌شوند مثلا برخی بخش‌ها حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش، از پرداخت مالیات معاف شده‌اند در صورتی که اکنون تبدیل به یکی از بخش‌های مهم اقتصادی شده و ظرفیت و درآمد بالایی دارند لذا باید در مورد معافیت مالیاتی آن‌ها تجدید نظر شود که این لایحه در اصلاح ساختار اقتصادی بودجه هم لحاظ خواهد شد.
 
محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که از نمایندگان پیگیر در زمینه جلوگیری از فرار مالیاتی است پیشتر گفته بود: کف فرار مالیاتی را ۴۰ هزار میلیارد توماندانست.

پورابراهیمی در اواخر سال ۹۶ در زمان ریاستش بر کمیسیون اقتصادی مجلس طی نطقی در صحن علنی، گفت: «پیش‌بینی ما این است که معادل ۴۰ درصد میزان مالیات قابل وصول در اقتصاد ایران، فرار مالیاتی است، یعنی اقتصاد ایران می‌تواند به راحتی ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول کند».