Skip to Content

فاجعه منا در عربستان سعودی؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی آل سعود در مدیریت حج بی کفایت است.

فاجعه منا در عربستان سعودی؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی آل سعود در مدیریت حج بی کفایت است.


دیدگاه نمایندگان مجلس پیرامون حادثه منا

فاجعه منا در عربستان سعودی؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی آل سعود در مدیریت حج بی کفایت است.

در پی حادثه منا در عربستان سعودی و کشته و زخمی شدن صدها نفر از حجاج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با محکومیت این حادثه دل‌خراش، تأکید کردند که آل سعود در مدیریت حج بی‌کفایت است.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس تی وی، از ابتدای موسم حج تمتع امسال در عربستان سعودی حوادث و اتفاقات بسیاری به وقوع پیوسته که به دنبال این حوادث زائران بسیاری از کشورهای مختلف اسلامی کشته شدند، به‌عنوان نمونه پس از چند روز از شروع مراسم حج خبری مبنی بر سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام در رسانه‌های سراسر دنیا مطرح شد که متأسفانه در این حادثه تعداد بسیاری از زائران کشته شدند.

 همچنین چندی پیش نیز خبر آتش‌سوزی یک هتل اقامت زائران شنیده شد که گویا در این حادثه نیز تعدادی مصدوم شدند، اما در روزهای پایانی موسم حج در رمی جمرات و صحرای منا حجاج بسیاری به دلیل ازدحام و شلوغی جمعیت جان خود را از دست دادند؛ متأسفانه در این حادثه دل‌خراش که مشخص نیست به کدام دلیل رخ داده بیش از 700 نفر از حجاج کشته و بیش از 1000 نفر از نیز زخمی شدند.

 حال سؤال این است که دولت عربستان به‌عنوان متولی اصلی تأمین امنیت حجاج چرا به این موضوع بی‌توجهی کرده و چرا برای برپایی هرچه بهتر و امن‌تر این پروژه عظیم اسلامی یعنی مراسم حج تدابیر ویژه اتخاذ نکرده است، متأسفانه رژیم آل سعود در این مقطع زمانی به‌جای همکاری و تعامل با دنیای اسلام و مدیریت مناسک حج، بر طبل جنگ و خونریزی علیه ملت‌های مسلمان دنیا ازجمله یمن می‌کوبد.

 در پی بروز حادثه منا نمایندگان مردم در مجلس درخواست‌ها و مطالباتی ازجمله اعلام‌جرم علیه آل سعود و مطرح کردن تغییر مدیریت حج در سازمان ملل توسط رئیس‌جمهور کشورمان را مطرح کردند.

 

رئیس‌جمهور برای گرفتن مدیریت حج از آل سعود رایزنی کند

 مهرداد بذرپاش در خصوص فاجعه کشته و زخمی شدن بیش از 700 نفر از حجاج در مراسم حج، گفت: حادثه دل‌خراش منا و اتفاق چند روز قبل یعنی سقوط جرثقیل در مسجدالحرام منجر به کشته شدن تعداد بسیاری از حجاج خانه خدا به‌ویژه هم‌وطنان ما شد؛ این اتفاق به‌هیچ‌وجه برازنده کنگره بزرگ مسلمین نبوده و اینکه این حادثه فقط محکوم شود؛ کافی نیست.

 نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت انجام اقدام درخور و شایسته‌ای در جهت اصلاح مدیریت فرآیند حج، افزود: به‌طور حتم مجلس شورای اسلامی باید تمام ظرفیت پارلمانی خود را در مجالس اسلامی، بین‌المجالس آسیایی و مجالس جهانی برای بررسی ابعاد این حادثه به کار گیرد، چون زائران بسیاری از کشورهای اسلامی مختلف در این حادثه جان خود را ازدست‌داده و یا به مصدومیت شدید دچار شدند.

 وی تصریح کرد: البته در گفت‌وگو با سایر رهبران و مجالس کشورهای دنیا می‌توان این موضوع را مطرح کرد که مدیریت حج از رژیم منحوس و بی‌ربط آل سعود گرفته‌شده و به سازمان همکاری‌های اسلامی (سازمان کنفرانس اسلامی) سپرده شود، زیرا که حج متعلق به امت اسلام است و باید همه در مدیریت آن سهیم باشند.

 سخنگوی فراکسیون حج و زیارت در مجلس، گفت: همچنین رئیس‌جمهور باید از فرصت سفر به نیویورک برای حضور در نشست سالیانه سازمان ملل در جهت پیگیری این موضوع با سایر رهبران دنیا به‌ویژه رهبران کشورهای اسلامی حاضر در سازمان ملل استفاده کند؛ البته مسئولان سازمان حج زیارت به‌خصوص آن‌هایی که در حال حاضر در مکه حاضر هستند باید این موضوع را پیگیری کنند و سازمان همکاری‌های اسلامی نیز با سایر نهادهای بین‌المللی بازرسان خود را برای بررسی دقیق موضوع به مکه اعزام کنند.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور برای گرفتن حج از آل سعود و سپردن آن به دست سازمان کنفرانس اسلامی که متشکل از کشورهای اسلامی است رایزنی کند.

بذرپاش افزود: اینکه مسئولان فقط دیپلماتیک محکوم کنند و پاسخ مبنایی ندهند برای بازماندگان این حادثه کافی نیست.

 بذرپاش با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی به‌طورجدی این حادثه را پیگیری می‌کند، افزود: به‌طور حتم فراکسیون حج و زیارت در مجلس نیز این موضوع را در هفته آینده جزء اولویت‌های خود برای پیگیری قرار می‌دهد و مجلس از فرصت نشست مجالس آسیایی و کمیته فرعی آن (apa) که ماه آینده در تهران برگزار می‌شود کمال استفاده را برای گرفتن مدیریت حج از آل سعود خواهد کرد.

 وی گفت: به‌طور حتم رژیم آل سعود ازاین‌گونه حوادث اهداف خاصی را پیگیری می‌کند، زیرا آن‌قدر که رژیم عربستان خواهان نابودی و از بین بردن یمن است به فکر اداره بزرگ‌ترین وظیفه خود یعنی برگزاری هرچه بهتر مناسک حج نیست، به عبارت بهتر آن‌قدر که دلشان برای فرماندهان داعش تپیده و خواهان بازگرداندن منصور هادی به یمن هستند، به دنبال بازگرداندن به‌سلامت زائران خانه خدا به کشورهایشان نیستند، بنابراین وقت آل سعود به‌ویژه پادشاه جدید و پسر دیکتاتور آن بیشتر به کشتار و کشورگشایی صرف می‌شود.

 عضو هیئت‌رئیسه مجلس، افزود: در حال حاضر همه کشورهای دنیا متوجه این رویه آل سعود شده و فرصت برای روشنگری‌ها در خصوص این پدیده شوم فراهم شده است.

اشتباهات آل سعود قابل‌بخشش نیست

 علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با ابراز تأسف از حادثه رمی جمرات در موسم حج که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد بسیاری از حجاج ازجمله زائران ایرانی شد، گفت: به‌طور حتم با وقوع چنین حادثه جانکاهی یک‌بار دیگر بی‌کفایتی دولت عربستان در مدیریت حرمین شریفین به اثبات رسید.

 نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مراسم رمی جمرات یکی از سخت‌ترین و پرجمعیت‌ترین مراسم حج تمتع است، افزود: با توجه به تجربه صدها ساله حج و شرایط ویژه دوران حج، بی‌تدبیری مسئولان عربستان در مدیریت این مسئله و بستن دو مسیر برای دسترسی به محل رمی جمرات که موجب این حادثه شد، به‌طور حتم از اشتباهات غیرقابل‌بخشش دولت عربستان سعودی در مدیریت حج است.

 وی تأکید کرد: در چنین شرایطی به‌طور حتم باید برای مراسم حج سال‌های آینده یک تدبیر و فکر اساسی کرد، زیرا با چنین شرایطی مردم هیچ کشور اسلامی و غیر اسلامی اطمینان خاطر از امنیت این سفر مهم واجب دینی ندارند، بنابراین حادثه امروز رمی جمرات دیگر قصور نبوده و بلکه تقصیر است و دولت عربستان باید در مقابل امت اسلامی پاسخگو باشد.

 رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص ضرورت واکنش کشورهای اسلامی به این حادثه، گفت: این موضوع به‌طور حتم نیازمند بررسی‌های بیشتری است، ولی مسئولیت مدیریت حج از وضعیت فعلی که عربستان به‌تنهایی با اشتباهات متعدد مسئولیت را برعهده‌گرفته باید خارج شود.

 حادثه رمی جمرات بی‌کفایتی عربستان را در مدیریت مناسک حج بیش‌ازپیش ثابت کرد

 احمد سالک نیز دراین‌باره، گفت: این حادثه دردناک اولا نشان از سقوط حکومت آل سعود دارد و ثانیاً بی‌کفایتی این کشور را در مدیریت مناسک حج بیش‌ازپیش ثابت می‌کند.

 نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولیت حفظ و برقراری امنیت تمامی زائران و مسافران به یک کشور به لحاظ قوانین بین‌المللی بر عهده کشور میزبان است، تأکید کرد: بنابراین عربستان باید پاسخگو باشد.

 این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: عربستان سعودی به دلیل درگیری‌هایی که در درون و میان شاهان و شاهزادگان خود دارد و جنگ با مردم یمن از رعایت حقوق زائران خانه خدا عمداً غفلت کرد و این غفلت فجایع امروز در منا و چند روز گذشته در مسجدالحرام را به وجود آورد.

 وی با تسلیت این حادثه به جامعه مسلمین و همچنین خانواده زائران جان‌باخته ایرانی، افزود: گویا برای ورود به رمی جمرات 5 راه وجود دارد که مسدود کردن دو راه توسط نیروهای سعودی سبب ازدحام جمعیت در سه راه باقیمانده شده است و این ماجرا باعث شد حتی آمبولانس‌ها و پزشکان هم نتوانند در اسرع وقت به داد حجاج برسند و بسیاری این‌گونه جان باختند.

 سالک با تأکید بر اینکه اگر این اتفاق عمدی نباشد نمی‌توان گفت سهوی بوده است، ادامه داد: اکنون باوجودآنکه چند ساعت از این حادثه گذشته هنوز هم نیروی کافی برای رسیدگی به حادثه دیدگان به منطقه اعزام نشده است و عده‌ای به خاطر وجود موانع ایجادشده جان خود را از دست دادند.

 رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی و دیگر کشورها باید به‌عنوان مدعی‌العموم افرادی که در حوادث حج امسال جان باختند به مراکز قضایی جهانی شکایت کنند، تصریح کرد: باید از عربستان شکایت کرد چراکه این کشور بی‌کفایت در ماجرای فوق به‌شدت محکوم است.

 بی‌کفایتی آل سعود در مدیریت حرمین شریفین

 از سوی دیگر منصور حقیقت پور با ابراز تأسف از این حادثه، گفت: پیش از هر چیز باید به این نکته تأکید کرد که دولت ملک سلمان و آل سعود کفایت لازم و کافی را برای اداره حرمین شریفین ندارد و به‌طور حتم باید تیم حقیقت‌یاب برای کشف علل این حادثه از همه کشورهای اسلامی تشکیل شده و این تیم برای بررسی‌های بیشتر به‌سرعت عازم این منطقه شود.

 نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت تشکیل منطقه آزاد اسلامی در دنیا، افزود: به‌طورقطع مکه و مدینه متعلق به آل سعود و ملک سلمان نبوده و حرمین شریفین متعلق به همه جهان اسلام است، بنابراین منطقه آزاد اسلامی مکه و مدینه باید تشکیل شود و مدیریت جهان اسلام باید بر خانه خدا حاکم شود، زیرا به این طریق است که مردم مسلمان دنیا که در طول عمر خود یک‌مرتبه فرصت زیارت پیدا می‌کنند دارای امنیت خواهند بود.

 نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با یادآوری ضرورت تشکیل تیم حقیقت‌یاب در مکه مکرمه، تصریح کرد: البته وزارت امور خارجه نیز باید با احضار سفیر عربستان توضیحات لازم را جویا شود، زیرا جان هم‌وطنان ما که نباید با سوء مدیریت مقامات عربستانی به همین راحتی از دست برود، متأسفانه در همین چند روز گذشته با واژگونی یک جرثقیل در مسجدالحرام تعدادی از زائران ایرانی کشته شدند و این حادثه دومین اتفاقی بود که نشان می‌دهد دولت آل سعود و ملک سلمان برای مدیریت حرمین شریفین تا چه اندازه بی‌کفایت هستند.

 خوی خودخواهی و سوء مدیریت حکام عربستان منجر به بروز حادثه برای زائران شد

 غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اظهار تأسف از حادثه رمی جمرات که در مکه رخ‌داده است، افزود: علت عمده این اتفاقات سوای سوء مدیریت حکام عربستان، خوی خودخواهی منحصربه‌فرد آن‌ها است چراکه آنجا را قرنطینه می‌کنند تا حکام به‌صورت ویژه اعمال حج را انجام دهند.

 نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سکوت سازمان کنفرانس اسلامی فاقد توجیه است، ادامه داد: این کنفرانس برای نظارت بر کشورهای اسلامی تشکیل می‌شود که در این میان لازم است ورود جدی به این موضوع داشته باشد.

 این نماینده مردم در مجلس نهم، تأکید کرد: با توجه به اینکه دولت عربستان عملاً ثابت کرده که فاقد اقتدار و توانایی است و امکان مدیریت چنین کار بزرگی را ندارد لذا باید اداره چنین مراسم‌هایی به همان شورایی که متشکل از کشورهای قدرتمند اسلامی به‌ویژه ایران که دارای یک مدیریت قوی است، واگذار شود.

 وی یادآور شد: متأسفانه در این حادثه تعدادی از زائران ایرانی کشته و بسیاری نیز مجروح شده‌اند لذا باید دستگاه قضایی ایران وارد عمل شده و اعلام‌جرم کند.

 نماینده مردم رشت در مجلس نهم، گفت: سازمان کنفرانس اسلامی سکوت خود را بشکند و اعلام کند که دولت عربستان توان اداره چنین کار بزرگی را ندارد و جاه‌طلبی‌های این کشور جان زوار ایرانی و دیگر کشورها را به خطر می‌اندازد.

 این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه دولت سعودی به دلیل حمایت‌های داعشی ها و حمله به مردم مظلوم یمن برای اداره حج تمرکز ندارد، تأکید کرد: خانواده‌های قربانیان باید برای جلوگیری معنوی از تکرار این حوادث از طریق مراجع حقوقی بین‌الملل شکایت و پیگیری کنند.

 زمامداران جانی عربستان به‌جای تأمین امنیت حجاج در یمن، عراق، بحرین و سوریه مسلمان کشی می‌کنند

 همچنین کمال‌الدین پیرموذن در این خصوص، گفت: کارنامه عربستان و عملکرد دولتمردان آن کشور، به مسلمانان جهان به‌طور عام و به حجاج و زائران به‌طور خاص، آکنده از ظلم‌ها، خیانت‌ها، جنایت‌ها، تلفات جانی و کشتارهاست، چراکه زمامداران جانی و بی‌کفایت عربستان به‌جای تأمین امنیت و حفاظت از جان حجاج بیت‌الحرام در یمن، عراق، بحرین و سوریه مسلمان کشی می‌کنند.

 نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی، افزود: ظاهراً بی‌کفایتی و کاهلی آل سعود در رسیدگی شایسته به امور حج و حجاج و تأمین امنیت آنان پایانی ندارد و با توجه به موقعیت جهانی -اسلامی، مکه و مدینه متعلق به عموم مسلمانان جهان است وبی تردید با عنایت به آنکه ملت عربستان جلوی اشتباهات وجنی‌ات دولتمردان عربستان را نمی‌گیرند، مسلمانان دنیا بایستی جلوی آن‌ها را که ناکارآمدی خود را با درآمد خدادادی نفت می‌پوشانند بگیرد.

 وی تأکید کرد: تاریخ را ورق به ورق بزنید، بجویید، بخوانید و ببینید، آن‌قدر که مسلمانان از مسلمانان و هم‌کیشان خود ضربه خورده، از حمله دشمن خارجی غیرمسلمان، این‌همه آسیب ندیده است.

 پیرموذن تصریح کرد: مسئولیت تأمین امنیت و حفاظت از جان حجاج بیت‌الحرام به عهده دولت عربستان است و کوتاهی آنان در این خصوص کم نبوده است، فلذا بایستی سازمان کنفرانس اسلامی و ملل مسلمان عالم جهت بررسی حوادث تأسف‌بار رمی جمرات و سقوط جرثقیل و کثرت جان‌باختگان در اسرع وقت با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مراتب را رصد و به‌طورجدی مورد رسیدگی قرار داده و مقصران را به سازمان‌های بین‌المللی جهت پیگرد قانونی معرفی نمایند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: از ملت رشید ایران اسلامی و از تمامی انسان‌های آزاد و دارای فطرت انسانی در هرکجای دنیا می‌خواهم که بی‌کفایتی آل سعود را در این امر خطیر محکوم و با توجه به خونریزی‌ها و استبداد و ناتوانی زمامداران عربستان، به هر نحو ممکن تحقق حکمرانی خوب در عربستان را طالب باشند، همچنین وزارت امور خارجه هم مجدانه مسئولیت خویش را انجام دهد، همچنین درود و رضوان خداوندی بر حجاج جان‌باخته و به خانواده و بازماندگان آن سفرکرده‌ها تسلیت و تعزیت می‌گوییم.

آل‌سعود لیاقت مدیریت مرکز جهان اسلام را ندارد

رحیم زارع با تسلیت حادثه رمی جمرات که منجر به کشته شدن بسیاری از زائران بیت‌الله‌الحرام شده است، گفت: این حادثه دل‌خراش در پی سوء مدیریت و بی‌کفایتی دولت عربستان به وقوع پیوست و آنچه میزان تأسف جهانیان را نسبت به عملکرد عربستان بیشتر می‌کند واکنش‌های بی‌منطق آن‌ها پس از وقوع حادثه است، این دولت بی‌کفایت به‌جای پاسخگو بودن حجاج را مقصر معرفی کرد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عدم نظارت صحیح باوجود فنّاوری‌های پیشرفته نشان می‌دهد دولت سعودی توانایی اداره مناسک حج را ندارد، آن‌ها تمام انرژی و پول خود را صرف جنگ‌افروزی در کشورهای منطقه همچون سوریه، یمن و عراق کرده‌اند و به‌یقین آل‌سعود لیاقت مدیریت مرکز جهان اسلام را ندارد.

وی با تأکید بر اینکه این موضوع باید در ایران به جدیت بررسی شود و نتیجه آن را به اطلاع مراجع قضایی بین‌المللی برساند، اضافه کرد: باید گروهی متشکل از کشورهای اسلامی با حضور در منطقه دلیل واقعی وقوع این حادثه را راستی آزمایی کنند و حتی علیه عربستان اقامه دعوی شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت آل سعود به‌قدری از انسانیت به دور است که حتی شرایط مناسب برای ایران و دیگر کشورها که بتوانند به وضعیت مجروحان رسیدگی کنند را فراهم نمی‌کنند، تصریح کرد:‌ حفاظت از جان حجاج بیت‌الله‌الحرام تنها بر عهده این دولت است و در چنین شرایطی باید از توانمندی کشورهای دیگر مانند ایران که توانایی بالایی در مدیریت بحران دارند به نحو احسن استفاده کنند.

زارع با بیان اینکه عربستان حتی نمی‌تواند خود را اداره کند بلکه بیگانگان آن‌ها را هدایت و اداره می‌کنند، ادامه داد: دولت سعودی نفت آمریکا و آمریکا امنیت آن‌ها را تأمین می‌کنند و ازآنجاکه مشغول آدمکشی در کشورهای منطقه هستند، قدرت تمرکز به یک کار مهم و آن‌هم برقراری امنیت زائران را ندارند به همین دلیل باید مدیریت این مراسم از عربستان گرفته و شورایی از کشورهای اسلامی آن را مدیریت کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه احتمال عمدی بودن این اتفاق ناگوار بسیار زیاد است و شواهد و دلایل بسیاری برای این احتمال وجود دارد، افزود: باور اینکه آن‌ها نتوانستند بعد از 1400 سال زائران حج تمتع را مدیریت کنند و ناخواسته چنین حادثه دهشتناکی رقم بزند غیرقابل‌باور است؛ برخی مستندات نشان می‌دهند این سوءمدیریت بیشتر شبیه سوءقصد به جان زائران بوده است.

کشورهای اسلامی علیه فرزند پادشاه عربستان اعلام‌جرم کنند

مهدی دواتگری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و‌گو با میزان، با اشاره به حادثه منا و کشته و زخمی شدن بیش از ۳ هزار تن از حجاج اظهار کرد: ما از سازمان کنفرانس اسلامی انتظار داریم که با تشکیل جلسه اضطراری ابعاد این حادثه تلخ را شناسایی و نسبت به پیگیری قضایی موضوع و صدور حکم محکومیت برای عاملان این حادثه اقدام لازم را به عمل آورند.

وی ادامه داد: با توجه به همزمانی این حادثه با هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل از وزیر امور خارجه کشورمان انتظار داریم که در همان محل سازمان ملل مقدمات تشکیل یک جلسه اضطراری با حضور وزرای خارجه کشورهای اسلامی را فراهم آورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اتفاقات و حوادث ماه‌های اخیر در مکه و سوء رفتار مسئولان سعودی با حجاج ایرانی گفت: تعرض به دو نوجوان ایرانی به فرودگاه جده که موارد مشابه آن به‌کرات در گذشته اتفاق افتاده بود نشان از فساد در هیئت حاکم سعودی دارد.

دواتگری در ادامه به حادثه سقوط جرثقیل در مکه اشاره کرد و بیان داشت: حادثه سقوط جرثقیل در مکه نشان داد که مسئولان سعودی در تأمین امنیت زائران خانه خدا ناتوان و بی‌کفایت هستند.

وی حادثه دیروز در منا را اوج بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی مسئولان و مقامات آل سعود دانست و اظهار داشت: مقامات سعودی بیش از آنکه به تأمین امنیت حجاج فکر کنند دنبال آتش‌افروزی در سوریه، یمن و سایر مناطق هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: هرچند با توجه به سابقه سازمان کنفرانس اسلامی در پیگیری این‌گونه حوادث، نمی‌توان امید چندانی به سازمان مزبور داشت اما این سازمان در رابطه با فاجعه دیروز منا حتماً باید کمیته حقیقت‌یابی تشکیل دهد.

دواتگری در ادامه به مسئولیت سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان در قبال حادثه دیروز منا اشاره کرد و بیان داشت: از سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان اشاره داریم که در قبال این فاجعه انسانی سکوت نکند و با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب نسبت به شناسایی ابعاد و عوامل این فاجعه اقدام کند.

وی ادامه داد: نظام کیفری بین‌المللی نیز باید در رابطه با فاجعه منا ورود قضایی کند و با شناسایی عوامل دخیل در این حادثه اقدام قضایی و کیفری لازم را به عمل آورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حوادث ماه‌های اخیر در عربستان را ناشی از بی‌کفایتی مسئولان و مقامات آل سعود دانست و تصریح کرد: برای پیشگیری از حوادث مشابه در آینده باید حرمین شریفین مکه و مدینه به‌عنوان یک منطقه بی‌طرف از سوی کشورهای اسلامی با محوریت سازمان کنفرانس اسلامی اعلام موجودیت کند.

وی تأکید کرد: با احراز بی‌کفایتی سردمداران آل سعود، مدیریت اماکن مقدس مکه و مدینه توسط جهان اسلام اجتناب‌ناپذیر است.

دواتگری در پایان با اشاره به برخی اخبار مبنی بر عاملیت فرزند پادشاه عربستان در وقوع این فاجعه انسانی خاطرنشان کرد: مراجع قضایی کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی باید با اعلام‌جرم نسبت به فرزند پادشاه عربستان محاکمه وی را دنبال کند.

مسئولان عربستانی باید به این وسیله در هر سطح و هر سمتی مواخذه شوند

اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حوادث دل‌خراش روز گذشته در مکه گفت: مناسک و اعمال حج در منا و رمی جمرات ازجمله برنامه‌های قابل پیش‌بینی و به‌عبارت‌دیگر برنامه روتین ده‌ها ساله است.

وی افزود: بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که حادثه روز گذشته رخدادی ناگهانی و طبیعی مانند سیل و یا زلزله بوده است، بلکه این حادثه دقیقاً به دلیل کوتاهی مسئولان مرتبط عربستانی رخ داده و آنان باید پاسخگو باشند.

این نماینده مجلس اظهار کرد: این مسئولیت زمانی بیشتر می‌شود که به کشتار وحشیانه سعودی‌ها طی چند ماه گذشته در یمن نیز توجه داشته باشیم.

کوثری با اشاره به نحوه پیگیری حادثه مکه تأکید کرد: مسئولان سعودی باید پاسخگو باشند و در این زمینه سازمان کنفرانس اسلامی» باید با جدیت وارد عمل شده و حتی با تشکیل نشست اضطراری مسئله را دنبال کند.

وی تصریح کرد: مسئولان عربستانی باید به این وسیله در هر سطح و هر سمتی مواخذه شوند.

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه صرف پرداخت دیه از سوی سعودی‌ها به‌هیچ‌وجه کافی نیست خاطرنشان کرد: نحوه پاسخگویی سعودی‌ها به وجدان سازمان کنفرانس اسلامی بستگی دارد، البته متأسفانه این سازمان تاکنون امتحان خوبی از خود پس نداده اما امیدوارم در این مورد با چنین ابعاد گسترده‌ای با جدیت وارد عمل شود.

روحانی در سازمان ملل درباره تغییر مدیریت خانه خدا با دولت‌های اسلامی مذاکره کند

حسین‌ شیخ‌الاسلام مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره کشته شدن صدها حاجی در منطقه منا، گفت: دولت سعودی باید درباره این جنایت بزرگ به جهان اسلام و همه کسانی که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه، ارتباط دادن جنایت منا به جنگ قدرت در عربستان یک احتمال است که باید درباره آن تحقیق و تأمل کرد، گفت: اما آنچه قطعی است، بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی سعودی‌ها و نظام فاسد شاهنشاهی سعودی است که به جهان اسلام و هیچ نهاد دیگری خود را پاسخگو نمی‌داند؛ بخش اعظمی از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی که همه‌ساله در هنگام برگزاری مناسک حج حضور داشتند، امروز در بحرین مستقر و الباقی آن‌ها نیز درگیر جنگ یمن و هدایت داعش در سوریه و عراق هستند.

شیخ‌الاسلام گفت: متأسفانه نیروهای که باید در مناسک حج، امنیت حجاج را تأمین می‌کردند، برای کشتار مسلمانان عراقی، سوری، بحرینی و یمنی عازم مأموریت شده‌اند درحالی‌که عدم حضور آن‌ها در محل مأموریت اصلی موجب کشتار هزاران حاجی از سراسر جهان شده است. کشورهای اسلامی باید برای تغییر مدیریت حج ورود کرده و هر طور که شده مفسدان بی‌لیاقت را از مدیریت خانه خدا خلع کنند.

مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که نمی‌‌توانند یک منطقه زیارتی را با یک‌میلیون زائر و حاجی مدیریت کنند چطور به خودشان اجازه می‌دهند برای تصمیم‌گیری در دیگر کشورهای اسلامی همچون یمن ورود می‌کنند. در جنایت منا، سعودی‌ها راه‌های اصلی را بدون هیچ دلیل منطقی بسته بودند و طبیعی بود که این سیاست‌گذاری غلط منجر به چنین جنایت بزرگی شود.

وی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران باید به‌عنوان یک کشور مهم و قدرتمند اسلامی در دفاع از حقوق مسلمین تمام تلاش خود را برای تغییر مدیریت خانه خدا انجام دهد، گفت: انتظار از آقای دکتر روحانی که در نطق خود و البته در دیدارهای که خواهد داشت درباره اداره شورای خانه خدا مذاکرات لازم را انجام دهد.

جهان اسلام باید برای مدیریت مناسک حج یک تصمیم جمعی بگیرد

حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حوادث دل‌خراش مکه گفت: وقتی‌که آل سعود بمب‌های انتحاری و خوشه‌ای خود را بر سر ملت مظلوم یمن فرومی‌ریزد نشان می‌دهد که برای این عده، حج، خانه خدا و اصولاً مسلمانی مهم نیست.

وی افزود: آل سعود با بی‌توجهی نسبت به قبله مسلمین و خانه خدا موجب بروز چنین حوادثی می‌شود و امروزه بی‌کفایتی آل سعود در اداره مکه بر کسی پوشیده نیست.

این نماینده مجلس اظهار کرد: حادثه امروز مکه را نمی‌توان با عناوینی چون خرابکاری و یا دخالت دیگران مورد غفلت قرار داد بلکه این مسئله نشان از بی‌کفایتی مدیریتی آل سعود دارد.

نقوی حسینی در پایان خاطرنشان کرد: جهان اسلام باید برای مدیریت مناسک حج یک تصمیم جمعی بگیرد تا سرنوشت مهم‌ترین فریضه مسلمین به دست مشتی آدمکش نیافتد.

پاک‌ترین نقطه از زمین در محاصره آل سعود است/ مسئولان عربستان نمی‌توانند خادمین قابل‌اعتمادی برای حرمین باشند

میرقسمت موسوی‌اصل عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه مسئولان مربوطه باید دلایل بروز حادثه اخیر مکه را به‌طورجدی پیگیری کنند، اظهار کرد: جای تأسف دارد که چنین حادثه دل‌خراشی برای حجاج در حرم امن الهی رخ داده است ولی آنچه مسلم است وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت باید به‌طورجدی پیگیر وضعیت ایرانیان حادثه‌دیده باشند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی در مورد قصور مسئولان عربستان سعودی در حفاظت از جان حجاج یادآور شد: ما پیوسته از رفتار مسئولان عربستان سعودی با زائران بیت‌الله الحرام به‌ویژه حجاج ایرانی ناراحت هستیم ضمن اینکه در یک سال اخیر به‌طور مداوم برخورد غیرقابل قبولی با ایرانیان داشته‌اند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس خاطرنشان کرد: متأسفانه ممانعت از زیارت خانه خدا برای هم‌وطنانمان غیرممکن است ولی بهتر است تا عذرخواهی آل سعود از اتفاقات اخیر و جبران خسارت از سوی آن‌ها سفر ایرانیان به این کشور را متوقف کنیم کما اینکه امام خمینی (ره) نیز در پی تعرض آل سعود به هم‌وطنانمان سفر به این کشور را حرام اعلام کرده بودند.

موسوی‌اصل تصریح کرد: ما نمی‌توانیم از دولتی که بی‌گناهان را در یمن بی‌رحمانه می‌کشد توقع داشته باشیم که برای حفاظت از جان حجاج بیگانه تدابیر امنیتی ویژه اتخاذ کند و فراموش نکنیم کسانیکه با دیدن یک زیارت‌نامه در دست زائران به خشم می‌آیند و بدترین برخورد را با حجاج دارند نمی‌توانند خادم قابل‌اعتمادی برای حرمین باشند.

وی تأکید کرد: متأسفانه پاک‌ترین نقطه از زمین در محاصره آل سعود است و مسلمانان از سوی وهابیان قربانی پناه بردن به خانه امن الهی شده‌اند در این شرایط مسلمانان جهان باید باهم متحد شوند و نسبت به خیانت‌درامانت آل سعود به‌شدت اعتراض کنند و خواهان پرداخت تاوان سنگین از سوی این رژیم کودک‌کش باشند.