Skip to Content

ضرورت تعیین تکلیف طرح جامع مدیریت شهری

ضرورت تعیین تکلیف طرح جامع مدیریت شهری


نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به بروز تخلفات سیاسی- اقتصادی در برخی از شوراهای شهر و روستا، گفت: اصلاح قانون مرتبط با نظارت بر انتخابات شوراها ضروری است.

 

 

 

 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ امیر خجسته با یادآوری هشت اصل قانون اساسی در ارتباط با شوراهای شهر و روستا، گفت: تشکیل شوراها حتی ریشه قرآنی دارد، کمیسیون امور داخلی شوراهای مجلس نیز قوانین خوبی در ارتباط با شوراهای شهر و روستا به تصویب رسانده اما متاسفانه شاهد خلاء فرهنگی در شوراها هستیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جایگاه شوراها مشخص است اما فرهنگ کار در شوراها در کشور ما ضعیف است، متاسفانه گزارش فساد، رانت و اقدامات خلاف قانون در شورای برخی از شهرها به ما رسیده است که به نظر می‌آید ناشی از عدم درک جایگاه شوراها است.

وی افزود: کار در شوراهای شهر و روستا اقدام اجرایی یا دخالت در سایر سازمان‌ها نیست، متاسفانه امروزه شوراهای شهر و روستا به شورای شهرداری تبدیل شده و این مشکلات فراوان را ایجاد کرده است، این در حالی است که شوراها باید بر فعالیت مدیریت شهری و امور شهری نظارت کنند نه آنکه مانع فعالیت یا مجبور به فعالیتی شوند.

ضرورت تعیین تکلیف طرح جامع مدیریت شهری

خجسته یادآور شد: از سوی دیگر به نظر می‌رسد که در تایید صلاحیت کاندیدای شوراهای شهر و روستا هم اشکالاتی وجود دارد، تایید صلاحیت هر فردی تحت اجبار یا فشار سیاسی موجب شده تا تحولات ناخوشایندی را در شوراهای شهر و روستای برخی از شهرها شاهد باشیم. از این رو تعیین تکلیف طرح مدیریت جامع شهری راهکار دوری از این مشکلات و تخلفات است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، معتقد است: وظایف شوراهای شهر و روستا باید مشخص و جامع باشد تا شاهد تخلفات سیاسی و اقتصادی در شوراها باشیم، این طرح در مجلس تهیه شده است و ما کمک خواهیم کرد تا هرچه سریعتر نهایی شود، شکایتی هم از هیات نظارت بر انتخابات شوراها به کمیسیون اصل نود مجلس رسید که رسیدگی به آن در حال انجام است.

وی افزود: انتخاب شهرداران باید به عهده مردم واگذار شود تا شوراها به شهرداری فشار نیاورند و کار در چارچوب قانون انجام شود، این اقدام موجب برچیده شدن فضاهای جناحی و سیاسی می‌شود البته ما همه شهرداران و شوراها را زیر سوال نمی‌بریم اما در برخی از شهرها شاهد تخلفات و فساد مالی بودیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شوراها باید به سیاست‌گذاری در شهر بپردازند، ادامه داد: علاوه بر اقدامات مذکور که در مجلس دنبال می‌شود، موضوع نظارت بر انتخابات شوراها هم باید اصلاح شود، شورای نگهبان باید بر این انتخابات نظارت داشته باشد تا هر کسی تایید صلاحیت نشود و کاندیداها به هر روشی نمایندگان مجلس را تحت فشار قرار ندهند، این اقدام هم نیاز به اصلاح قانون است تا شوراها از بحران کنونی بیرون بیایند.