Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

ضعف سازمان های نظارتی در تنظیم بازار مواد غذایی مشهود است

ضعف سازمان های نظارتی در تنظیم بازار مواد غذایی مشهود است


فرشادان:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از گرانی گوشت قرمز به بهانه افزایش نرخ دلار انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت سیدمهدی فرشادان با انتقاد از افزایش قیمت کالاهای اساسی گفت: باید توجه داشت بسیاری از خانوارهای ایرانی درآمد محدودی دارند، بنابراین باید با کنترل منطقی بازار از تضعیف بیشتر اقتصاد خانوارها جلوگیری شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ، افزود: در سال های گذشته رکود اقتصادی باعث کاهش درآمد بسیاری از خانوارها شده است و حتی برخی از سرپرست های خانوار با مشکل بیکاری روبرو شده اند که بطور طبیعی این موضوعات معیشت بسیاری از خانوارها را با مسئله جدی روبرو کرده است.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران ، با اشاره به گرانی غیر منطقی گوشت قرمز در بازار گفت: دستگاه های اجرایی علاوه بر حمایت از بخش تولید، باید اعمال نظارت موثر بر بازار داشته باشند، چرا که بطور مثال در حال حاضر به بهانه گرانی دلار، قیمت برخی مواد غذایی با گرانی روبرو شده است.

 

 

فرشادان افزود: کاهش مصرف سرانه گوشت و محصولات پروتئینی می تواند سلامت خانوارها را با خطر روبرو کند که بطور طبیعی ادامه این وضعیت در آینده هزینه ها درمانی بیشتر به اقتصاد کشور تحمیل می کند.

وی افزود: این موضوع که قیمت بسیاری از کالاها به بهانه افزایش نرخ دلار با رشد روبرو می شود غیرقابل پذیرش است، چرا که نرخ برخی از کالاها متاثر از قیمت ارز نیست یا حداقل تاثیرپذیری آن کم بوده است.پ

وی خاطرنشان کرد: بنابراین وضعیت موجود در بازار مواد غذایی، بیانگر ضعف در تنظیم بازار و نظارت بوده که شرایط را برای دلالی کاذب فراهم کرده است.

فرشادان تاکید کرد: وزارتخانه های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت همچنین اصناف و سازمان تعزیرات حکومتی باید قیمت ها را در بازار کنترل کنند و این موضوع که خرده فروشان به بهانه رشد قیمت دلار، قیمت گوشت را گران کنند غیرقابل قبول است.