Skip to Content

عملکرد رسانه ملی در زلزله اخیر مثبت و قابل تقدیر بود

نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی درخصوص عملکرد رسانه ملی در اطلاع رسانی زلزله تهران نظرات خود را مطرح کردند.

 

عملکرد مثبت  صدا و سیما در مدیریت رسانه ای زلزله اخیر

دبیر مجمع نمایندگان تهران در مجلس معتقد است عملکرد صدا و سیما در اطلاع رسانی زلزله اخیر در تهران خوب و مثبت بود.

محسن علیجانی درباره عملکرد ستاد مدیریت بحران گفت: پس از وقوع زلزله جلسات مختلف ستاد مدیریت بحران تشکیل و تلاش شد دستگاه های مختلف هماهنگی های لازم را داشته باشندکه اطلاع رسانی از طریق ستاد مدیریت بحران به خوبی انجام شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس درباره ارزیابی عملکرد رسانه ملی در زلزله اخیر تهران گفت: مدیریت رسانه ای رسانه ملی مثبت بود و صدا وسیما توانست اطلاعات لازم را به مردم بدهد و در این خصوص خوب ظاهر شود.

وی با تاکید براینکه مردم باید به رسانه رسمی و اصلی ما که صدا وسیماست اعتماد کنند تصریح کرد: ممکن است اطلاعات از مسیرهای مختلفی به مردم برسد ولی دیدیم در مورد زلزله های اخیر و تهران صدا وسیما مرجعی بود که بخوبی توانست فضا را مدیریت کند و اطلاعات وآموزش های لازم را به مردم داد.

علیجانی معتقد است: فضاهای مجازی گرچه ممکن است اطلاعات درستی بدهند اما خیلی قابل اعتماد نیستند. مبنای کار مردم به نظر من اطلاعات رسمی صدا وسیماست.

 

زلزله ملارد فرصتی برای نمایش نقاط قوت و ضعف دستگاه های اجرایی

حادثه زلزله اخیر برای دستگاه های اجرایی منطقه ملارد فرصتی را فراهم آورد تا  نقاط ضعف و قوتشان را به نمایش بگذارند.

محمد محمودی شاه نشین درخصوص عملکرد ستاد مدیریت بحران زلزله ملارد گفت : با توجه به اینکه در دو ماه اخیر زمین لرزه های تقریبا زیادی در کشور از جمله سرپل ذهاب، کرمان و نقاط مختلف داشتیم طبیعتا مردم با این پیش زمینه ذهنی دراین منطقه آمادگی نسبتا خوبی داشتند و مسوولان منطقه هم با توجه به سابقه و تجربه ای که از زلزله سرپل ذهاب داشتند انتظار چنین حادثه ای را داشتند.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد افزود: حادثه زلزله چهارشنبه شب برای مردم و مسوولان این منطقه بیشتر جنبه مانور و آموزش برای حوادث ناگوارتر را داشت.

وی گفت: بحمداله آسیب جدی به مردم این منطقه وارد نشد اما برای دستگاه های اجرایی این منطقه فرصتی را فراهم آورد تا  نقاط ضعف و قوتشان را به نمایش بگذارند.

محمودی شاه نشین با تقدیر و تشکر از عملکرد مسوولان ستاد مدیریت بحران، شهرداری، فرمانداری، هلال احمر و اورژانس منطقه ملارد تصریح کرد: این دستگاه ها تقریبا عملکرد خوبی از خود نشان دادند اما تعداد و کیفیت خدمات رسانی و امداد کافی نبوده و نیاز به توانمندسازی بیشتری دارند.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد اظهار داشت: چنانچه در این حادثه برق قطع می شد چون مردم مجهز به برق اضطراری و چراغ قوه نبودند میزان مصدومان این حادثه حین فرار فراتر از این می شد در اینصورت مراکز درمانی منطقه قادر به امدادرسانی های اولیه برای نجات مصدومان نبودند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت بالا بودن حجم و گستردگی این حادثه با وجود تعداد بالای خودروهای آتش نشانی در سطح این شهرستان تمامی محورهای اصلی در این مناطق قفل می شد و امکان خدمات رسانی در این حادثه ممکن نبود.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد درباره تدابیری که برای آمادگی مردم و کاهش تلفات احتمالی ناشی از حوادث اینچنینی در نظر گرفته شده، گفت: صدا وسیما، فرمانداری و ائمه جمعه در نمازجمعه هفته گذشته ملارد اطلاع رسانی لازم را انجام دادند و اقدامات اولیه ای چون آماده کردن چند سالن و برگزاری مانور زلزله در ملارد، اشتهارد و شهر قدس صورت گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت زمانی اقدامات اولیه خوبی برای آموزش و اطلاع رسانی مردم این مناطق انجام شده حتی در ایستگاه 69 ملارد و شهرقدس بیمارستان های موقت مقابله با زلزله برپا شده چرا که از سال های قبل خریداری شده بود.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد درباره ارزیابی از عملکرد رسانه ملی در این حادثه گفت : عملکرد شبکه خبر و رادیو بسیار مثبت بود اما شبکه هایی دیگر سیما را فرصت نکردم ملاحظه کنم.

شاه نشین معتقد است : همکاران رسانه ملی خوب عمل کردند و تنها برخی از خبرها نسجنیده مطرح شده بود  که موجب اضطراب مردم گردید. البته صدا وسیما مقصر نبود و مقصر کارشناسانی بودند که مصاحبه می کردند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: رسانه ملی99 درصد در اطلاع رسانی لحظه به لحظه  و آرام بخشی مردم موفق  عمل کرد.

محمودی شاه نشین در ادامه گفت : مردم هر چه خود را بیشتر در معرض فضای مجازی قرار دهند آسیب بیشتری می بینند و اطمینان داشته باشند که رسانه ملی هیچگاه به آنها دروغ نمی گوید و نجات جان و مال مردم برایش مهم است.

 

اقدامات اولیه انجام شده ستاد مدیریت بحران خوب بود

نماینده تهران معتقد است پس از حادثه زلزله تهران ورزشگاه ها و سوله های مدیریت بحران به روی مردم گشوده شدند که اینگونه اقدامات انجام شده ستاد مدیریت بحران خوب بوده است.

سیده فاطمه حسینی درباره عملکرد ستاد مدیریت بحران در زلزله اخیر تهران گفت: با توجه به اینکه زلزله با خسارت مالی وجانی قابل توجهی روبرو نبوده نمی توان مدیریت ستاد بحران را ارزیابی کرد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس افزود: انتظار می رود که در حوادث غیر قابل پیش بینی مانند زلزله که می تواند تبعات جانی و مالی بسیار سنگینی برای تهران به همراه داشته باشد آمادگی قبلی در شهر متناسب با این خطرات وجود داشته باشد .

وی ادامه داد: چون آثار زلزله تلفات چندانی نداشته بایستی دید در صورت زلزله با قدرت بالاتر این حوادث چگونه مدیریت می شود. البته اعلام شد که در این اتفاق ورزشگاه ها به روی مردم گشوده شدند ودر برخی مناطق سوله هایی از قبل پیش بینی شده بود تا در صورت بروز بحران مردم بتوانند به آن مراجعه کنند.

حسینی معتقد است : اینگونه اقدامات انجام شده ستاد مدیریت بحران خوب بود. اما ناکافیست و ضرورت دارد تا این ستاد صرفا به ساعات و روزهای اولیه پس از وقوع زلزله ای که چهارشنبه اتفاق افتاد منتهی نشود.

عضو مجمع نمایندگان تهران تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران باید از هم اکنون این تلنگر را جدی بگیرد و آمادگی های لازم از هر نظر برای مدیریت این بحران را داشته باشند.

سیده فاطمه حسینی درباره ارزیابی و عملکرد رسانه ملی در حادثه زلزله تهران گفت : برنامه های زنده صداوسیما در لحظات و ساعات اولیه وقوع زلزله را رصد کردم. برنامه هایی که از صداوسیما در لحظات و ساعات اولیه وقوع زلزله پخش شد اثر گذار بود.حتی بخش هایی از این برنامه ها در همان ساعات اولیه در فضای مجازی منتشر شد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با تاکید بر اینکه تلاش رسانه ملی در حفظ آرامش بایستی در کنار اطلاع رسانی دقیق و به موقع و آگاهی بخشی از وقایع باشد تصریح کرد: با توجه به پیامد بسیار سنگین زلزله در تهران جا دارد که بازهم صدا وسیما بر برنامه های آگاهی بخشی کار کند.

 

پیام های رسانه ملی در ساعات اولیه زلزله موثر بود

مردم با آشفتگی و نگرانی در خیابان ها بودند و آن لحظه به صداوسیما دسترسی نداشتند؛ اما پیام هایی که در آن ساعات رسانه ملی ارائه داد، موثر بود.

فرید موسوی درباره عملکرد ستاد مدیریت بحران در حادثه زلزله تهران گفت: درخصوص عملکرد ستاد مدیریت بحران اگر ما به صورت موردی زلزله تهران رو در نظر بگیریم همان شب ستاد بحران تشکیل، تمهیدات لازم پیش بینی و دستورات لازم داده شد.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس افزود: اگر این زلزله را مانور با شکل بزرگتری در نظر بگیریم نشان می دهد یک روند غفلت گونه در این چند سال طی کردیم به همین دلیل در حادثه اخیر یکسری آشفتگی هایی در سطح شهر دیدیم. وی افزود: مردم آموزش های لازم را ندیده بودند و به علت تردد زیاد محورهای داخلی و خارجی شهر با ترافیک شدید روبرو شد، پمپ بنزین شلوغی بیش از حد داشت که اینها به عملکرد مدیریت ستاد بحران مربوط نمی شود. بلکه در زمان حادثه  همکاران ستاد مدیریت بحران به نسبت خوب عمل کرده بودند. موسوی تاکید کرد: این وقایع نشان داد ما مسیری را که بایستی به درستی طی می کردیم طی نکردیم و اقدامات قبلی اثر بخشی مطلوب را نداشته است.

نماینده تهران درخصوص اینکه آیا مردم آمادگی لازم برای رویایی با چنین حوادثی را دارند، گفت :  مردم تهران و نه ادارات ما هیچکدام به درستی این اتفاق را مدیریت نکردند چرا که آموزش های لازم انجام نگرفته بود.

وی افزود : آشفتگی هایی که در لحظات ابتدایی این حادثه دیدیم نشان داد؛ اگر ما آنرا مانور بزرگ قبل از حادثه مهیبی که پیش بینی شده در نظر بگیریم، از اقداماتی که در گذشته انجام شده نمره قابل قبولی نمی گیریم.

موسوی در ادامه گفت: همانطور که اطلاع دارید ما اعتبارات و هزینه های ملی را سالانه برای این حادثه از طرف شهرداری اختصاص دادیم ولی من معتقدم اقدامات مثبتی را متاسفانه آن شب شاهد نبودیم.

نماینده تهران درباره اینکه عملکرد صدا و سیما و رسانه ملی را در این حادثه چطور دیدید، گفت : چون در آن ساعات بیرون بودم نمی توانم نظری داشته باشم، اما شنیدم سریعا ارتباطاتی با مسوولان این امر برقرار شد تا به مردم اطلاع رسانی شود. مردم با آن آشفتگی و نگرانی که در خیابان ها بودند در آن لحظه به صداوسیما دسترسی نداشتند، در هر صورت پیام هایی که در آن ساعات رسانه ملی ارائه داد موثر بود.