Skip to Content

عضویت ایران در همکاری های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا و اقیانوسیه

عضویت ایران در همکاری های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا و اقیانوسیه


نمایندگان مجلس با لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تائید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 14 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تائید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه با 151 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است:

ماده واحده- به دولت اجازه داده می شود در همکاری های تائید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه به شرح اساسنامه پیوست عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط و یا کمک با رعایت اصل 80 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید. تعیین و تغییر دستگاه های اجرایی طرف عضویت برعهده دولت است.

تبصره 1- در اجرای این ماده واحده، رعایت اصل 80، 75، 135 و 137 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

گفتنی است در جریان بررسی این لایحه زهرا سعیدی مبارکه سخنگوی کمیسیون اقتصادی متن گزارش کمیسیون اقتصادی را به شرح زیر قرائت کرد:

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه به شماره چاپ 514 که به کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود در جلسه روز سه شنبه مورخ 18 مهر 96 با حضور مسئولان دستگاه های ذی ربط و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و با اصلاحاتی در ماده واحده به شرح ذیل به اتفاق آرا به تصویب رسید.

اینک گزارش آن در اجرای ماده 147 قانون آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد.

ضمناً گزارش کمیسیون فرعی قضایی و حقوقی تا زمان ارسال این گزارش واصل نگردیده است.

در ادامه علیرضا سلیمی در مخالفت با لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تائید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه، اظهار داشت: در برخی از مجامع اساسنامه ها و یا اهدافی که وجود دارد نکات ابهامی داریم که باید در خصوص این نکات ابهام توضیحاتی داده شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از نکات مهم ابهام موجود در این لایحه حیطه فعالیت آن است و اینکه آیا حضور آن ها شامل موارد محرمانه نیز می شود، یا خیر، ادامه داد: در لایحه آمده است که با سه چهارم آراء اساسنامه تغییر می کند باید روشن شود که آیا با تغییر اساسنامه نیاز به تائید مجلس وجود دارد یا خیر.

همچنین در ادامه صدیف بدری در موافقت با این لایحه، اظهار داشت: موافقتنامه ها اصولا طرف های متعادلی دارد و این موافقتنامه به منظور حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی و در راستای اصول و اهداف راهبردی وزارت امور خارجه و جهت کسب بازارهای جهانی است.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: جهت رعایت این استانداردها در کالاهای صادراتی باید از ابزارهای آزمایشگاهی مورد توافق طرفین استفاده شود، لازم بود که این موافقتنامه با این اهداف از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

نادر قاضی پور در مخالفت با لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تائید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه، اظهار داشت: در چندین مجمع عضویت داریم و سالانه چندین میلیارد از بیت المال به آن ها پرداخت می کنیم، نتیجه آن جز سفر عده ای خاص به برخی کشورها چیست، به چه علتی باید بدون حساب و کتاب به این مجامع پول پرداخت کنیم، تاکنون به چه میزانی از بانک اسلامی وام دریافت کرده ایم.

وی همچنین در اخطار اصل 125 قانون اساسی، اظهار داشت: امضای قراردادها، معاهده ها، موافقتنامه ها و توافقنامه های دولت ایران با سایر دولت ها و اتحادیه های بین المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی یا رئیس جمهور و نماینده قانونی است، در این ماده واحده هیچ اشاره ای به اصل 125 قانون اساسی نشده است.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به این اخطار، اظهار داشت: به دلیل اینکه اصل 77 قانون اساسی ذکر شده و محتوای مشابهی دارد، اصل 125 قانون اساسی آورده نشده اما باید این اصل نیز اضافه شود.

غلامرضا کاتب در موافقت با لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تائید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه، گفت: تمامی کشورهای عضو حق عضویت پرداخت می کنند و ایران به تنهایی آن را پرداخت نمی کند، باید در جهت احترام به حقوق مجامع بین المللی حق عضویت را پرداخت کنیم.

 

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استاندارد سازی خدمات آزمایشگاهی یکی از موارد مهم در دنیا محسوب می شود، عضویت در این مجمع باعث می شود استانداردهای ما بهبود پیدا کند، تصریح کرد: آزمون مهارت در کشور یک ضرورت است، اگر بتوانیم آن ها را سازمان دهی کنیم یقینا موجب می شود انسجام خوبی در مجامع بین المللی صورت بگیرد.