Skip to Content

طرحی که رای گیری آن به جلسه بعدی موکول شد

رای گیری طرحی که دولت را ملزم به ارائه گزارش سالانه به مجلس می کرد، به جلسه بعدی موکول شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس در دستور کار قرار داشت، اما پس از اظهارات موافقان و مخالفان طرح، نائب رئیس اول مجلس هنگام رای گیری اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان بدون ثبت کارت خود از جلسه خارج شده‌اند و مجلس حد نصاب ندارد تا رای گیری انجام شود. بنابراین رای گیری به جلسه دیگری موکول می شود.

ولی داداشی نماینده آستارا در جریان رسیدگی به طرح مذکور و در مخالفت با آن اظهار کرد: نباید طرح‌هایی ارائه شود که ابزارهای نظارتی نمایندگان را از آنها بگیرد و یکی از دلایل مشکلات شدید مردم آمارهای غیر واقعی است که ارائه می‌شود.

وی افزود: در واقع این طرح موجب می شود که بروکراسی اداری تشدید شده و ناقض اصول ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی بوده که قدرت لابی هیات رئیسه مجلس را دو چندان می‌کند.

نماینده مردم آستارا در مجلس با بیان اینکه امروز سوالات نمایندگان از وزرا به واسطه لابی هیات رئیسه مجلس بلاتکلیف مانده، گفت: مجلس باید نماینده محور باشد، نه هیات رئیسه محور.

محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و بافق نیز در موافقت با این طرح گفت: خلاصه طرح ارائه شده کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس این است که پاسخ وزرا و رئیس جمهور دریافت شود، اما با وجود داشتن ابزارهای نظارتی همچون استیضاح،‌ سوال و تحقیق و تفحص این کار به درستی انجام نمی‌گیرد.

وی افزود: ما متاسفانه خود را به خواب زده‌ایم و باید بیدار شویم. نباید دولت ها را مقصر در مشکلات متعدد جامعه دانست بلکه مشکل اصلی در نظارت ناقص و ضعیف مجلس خلاصه می شود وگرنه باید بگوییم آقای احمدی نژاد،‌ خاتمی و روحانی مشکلی نداشته‌اند بلکه مشکل اصلی مجلس است.

این نماینده مجلس همچنین گفت: بیش از ۳ هزار سوال به هیات رئیسه مجلس از سوی نمایندگان ارجاع شده که تاکنون ۷۵ سوال در صحن علنی طرح شده است و متاسفانه به دلیل لابی گری سوال ملی مطرح اما امتیاز منطقه‌ای می گیریم.

مجتبی ذوالنوری در مخالفت با این طرح اظهار داشت: طرح مذکور کارآمدی حل مشکل را ندارد چرا که رئیس جمهور و وزرا باید گزارش کار را به مجلس دهند و در ادامه هم مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی‌های خود را انجام دهد.

وی افزود: این در حالی است که بارها وزرا برای استیضاح یا سوال به مجلس آمده‌اند، اما چه نتیجه‌ای داشته است جز اینکه قبل از گزارش در صحن با فراکسیون‌ها لابی می کنند.

مجید کیانپور نیز در موافقت با این طرح صحبت کرد و گفت: اگر نمایندگان توانسته بودند در جریان نظارت موفق عمل کنند، اختلاف و سوء استفاده‌های سریالی دیده نمی‌شد و تورم و اعتیاد رو به افزایش نبود.