Skip to Content

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی بیان کرد؛ خروج قطار هدفمندی یارانه ها از ریل عدالت اجتماعی

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی بیان کرد؛ خروج قطار هدفمندی یارانه ها از ریل عدالت اجتماعی


طرح هدفمندی یارانه ها با هدف حمایت از نیازمندان و گسترش عدالت اجتماعی اجرایی شد اما به نظر می رسد با اعمال سیاست های سلیقه ای در این حوزه،اهداف پیش بینی شده طرح محقق نشده و ثروتمندان جامعه بیش از نیازمندان از حمایت های دولتی استفاده می کنند و همین موضوع انتقاد نمایندگان مردم در مجلس را به همراه داشته است.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی بیان کرد؛ خروج قطار هدفمندی یارانه ها از ریل عدالت اجتماعی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی می گوید با اجرای هدفمندی یارانه ها قرار بود به نیازمندان بیشتر از ثروتمندان رسیدگی شود ولی این طرح از ریل اصلی خود خارج شده است و عدالت اجتماعی اینک موضوعیتی ندارد.

مهدی عیسی زاده در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه عملکرد سلیقه ای باعث شده است هدفمندی یارانه ها به اهداف اصلی خود نرسد افزود: قانون گذار به اندازه کافی برای اجرای درست هدفمندی یارانه ها قانون مصوب و به دولت برای اجرا ابلاغ کرده است اما اینکه چرا قوانین مربوط به این طرح از سوی دولت اجرا نمی شود را باید از مسئولان دولتی سوال کرد.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار بود دولت یارانه ای که به ثروتمندان پرداخت می کند را قطع یا کم کند اما این اتفاق رخ نداده است اظهار داشت:با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها این انتظار وجود داشت که از نیازمندان حمایت بیشتری صورت گیرد اما رویه ها به گونه ای بود که اینک افراد ثروتمند و نیازمند در یک سطح دیده شده و به صورت مساوی یارانه دریافت می کنند.


ثروتمندان یارانه بیشتری می گیرند

این نماینده مجلس،با بیان اینکه بسیاری از نیازمندان امکاناتی ندارند که به واسطه آن از یارانه های دولتی استفاده کنند گفت:با نحوه کنونی پرداخت یارانه و حمایت های اعمال شده از خانوارها شاهد آن هستیم خانواده ای 3 نفره در تهران با 6 خودرو و زندگی در خانه ای به ارزش 60 میلیارد تومان بیشتر از کسانی که حتی قدرت اجاره خانه ای برای زندگی ندارند یارانه می گیرند که این موضوع قابل قبول نیست.

عیسی زاده با حمایت از تک نرخی شدن قیمت بنزین از سوی دولت ادامه داد:با تک نرخی شدن بنزین فساد موجود در این بخش از بین رفت اما باید با اعمال سیاست های حمایتی مانند ارائه کارت انرژی به خانواده های نیازمندی که معیشت آن ها با یک خودرو تامین می شود از این قشر حمایت کرد.متاسفانه امروز صاحبان خودروهای میلیاردی و کسانی که معیشت خود را از یک خودرو تامین می کنند به یک چشم دیده می شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام همدلی و هم زبانی نام گذاری شده است باید با نظارت خوب از سوی مجلس و اجرای دقیق از طرف دولت این طرح به مسیر اصلی خود باز گردد تا عدالت اجتماعی هدف گرفته شده در اجرای این طرح تحقق یابد.

عدالت اجتماعی در کشور سیاسی شده است

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی  نیز معتقد است قیمت گذاری بنزین برای کسانی که از خودرو برای امرارمعاش استفاده می کنند با کسانی که از این وسیله برای گردش و تفریح و مسابقه در خیابان بهره برداری می کنند  نباید یکسان باشد و این مسئله با عدالت اجتماعی در تضاد است.

محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه  باید یارانه به افراد نیازمند جامعه پرداخت شود افزود:پرداخت مساوی یارانه ها به افراد عدالت را زیر سوال می برد چون افرادی که از امکانات بیشتری برخورداند از یارانه بیشتری استفاده می کنند که از جمله این افراد ثروتمندانی هستند که با خودروهای پرمصرف در خیابان ها رقابت می کنند.

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، افزایش قیمت حامل های انرژی را باری سنگین بر دوش اقشار کم درآمد جامعه دانست و گفت:80 درصد افرادی که از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند به صورت مستقیم تاثیر منفی افزایش قیمت را در سبد خانوار خود احساس می کنند اما ثروتمندان از این افزایش قیمت ضرری نمی کنند که این مسئله از عدالتی که در طرح هدفمندی یارانه ها به دنبال آن بودیم دور است.

به گفته وی،روند کنونی در اجرای سیاست های هدفمندی یارانه ها غلط است و باید به نفع نیازمندان جامعه اصلاح شود که برای این کار نیازمند آن هستیم نشست های کارشناسی میان دولت و مجلس برگزار و راهکارهای حمایت اقشار ضعیف با هدف احیای عدالت اجتماعی بررسی شود.

سیاست مانع تحقق اهداف هدفمندی یارانه ها شد

سعیدی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود قانون برای اجرای هدفمندی یارانه ها،قوانینی که در جهت حمایت از نیازمندان بود به خوبی اجرا نشده است اظهار داشت: به نظر می رسد اراده ای برای اجرای قانون در دولت ها وجود نداشته است و از سوی دیگر ورود مسایل سیاسی به این حوزه باعث3 شد گروه های سیاسی آن را ملعبه دست خود کنند که این مسایل همگی سبب انحراف هدفمندی یارانه ها از آنچه که برای آن ترسیم شده بود شد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:بخشی از قوانین توسط دولت اجرا می شود و بخشی دیگر نیز اجرا نمی شود و این موضوع سبب شده است قوانین  ناقص اجرا و در عمل با مشکلاتی مواجه شود که می طلبد برای حل این مشکل  به صورت جدی اقدام تا عدالت اجتماعی و حمایت از نیازمندان در این طرح عملی شود.