Skip to Content

لزوم شفاف سازی نحوه تعیین سهمیه فروش اینترنتی به نمایندگی های خودروسازان

لزوم شفاف سازی نحوه تعیین سهمیه فروش اینترنتی به نمایندگی های خودروسازان


سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: در صورت اثبات رانت خواری نمایندگی‌های خاص فروش خودرو کمیسیون اصل ۹۰ رسیدگی می‌کند. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از تسنیم؛ بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خبری در خصوص رانت 300 میلیاردی سالانه برای کمیسیون فروش اینترنتی نمایندگی های خاص گفت: در خصوص نحوه تعیین سهمیه فروش اینترنتی به نمایندگی های خودروسازان باید شفاف سازی صورت پذیرد که این سهمیه در چند سال اخیر بر چه ضابطه ای تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرونده خودرو سازی در کمیسیون اصل 90 مجلس همچنان مفتوح و در حال نهایی شدن است، اگر کسی اطلاعات قریب به یقین درباره این خبر دارد، می‌تواند به ما بدهد و ما می‌توانیم این موضوع را راساً مورد رسیدگی قرار دهیم تا اگر تخلفی صورت گرفته، به مراجع قانونی معرفی شود و همچنین در گزارش نهایی کمیسیون اصل 90 برای ابلاغ به صحن علنی مجلس شورای اسلامی اضافه شود اگر خبر فوق صحت داشته باشد، تخلف مشخص است.
پارسایی با بیان اینکه در بحث صنعت خودرو رانت به انحای مختلف وجود دارد، یادآور شد: طبق اطلاعاتی که ما داریم صنعت خودروی ما در آینده نه چندان دور به بحران جدی برای کشور تبدیل خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: قرار بود خودرو برای فروش به نمایندگی ها داده نشود و طبق پیشنهادی که خودشان ارائه داده بودند برای جلوگیری از فساد، خودرو به افراد فروخته شود، مضافاً اینکه فروش نقدی خودرو با شرایط فعلی با بلیط بخت آزمایی تفاوت خاصی ندارد.
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس یادآور شد: در شرایط فعلی که قیمت فروش نقدی با قیمت بازار تفاوت زیادی دارد، نحوه فروش فوری می‌تواند نمونه ای از بلیط بخت آزمایی باشد که هر فردی بتواند ثبت نام کند، با برنده شدن در یک لحظه سود زیادی را با توجه به اختلاف قیمت می‌برد.
پارسایی تاکید کرد: شخصاً بر این باورم خودروسازان باید به جای فروش نقدی تعهدات قبلی را انجام دهند و به خاطر انصاف و عدالت نیز اولویت تحویل را به کسانی بدهند که از قبل خودرو پیش خرید کرده اند.
وی افزود: راه جلوگیری از این دالان فساد و بلیط بخت آزمایی، این هست که خودرو سازان به جای فروش فوری، تعهدات خود را انجام دهند و پس از آن فروش نقدی داشته باشند.

پیش‌تر برخی سایت‌ها، خبری مبنی بر رانت 300 میلیاردی سالانه برای کمیسیون های فروش اینترنتی نمایندگی های خاص منتشر کرده بودند.