Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

لاریجانی: آلمان تلاش خوبی برای حل مسئله هسته‌ای ایران انجام داد

رییس مجلس شورای اسلامی

لاریجانی: آلمان تلاش خوبی برای حل مسئله هسته‌ای ایران انجام داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، اشتاین مایر" وزیر امور خارجه آلمان  (شنبه- 25 مهر ماه ) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار رئیس مجلس اظهار داشت: به دنبال حمایت‌های کشور آلمان در وین از برنامه‌های هسته‌ای ایران، هیأت‌های اقتصادی و فرهنگی آن کشور به ایران آمدند که این امر خود به بهبود روابط دیرینه دو کشور کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌هایی که در این مدت بین دو کشور منعقد شده است، گفت: با مسائل اخیر روابط دو کشور در حال گسترش است و اتاق بازرگانی ایران می‌تواند در بهبود این روابط بسیار تأثیرگذار باشد.

رئیس مجلس همچنین تأکید کرد: ما علاقه‌مندیم که این روابط بر اساس همکاری‌های تکنولوژیک شکل گیرد و با شرایط جدید روابط اقتصادی و سیاسی گسترش یابد.

وی گسترش همکاری‌های دانشگاهی را نیز مورد اهمیت خواند و از دریافت پیشنهاداتی در این حوزه خبر داد.

رئیس مجلس افزود: آلمان تلاش خوبی برای حل مسئله هسته‌ای ایران انجام داد و این امر باعث گسترش روابط 2 کشور خواهد شد و امیدواریم روابط پارلمانی هم در سطح کمیسیون‌ تخصصی گسترش یابد.

در ادامه این دیدار، «اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان نیز با ابراز خرسندی از حضور مجدد در ایران، گفت: از تصویب طرح هسته‌ای در پارلمان ایران بسیار خرسندیم و امیدواریم که نتیجه مذاکرات 12 ساله بدین جا ختم شود.

وی افزود: کشور آلمان خیلی تلاش کرد تا مسئله هسته‌ای ایران به خوبی حل شود و ایران مجدداً روابطش با کشورهای دیگر گسترش پیدا کند.

"اشتاین مایر" همچنین یادآور شد: بدون شک باید فرصت‌های از دست رفته بین ایران و آلمان هر چه سریع‌تر جبران شود و این بر عهده ماست که آنچه در گذشته بوده را ادامه دهیم و زمینه‌هایی که برای آینده روابط بین دو کشور لازم است را فراهم کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران آلمانی برای حضور در ایران، متذکر شد: شروع روابط اقتصادی مورد علاقه دو طرف است و ما برای آغاز، هیأت‌هایی به ایران حتی در سطوح ایالتی اعزام کرده‌ایم و در فضای سیاسی هم می‌شود این روابط را گسترش داد.

وی با اشاره به علاقه‌مندی شرکت‌های مستقل آلمانی برای حضور در ایران، خاطرنشان کرد: شرکت‌های خصوصی آلمان به صورت مستقل اعلام آمادگی کردند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند ولی این امر مستلزم حمایت و تسهیل در امر سرمایه‌گذاری آنان در ایران است.

"اشتاین مایر" با ابراز خرسندی از مباحثی که در این چند روز از سوی مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است،‌ یادآور شد: تمایل به همکاری در خصوص محیط زیست، مدیریت آب و انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی مقامات ایرانی مطرح شد که ما نیز از آنها استقبال می‌کنیم.

وزیر خارجه آلمان همچنین گسترش روابط دانشگاهی و علمی بین 2 کشور را از دیگر اقدامات خود در این سفر اعلام کرد و آن را فرصت مناسبی برای گسترش توسعه روابط با توجه به نزدیک شدن به زمان اجرای توافق وین دانست.