بازگشت به صفحه کامل

مجلسی های معترض به دیپلماسی دولت در قبال مصوبات کنگره آمریکا

مجلسی های معترض به دیپلماسی دولت در قبال مصوبات کنگره آمریکا


سلیمی خواستار دیپلماسی فعال دولت در رابطه با مصوبات کنگره آمریکا شد

علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان در اخطار قانونی اظهار داشت: متأسفانه در روزهای اخیر چند اتفاق قابل تأمل افتاده است، امروز خبرهایی داشتیم مبنی بر اینکه آمریکا بودجه‌ای برای براندازی نرم در ایران به تصویب رسانده است، در روزهای اخیر آمریکا روی اموالی که به ناحق از جمهوری اسلامی ایران سرقت کردند و رقمی بالغ بر یک میلیارد و 700 میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران بوده، به بهانه‌های موهوم دست گذاشته است.

وی افزود: در همین روزها بحث تحریم سپاه پاسداران و برخی شخصیت‌ها را پیش کشیدند و همچنین طی مصوبه‌ای که نقض صریح برجام است، سفر به ایران را هم محدود کردند. سؤال این است که بر اساس اصل دوم قانون اساسی دولت چه اقدام شایسته و متقابلی در برابر این اقدامات آمریکا انجام داده است؟ درخواست ما این است که دیپلماسی فعالتری در رابطه با اقدامات کینه‌توزانه و کینه‌جویانه آمریکا انجام شود.

سلیمی در بخش دیگری از تذکر خود یادآور شد: دولت موظف است بودجه سالیانه را حداکثر تا 15 آذر تقدیم مجلس کند، امروز بیش از یک ماه و اندی ارائه بودجه 95 به تأخیر افتاده است، انتظار این بود بعد از تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی امور انظباط دیگری پیدا کند، اما بعد از تشکیل همین سازمان شاهد بی‌انظباطی هستیم.

رئیس مجلس در پاسخ عنوان داشت: قبلاً هم بارها گفته شده، بودجه سالیانه باید تا 15 آذرماه تقدیم مجلس شود، تأخیر در ارائه بودجه مشکل ایجاد می‌کند و این اشکال وارد است.

علی لاریجانی سپس ادامه داد: درباره تصمیمات کنگره آمریکا باید بگویم در کل فکر می‌کنم آنها دچار یک انفعال از نظر رفتار دیپلماتیک شدند و برای خروج از این انفعال، اقداماتی را انجام می دهند و با یک پدیده تورم تصمیمات کودکانه می‌خواهند از این انفعال خارج شوند، خیلی از تصمیمات هم مربوط به حالا نیست، مسئله دست گذاشتن آمریکا روی اموال بلوکه‌شده ایران مربوط به سال‌ها قبل است که در محاکم مختلف کار می‌کردند و کار در نهایت به دیوان عالی آمریکا کشید. اما این اقدام ستم‌کارانه‌ای است که بخواهند روی اموالی از ایران به بهانه‌‌های غلط دست بگذارند و واقعاً شبیه یک سرقت است. آمریکا حتماً پاسخ این اقدامش را خواهد شنید و در حال برنامه‌ریزی در این زمینه هستیم.

**********************

آمریکا درصدد نقض برجام، ایران در حال نابود کردن دستاوردهای هسته‌ای

مهدی کوچک زاده نماینده تهران در تذکر آیین نامه ای اظهار داشت: مجلس به مدت 10 روز برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه‌شان تعطیل می‌شود و هفته آینده پارلمان نشست علنی نخواهد داشت.

وی افزود: شاهدیم که قیمت نفت با هم‌دستی آل‌صهیونیست با آمریکا به حدی پایین آمده که کم‌کم جبران هزینه استخراج خودش را هم نمی‌کند، از طرف دیگر دیروز آقای عراقچی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور یافت و در آن جلسه به صراحت اقرار کرد که مصوبه اخیر کنگره آمریکا در محدودیت سفر به ایران، نقض فاحش برجام است، در حالی که جمهوری اسلامی ایران با سرعت به وظایف خود که نابود کردن دستاوردهای هسته‌ای است، عمل می‌کند. وقتی برجام به طور فاحش نقض شده است پس چرا دستاوردهای هسته‌ای کشورمان را نابود می‌کنید؟!

کوچک‌زاده تأکید کرد: خواهش می‌کنم هفته آینده مجلس شورای اسلامی تشکیل جلسه دهد و دستور فقط بررسی همین دو موضوع (کاهش قیمت نفت و نقض فاحش برجام توسط آمریکا) باشد.

این نماینده تصریح کرد: وقتی از فروش نفت هزینه استخراج آن هم به دست نمی‌آید، خب! درب چاه‌های نفت را ببندید و نفروشید، می‌شود زندگی مردم را غیر از فروش نفت نیز تأمین کرد.

وی همچنین به ماده 55 آیین‌نامه داخلی مجلس اشاره و اظهار داشت: طبق این ماده باید به عملکرد بودجه سالیانه مجلس رسیدگی و گزارش آن حداکثر تا پایان شهریورماه هر سال ارائه شود، این گزارش برای اطلاع نمایندگان باید چاپ و تکثیر می‌شد که این موضوع هم از وظایف کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است و باید با نظارت هیأت رئیسه انجام شود.

کوچک زاده خاطرنشان کرد: هیچ وقت طی 10 سال گذشته به این ماده مهم آیین‌نامه داخلی مجلس عمل  نشده است. بنابراین قانون را برای چه نوشته‌ایم؟! آیا برای عمل نکردن نوشتیم؟ جوابش چیست، چرا عمل نمی‌کنید؟ چرا گزارش بودجه مجلس را نمی‌دهید؟

ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس در پاسخ به تذکر کوچک‌زاده گفت: از آقای تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه می‌خواهم تا پایان جلسه علنی امروز اعلام کنند که کمیسیون برنامه و بودجه در این زمینه چه اقدامی انجام داده است.

**********************

تاجگردون: گزارش بودجه مجلس پس از بررسی استعفای نماینده تهران، قرائت شود

غلامرضا تاجگردون نماینده کهگیلویه و بویراحمد در مجلس، در راستای اجرای دستور نایب رئیس اول مجلس مبنی بر ارائه گزارش کمیسیون برنامه و بودجه درباره بودجه مجلس که صبح امروز مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران در این باره تذکر داده بود، اظهار داشت: در ابتدا درخواست می‌کنم که استعفای آقای کوچک‌زاده را مورد بررسی قرار دهید.

وی افزود: آقای کوچک‌زاده امروز تذکری درباره عدم ارائه گزارش عملکرد بودجه مجلس داشتند که کمیسیون برنامه و بودجه باید در این باره گزارشی ارائه دهد، لازم است بگویم ما گزارش بودجه مجلس را به هیأت رئیسه ارائه کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: آقای کریمی‌قدوسی در این خصوص تذکری دادند، ما جلسه گذاشتیم، از هیأت رئیسه نیز گزارشی دریافت کردیم و طبق آیین‌نامه، گزارش را در اختیار آقای کریمی‌قدوسی قرار دادیم تا در صورتی که قانع نشدند، تقاضای تحقیق و تفحص بررسی شود که ایشان در این خصوص گزارشی ندادند .

وی یادآور شد: از طریق دیوان محاسبات در چندین مرحله رفت و برگشت بین دیوان محاسبات، کمیسیون برنامه و بودجه و دفتر رئیس مجلس، گزارش بودجه مجلس بررسی شد، برخی ارقام را حتی لازم بود که به بیرون از مجلس هم گزارش بدهیم که این کار هم انجام شد، در حال حاضر گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به هیأت رئیسه ارائه شده و در فرآیند ارائه به صحن علنی قرار دارد.

تاجگردون در پایان مجدداً از رئیس مجلس درخواست کرد که گزارش بودجه مجلس بعد از بررسی استعفای آقای کوچک‌زاده، در صحن علنی قرائت شود.