Skip to Content

ضرورت تشکیل کمیته‌‎ای برای نظارت بر بازار لوازم التحریر

ضرورت تشکیل کمیته‌‎ای برای نظارت بر بازار لوازم التحریر


نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه لوازم تحریر باید با نرخ مصوب در بازار عرضه شود تا خانواده‎ها برای تهیه آن دچار مشکل نشوند، گفت: علاوه بر نهادهای نظارتی مانند سازمان حمایت، وزارت آموزش‌وپرورش کمیته‌‎ای برای نظارت بر بازار لوازم التحریر و دفتر مشق تشکیل دهد.

 

 

 

 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ قاسم احمدی لاشکی با اشاره به در پیش بودن مهرماه و ضرورت دسترسی آسان خانواده‌ها به لوازم التحریر، عنوان کرد: یکی از معضلاتی که امسال دولت با آن مواجه بود، تعدیل قیمت کاغذ در بازار بود که این معضل با تدابیر در نظر گرفته شده در تهیه و توزیع کتب درسی خدشه‌ای وارد نکرد.

افزایش قیمت جزئی کتب درسی برای سال تحصیلی جدید

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بالغ بر 142 میلیون جلد کتاب درسی برای توزیع در سراسر کشور چاپ و به استان‌ها ارسال شده است، افزود: این رقم، عدد بزرگی است که وزارت آموزش و پرورش در این زمینه باید از یارانه‌ها و حمایت دولت برخوردار شود؛ البته با وجود همه این حمایت‌ها، قیمت کتب درسی برای سال تحصیلی جدید درصدی هرچند جزئی افزایش قیمت داشته است.

احمدی لاشکی اضافه کرد: مهم‌ترین نکته این است که با تدابیر در نظر گرفته شده کتاب درسی به میزان کافی تکثیر و در سطح کشور توزیع خواهد شد لذا از این جهت نگرانی وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه نظارت بر بازار لوازم التحریر و دفتر مشق یکی از اقدامات مهمی است که دولت باید در آستانه مهرماه در چارچوب برنامه‎های خود داشته باشد، گفت: در این زمینه ضرورت دارد وزارت آموزش و پرورش نیز کمیته‌ای نظارتی برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت لوازم التحریر تشکیل دهد.

این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: از سوی دیگر سایر نهادهای نظارتی از جمله سازمان حمایت از مصرف کننده نیز باید تیم‌های نظارتی خود را برای تنظیم بازار به بازار اعزام کنند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه حمایت از خانواده‌هایی که از نظر اقتصادی سطح بالا نیستند باید با ارائه لوازم التحریر با نرخ مصوب انجام شود، افزود: بسیاری از خانواده‌‎ها برای تهیه لوازم التحریر  و حتی دفتر مشق دچار مشکل هستند در حالیکه در اصل 30 قانون اساسی تأکید شده که آموزش و پرورش تا پایان دوره متوسطه رایگان است.