Skip to Content

عضو کمیسیون امنیت ملی؛ اجازه دفن جان باختگان ایرانی را در عربستان نمی دهیم

عضو کمیسیون امنیت ملی؛ اجازه دفن جان باختگان ایرانی را در عربستان نمی دهیم


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه دولت عربستان در قبال فاجعه منا، مقصر است و باید پاسخگو باشد گفت: باید راهکارهای جدیدی برای اداره مراسم حج تدوین شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی؛ اجازه دفن جان باختگان ایرانی را در عربستان نمی دهیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، عوض حیدرپور شهرضایی در واکنش به اظهارات خصمانه وزیر خارجه " رژیم مهمان کش عربستان سعودی " که تهران را عامل بی ثباتی در سوریه همچنین حجاج ایرانی را باعث ایجاد مشکلاتی در مناسک حج می داند، گفت: دولت عربستان درقبال فاجعه مصیبت بار منا، مقصر است و باید پاسخگو باشد و می بایست خسارات مادی و معنوی حجاج را پرداخت کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: با توجه به حوادثی که سال های قبل نیز در مراسم حج به وجود آمده بود ازجمله آتش گرفتن چادر حجاج و...می بایست دولت عربستان نیروهای آموزش دیده و مجربی را برای مراسم در نظر می گرفت در حالیکه اینگونه عمل نکرد و این موضوع نشان دهنده این است که دولت عربستان مقصر است و باید پاسخگو باشد و می بایست خسارات مادی و معنوی حجاج را پرداخت کند.

این نماینده مجلس با اشاره به پیام دکتر روحانی در سازمان ملل مبنی بر اینکه گردانندگان حج نه مدیریت می دانند نه سواد اجتماعی دارند و حال که بحرانی رخ داده نمی توانند آن را مدیریت کنند گفت: مسوولان سعودی باید به خود بیایند و راهکارهای جدیدی برای اداره مراسم حج تدوین کنند.

وی ادامه داد: هرگونه اظهارنظر مسوولان سعودی به جای پاسخگویی، یاوه است و نباید مطرح کنند حجاج ایرانی به مراتب نسبت به سال های قبل کمتر بوده و در ضمن رفتار ایرانی ها نشان داده جزو باانظباط ترین حجاج هستند. در تهران برخی مواقع علیرغم راهپیمایی 3 میلیون نفر اتفاقی نمی افتد و این نشان می دهد کار عربستانی ها مشکل داشته و بی کفایت هستند در حالیکه فرافکنی می کنند.

حیدرپور در ادامه گفت: بیش از 3 هزار جسد در عربستان است که از این تعداد 248 ایرانی مفقود شده ایرانی ست.ایران توانایی شناسایی مفقودین  خود را از طریق ژنتیک دارد و از عربستان به صورت جدی می خواهیم و اعلام می کنیم به هیچ عنوان اجازه دفن مفقودین را ندارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین درباره ادعای وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه ایران عامل بی ثباتی سوریه است گفت: در سوریه اگر با تک تک ملت سوریه گفتگو شود بر این باورند که عامل حفظ سوریه تا کنون  ایران است. جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در دنیا عامل ثبات است وکشورمان هشدار دهنده ای است که خطر تروریست ها را به روز منعکس می کند.

حیدرپور ادامه داد: همانطور که دکتر روحانی اعلام کرد امروز با خطر جدی تروریسم سازمان یافته حکومتی مواجه هستیم تروریسمی که حکومت و منابع مالی در اختیار دارد.متاسفانه  تروریسم عربستان به سرکردگی آمریکاییها وجود دارد.

بنابراین سخنان وزیر خارجه عربستان نوعی فرار به جلو و فرافکنی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سعودی ها سوریه را به ناامنی کشاندند و الا در سوریه بشاراسد اصلاحاتی را در قانون اساسی انجام داد و برنامه هایی را به عنوان اصلاحات ارایه کرد و نهایتا انتخابات شد و رای آورد؛ تمام نابسامانی ها در منطقه با برنامه ریزی و پول سعودی با کمک آمریکایی ها به وجود آمده است.