Skip to Content

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: با حضور در مذاکرات به دنیا نشان دادیم که حرف منطقی داریم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: با حضور در مذاکرات به دنیا نشان دادیم که حرف منطقی داریم


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکاییها خود را حاکم دنیا می دانند در صورتی که آن دوران گذشته است .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: با حضور در مذاکرات به دنیا نشان دادیم که حرف منطقی داریم

به گزاش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، اسماعیل کوثری در برنامه  تیترامشب شبکه خبربا موضوع " چرایی پاسخ به سخنان مقامات آمریکایی" افزود : آمریکاییها پیغام دادند که بیایید مذاکره کنید اما بعد از اینکه وارد مذاکره شدیم به گونه ای دیگر عمل کردند .

وی ادامه داد : البته در ژنو نیز اینگونه بود ما به راحتی به توافقات خود عمل کردیم اما آنها  چندتا از توافق را عمل کردند و چند تای دیگر را عمل نکردند .

کوثری گفت : اینکه مقام معظم رهبری می گوید ما به اینها نمی توانیم اطمینان کنیم این فرمایشات بی پایه واساس نیست و در عمل نمی توان به آنها اعتماد کرد.وی افزود: با این گستاخی هایی که آنها می کنند خیال می کنند هنوز دوران جنگ جهانی دوم است در حالیکه  اکنون ملت ها بیدار وآگاه شده اند و می خواهند در کشور خودشان  خودشان تصمیم گیرنده باشند .

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ما بایستی حواسمان جمع باشد گفت : آمریکاییها  فراتر  از توافق می خواهند و می گویند ما ایران را پای میز مذاکره آوردیم درحالیکه ما نیازی به مذاکره نداشتیم ودر اوج دوران تحریم برنامه های صلح آمیز هسته ای خود را پیش بردیم  آنچنان که تعداد سانتریفیوژها را به بیش از 19 هزار رساندیم .

وی افزود: اورانیوم سه ونیم تا پنج درصد را به حدود 10 تن رساندیم  و اورانیوم  20 درصد را خودمان تولید کردیم و آنها از این عملکرد  ما به وحشت افتادند .

وی ادامه  داد : از آن طرف مسائل موشکی خود را پیش بردیم و اینگونه نیست که آنها ما را به پای میز مذاکره بردند.عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت : حضور ما در پای میز مذاکره برای این بود که به دنیا نشان دهیم که حرف منطقی داریم و بر اساس منطق کار خود را پیش می بریم این در حالیست که آمریکاییها و متحدان اروپایی اش اینگونه نیستند  و این را  به دنیا نشان دادیم  و اکنون دنیا به این موضوع توجه دارد .

کوثری افزود : اکنون نیز اگر مسئولان ما در مقابل اظهارات آمریکاییها ساکت باشند و آنها هر مطلبی را که می خواهند در دنیا منتشر کنند در میان افکار عمومی اینگونه تلقی می شود که  اظهارات آنها درست است .

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت : در حالیکه  ما در دنیا  گفتمان ایجاد کردیم  و مطالب خود را در مقابل حرفهایی که آنها می زنند بگوییم .وی افزود:یکطرفه صحبت کردن همانند  یک طرفه پیش قاضی رفتن است و بید در این خصوص پاسخگو باشند.

این نماینده مجلس گفت : مسئولان ما در این خصوص کوتاهی کردند  باید بلافاصله جواب  اظهارات آنان را می دادند  و این مسئله را به مجامع بین المللی می کشاندند که  چرا طرف مقابل یک طرفه صحبت می کند و چرا چنین صحبت هایی شده است  در حالیکه  توافق ما  اینگونه نیست .

وی افزود : باید مردم دنیا را برای چندصدایی آماده کنیم و خود آنها حرف درست را انتخاب کنند و در این خصوص نباید ساکت بمانیم.کوثری در ادامه گفت: این مقاومتی که اکنون در منطقه می بینید؟ بر اساس همین اگاهی بخشی و انتقال تجربیات است و گرنه ما  کمک مالی نداریم .

وی افزود : اکنون آمریکا در منطقه دنبال دو چیز است نخست اینکه اسرائیل و چاه های نفتی کشورهای عربی را حفظ کند و دوم اینکه  جمهوری اسلامی ایران را بتواند از مسیر اصلی خود منحرف کنند .

وی ادامه داد : لذا باید دقت کنیم که این موضوع یک مسئله ساده هسته ای نیست  که بگوییم  توافق شده است .

کوثری گفت : نفوذ آمریکاییها بر اساس این است که در داخل عواملی را پیدا کنند و خواسته های خود را در کشور کشور جامع عمل بپوشانند و فرهنگ خود را غیر ملموس القا و جای پا پیدا کنند تا به اهداف خود برسند و در واقع تفرقه ایجاد کنندو وحدت ملی را از بین ببرند .

وی افزود : در منطقه نیز کاری کنند  که کشورها را تجزیه کنند تا زور این  کشورها به اسرائیل نرسد و عامل و دست نشانده آنها باشند.این نماینده مجلس گفت : اکنون با امنیتی که ما داریم  نشان دهنده آن است که توطئه های آمریکا اثر گذار نبوده و چون نمی توانند کاری بکنند  همین موضوع موجب عصبانیت  آنها شده است .

وی درباره بحث آگاه سازی و افشا گری رسانه ملی نیز گفت : اگر این کار را نکند زیر سوال است و وظیفه رسانه  است که آگاه سازی کند  و اگر این کار را نکند  مردم از کجا این مطالب و اظهارات آنها را بدست بیاورند .

کوثری گفت : اکنون نیز این آگاهی بخشی برای ملت های ما و منطقه صورت گرفته و ملت ها آگاه شده اند و نه تنها در منطقه بلکه در آمریکای لاتین که حیات خلوت آنهاست این افشاگریها و اطلاع رسانیها صورت گرفته است و آنها از انسان های آگاه می ترسند.

متن و محتوای برجام با اظهارات آمریکاییها تطابق ندارد

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری گفت: به نظر می آید متن و محتوای برجام با اظهارات آمریکاییها تطابق ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا اکرمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع" چرایی پاسخ به سخنان مقامات آمریکایی" درباره لحن مسئولان آمریکا در خصوص برجام  افزود : ما با آمریکایی مواجه هستیم که هم بعد از انقلاب و هم قبل از آن امتحان خود را پس داده است و از همان ابتدای انقلاب بنای ناسازگاری گذاشت.

وی گفت : آنها با کشورهای مستقل مشکل دارند به همین دلیل در بحث مذاکرات هسته ای دنبال بهانه گیری هستند .

اکرمی گفت: مذاکرات هسته ای با تقاضای آنها انجام شد و مقام معظم رهبری به دلیل بی اعتمادی به آنها با این مذاکرات مخالف بودند اما در نهایت مذاکرات شروع شد و در دولت دکتر روحانی ادامه پیدا کرد تا به جمع بندی رسیدند که برآیند آن برجام شد.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری افزود: بعد از جمع بندی برجام احساس می کنیم اظهارات آمریکایی ها تغییر کرده است و چنگ و دندان نشان می دهند ومی گویند گزینه نظامی ما روی میز است که در واقع متن و محتوا با اظهارات آنان هیچ تطبیق ندارد .

وی گفت: در این خصوص انعطاف نشان دادیم و به تقاضای آنها پاسخ دادیم و اکنون به جای اینکه به سراغ تعامل برویم اما می بینیم که لحن آنها تفاخری است .

اکرمی در ادامه با بیان اینکه منطق آمریکاییها در این خصوص منطق قدرت است گفت : حرف ما بادنیا و آمریکا همین است که آمریکا منطق قدرت را می خواهد بکار ببرد و در نقطه مقابل ما قدرت منطق را مطرح می کنیم و می گوییم عضو ان پی تی هستیم و باید کمک کنند تا به خواسته های خود برسیم .

وی گفت : اعلام می کنیم بمب اتم نداریم و نمی خواهیم داشته باشیم و همه چیز در این خصوص روشن وگویاست .

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری افزود : اکنون وظیفه ما در بعد داخلی دو چیز است یکی آگاه سازی و هر مقداری که امکان پذیر است و در این خصوص ملت خود ، ملت های منطقه و افکار عمومی دنیا را آگاه کنیم که ما طبق قانون عمل می کنیم و با قدرت منطق حرف  خود را می زنیم و پای حرفی که زده ایم  ایستاده ایم .

وی گفت : وظیفه دیگر ما افشاگری است ، اکنون کسانی که به ما ایراد می گیرند در حالیکه  خودشان  هزار ویک ایراد دارند و باید در این خصوص افشاگری کنیم .

اکرمی با بیان اینکه استراتژی آمریکا زورگویی است افزود : ما بر اساس مبانی اسلامی ایستاده ایم و می گوییم  طرفدار منطق و قدرت هستیم و  پای حرف خود ایستاده ایم و استقامت می کنیم و توافق را نیز قبول داریم اما از حق خود با شرط و شروطی عقب نشینی نمی کنیم .

وی گفت : در مقابل آمریکا  در پی سیاست منطق قدرت است و می گوید چون رسانه دارم می خواهم فهم مردم دنیا را آنگونه که می خواهم تعیین وتعبیر کنم  که در این خصوص باید  ابتدا صورت مسئله را برای ملت خود  و در مراحل بعدی برای ملت های منطقه و دنیا روشنگری کنیم .

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری  افزود : امروز آمریکا ، آمریکای 37 سال پیش نیست و دیگر ابرقدرت دنیا نیست و با تلاش مذبوحانه خود می خواهد بگوید  من قدرت اول دنیا هستم .

اکرمی گفت : می خواهیم با دنیا در ارتباط باشیم و دنیا نیز می خواهد با ما ارتباط برقرار کند و در آمریکا نیز با ملت آمریکا  طرف نیستیم بلکه  هیات حاکمه آمریکا را شیطان می دانیم و با آن طرفیم .

وی افزود : تلاش رسانه ملی برای آگاه سازی و افشاگری نیز باید بیشتر شود و اگر این کار را نکند زیرسوال است.