Skip to Content

لازمه جهش تولید، تقویت سرمایه گذاری است

لازمه جهش تولید، تقویت سرمایه گذاری است


یک نماینده مجلس گفت: ما ضمن اینکه به امنیت و تمامیت ارضی خود باید توجه خاص داشته باشیم، می‌توانیم روابط اقتصادی با بعضی کشورهای موثر در دنیا برقرار کنیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از ایلنا؛ مسعود رضایی درباره شعار سال ۹۹ گفت: معمولا تولید را به امری معنا می‌کنیم که باید یک سرمایه‌گذاری شده باشد به عبارت دیگر پیش زمینه تولید، سرمایه‌گذاری است. در هیچ امری، تولید بدون سرمایه‌گذاری به وجود نمی‌آید. اقتصاد معمولا به صورت ریشه‌ای به سرمایه‌گذاری برمی‌گردد. اول باید سرمایه‌گذاری کنیم که از قِبل آن تولید ایجاد شود و این تولید هم زاییده اشتغال است و درآمد ایجاد می‌کند و رشد اقتصادی نتیجه نهایی آن می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: ما طی دهه‌های گذشته مشکلات زیادی در کشور داشته‌ایم، مسائل سیاسی و اجتماعی و درگیری‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی را داشتیم که همه این‌ها باعث شد که بخش هزینه‌کردی ما بیشتر از بخش تولید ما باشد. به همین دلیل سرمایه‌گذاری نشد و اینگونه نشد که تولید جواب خوبی دهد و اینگونه نبوده که ما بدون سرمایه‌گذاری نتیجه را ببینیم. پس تا امر سرمایه‌گذاری صورت نگیرد هیچ کدام از این‌ها محقق نمی‌شود. 

نماینده مردم شیراز گفت: سال گذشته هم ما نتوانستیم سرمایه‌گذاری کنیم. ما اگر درآمدی هم در کشور داشتیم حداکثر توانستیم هزینه‌کردها را جبران یا محقق کنیم. پس اگر خارج از هزینه کشور، سرمایه‌گذاری شود و مازاد بر آن سرمایه‌گذاری داشته باشیم می‌توانیم به آن رشد اقتصادی بگوییم. در غیر این صورت اگر درآمدی معمولی داشته باشیم و همان هم برای هزینه‌ها اختصاص دهیم و معادل هزینه‌کردها باشد رونق اقتصادی ندارد. پس باید اقتصاد ما به جهتی حرکت کند که بیش از هزینه کردِ خود، تولید داشته باشیم تا آن گاه بتوانیم به آن رونق تولید بگوییم.

وی ادامه داد: الان سال ۹۹ به عنوان جهش تولید نامگذاری شده است. لغت جهش به معنای نوعی حرکت تندتر است. رونق یک حرکتی آهسته و حتی آغازگری معنا می‌شود و اما جهش یعنی با سرعت بیشتر حرکت کردن. درنتیجه وقتی در رونق تولید، رشد آنچنانی نداشته باشیم و حرکت‌مان کند باشد، جهش تولید هم خیلی قدرتی ندارد تا بتواند خود را نشان دهد. برای ایجاد جهش تولید باید سرمایه‌گذاری تقویت شود تا بتواند این حرکت جهشی را به وجود بیاورد. 

نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما باید برای روابط بین‌المللی خود فکری اساسی کنیم که نتیجه‌اش سرمایه‌گذاری شود باید بتوانیم محیطی را به وجود بیاوریم تا سرمایه‌گذارهای داخلی احساس امنیت و آزادی بیشتری برای سرمایه‌گذاری‌های خود کنند و از طرف دیگر جذب سرمایه‌های خارج از مرز را هم مورد توجه قرار دهیم که این می‌تواند توسط ایرانی‌هایی که خارج از مرزهای ایران ساکن هستند صورت بگیرد یا حتی سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.

رضایی گفت: بنده یاد دارم سفری به ویتنام داشتم، این کشور علیرغم جنگی که با آمریکا داشت اما فضایی را به نفع منافع ملی خود ایجاد کرده که غربی‌ها آمده‌اند در آنجا شرکت‌های چند ملیتی تاسیس کرده‌اند و یک رشد بسیار خوبی هم الان شاهد است. بنابراین ما نیز ضمن اینکه به امنیت و تمامیت ارضی خود باید توجه خاص داشته باشیم، می‌توانیم روابط اقتصادی با بعضی کشورهای موثر در دنیا بر مورد توجه قرار دهیم.