Skip to Content

مجلس در آخرین هفته مرداد نیز تلاش کرد تا دولت را بر سر «لزوم بررسی توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان ناکام مانده است.

مجلس در آخرین هفته مرداد نیز تلاش کرد تا دولت را بر سر «لزوم بررسی توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان ناکام مانده است.


مجلس

مجلس در آخرین هفته مرداد نیز تلاش کرد تا دولت را بر سر «لزوم بررسی توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان ناکام مانده است.

هفته بیانیه
ابتدا هیئت‌رئیسه فراکسیون روحانیت مجلس به صف حامیان «لزوم تصویب برجام در مجلس» پیوست و با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام این موضوع، دیدگاه مخالف روحانیان مجلس درباره توافقنامه را هم به‌خوبی شفاف کرد.
فراکسیون روحانیت مجلس در بیانیه خود که در ۶ بند منتشر کرده گفته که طبق بررسی‌های این فراکسیون، «این توافقنامه، ایران را از رسیدن به صنعت غنی‌سازی مفید بازمی‌دارد؛ تحقیق و توسعه را ازلحاظ زمانی و مکانی محدود می‌کند؛ و موجب حضور پیوسته بیگانگان در مراکز هسته‌ای،‌صنعتی و نظامی به‌منظور جاسوسی برای اسرائیل می‌شود»
در بیانیه‌ای دیگر ۲۰۲ نفر از نمایندگان اعلام کردند که «مبارزه با استکبار و نظام سلطه بر اساس مبانی قرآنی هیچ‌گاه تعطیل‌پذیر نیست و امروز آمریکا کامل‌ترین مصداق استکبار است.»
این نمایندگان در بیانیه خود نوشته‌اند که بر خود لازم می‌دانند از اندیشه‌های آیت‌الله خمینی که گفته بود «هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید که همین فریاد مرگ بر آمریکا برای او مرگ می‌آورد»، دفاع کنند.
شمار دیگری از نمایندگان هم نامه‌ای را خطاب به حسن روحانی امضا کرده‌اند که در آن از وی خواسته‌اند تا از جریان مقاومت در منطقه علیه اسرائیل حمایت کند.
۲۰۱ نماینده هم پای بیانیه‌ای درباره لزوم ارائه «برجام» به‌صورت لایحه توسط دولت به مجلس امضا کردند و تأکید و اعلام کردند که «برجام» تنها بعد از تصویب در مجلس و تأیید شورای نگهبان وجاهت قانونی برای اجرا دارد.
اما بیانیه آخر که گویا قرائت آن در صحن علنی مجلس با مخالفت هیئت‌رئیسه همراه شده مربوط به بیانیه ۲۰۴ امضایی خطاب به سردار سرلشکر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است که در آن خواستار برگزاری رزمایش‌های موشکی شده‌اند.
جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد دراین‌باره می‌گوید که «این بیانیه از هفته گذشته آماده قرائت در صحن علنی مجلس شده اما محمدرضا باهنر نایب‌رییس مجلس گفتند من نمی‌گذارم خوانده شود تا مشورت کنم.»
به گفته قدوسی روز یکشنبه گذشته نیز قبل از شروع جلسه علنی علی لاریجانی با توضیحاتی که به گفته کریمی قدوسی «برای نمایندگان قابل‌قبول نبود» اعلام کرده است که «این بیانیه نباید خوانده شود چون دخالت در وظایف است.»

درخواست از روحانی برای برکناری ابتکار
همزمان با گفتگوی معصومه ابتکار معاون حسن روحانی و رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با خبرنگار شبکه جهانی بی‌بی‌سی در تهران با موضوع پرونده هسته‌ای ایران، بار دیگر نمایندگان مجلس نسبت به «اظهار‌نظرها و فعالیت‌های سیاسی رئیس سازمان محیط‌زیست» واکنش نشان دادند.
قاضی پور نماینده ارومیه با انتقاد از عملکرد ابتکار در حوزه محیط‌زیست ایران و اشاره به‌ «گردوغبار و خشک شدن تالاب‌ها در کشور» به رییس سازمان محیط‌زیست توصیه کرد که «بهتر است خانم ابتکار از توان تمام جریان‌ها برای حل مشکلات محیط‌ زیست استفاده کند و نه اینکه به طرفداری از یک جناح و مقابله با یک جناح دیگر بپردازد که لطمه این کار به محیط‌ زیست وارد می‌شود.»
این کمیسیون صنایع مجلس ابتکار را دعوت به «استعفا» از مقام خود و پرداختن به فعالیت‌های سیاسی کرد و درعین‌حال از حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران خواست تا «خانم ابتکار را برکنار و در پست سیاسی منصوب و فردی دارای دغدغه محیط‌زیست را به‌جای وی منصوب کند.»

حاجی دلیگانی: وضع اعتباری صدا و سیما بحرانی است
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر با اشاره به این‌که «۵۰ درصد از بودجه صدا و سیما از محل پخش آگهی‌ها تأمین می‌شود»، پخش پی‌درپی آگهی‌های تبلیغاتی در «قبل،‌ حین و بعد از فیلم‌ها و سریال‌ها پربیننده» را «موجب کلافه شدن مخاطبان» خواند.
حاجی دلیگانی می‌گوید: «مردم نیاز به اطلاعات بروز و بدون نگرش جانب‌دارانه دارند و شما می‌بینید که در موضوع برجام نکاتی را که مردم باید بدانند که از خطوط قرمز بر آن‌ها عدول شده برای مردم بیان نمی‌شود.»
وی مدعی شد که «ما شنیده‌ایم حتی در مواردی که صدا و سیما دستور رهبری را گرفته که از طرف دولت به این سازمان کمک شود متأسفانه به آن عمل نشده و هم‌اکنون نیز وضع اعتباری صدا و سیما بحرانی است.»

اعتراض به اعدام در مجلس
ایرج عبدی سخنگوی کمیسیون اجتماعی طی نطقی در صحن علنی ابتدا درباره توافق هسته‌ای، مخالفان برجام را هم‌راستا با اسرائیل خواند و خطاب به نمایندگانی که به تصویب برجام در مجلس اصرار می‌ورزند گفت که این متن از جنس اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و نیازی به تصویب آن در مجلس نیست و به کنایه گفت: سری را که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند!
اما عبدی در بخش دیگری از نطق خود به موضوع اعدام‌ها پرداخت و از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست تا نسبت به بازبینی و اصلاح قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر اقدام نماید.
نماینده خرم‌آباد در توضیح این خواسته خود گفت که این اعدام‌ها نه‌تنها در کاهش جرائم مواد مخدر تأثیری نداشته و در پیشگیری از قاچاق مواد مخدر مؤثر نیست و بالعکس باعث افزایش مشکلات متعدد اجتماعی و افزایش جرائم ریزودرشت می‌شود.

یک نماینده مجلس: سه گروه، استقلال ایران را هدف قرار داده‌اند
علیرضا سلیمی در نطق خود با تأکید بر «نص قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان» بررسی متن توافقنامه را «از شئون مجلس» دانست و گفت: «خلع ید مجلس به نام مصلحت سنجی جز مطالبه یک مجلس فرمایشی و دولت فرموده چیزی بیش نیست».
وی در ادامه نطق خود در صحن علنی مجلس «استقلال ایران» را مورد تاخت‌وتاز سه گروه دانست و آن‌ها را چنین معرفی کرد.
گروه اول «خوش‌باوران رفاه‌طلبی که با الفبای مبارزه آشنا نبوده که اینان نه گرمای مبارزه با چشیده و نه در کوران حوادث بعد از انقلاب حضور جدی داشته‌اند که هنر اینان صرفاً فرش قرمز پهن کردن در زیر پای نحس بیگانه بوده و نشستن در پایین میز جهت استفاده از خان رنگارنگ اجنبی عادت کهنه آنان است.»
گروه دوم «وادادگان سیاسی و افراد خسته از مبارزه که با تغییر رویکرد به دنبال تنعم بوده و عیش مستقبل را بر حفظ امنیت و مردانگی ترجیح دادند این جماعت گردن خود را برای حلقه گذاری استعمار باریک کرده‌اند و این رفتار را تغییر تاکتیک نامیده و خود را عقل کل حساب می‌کنند.»
سلیمی گروه سومی که استقلال ایران را هدف قرار داده چنین توصیف کرد: «فرصت‌طلبانی هستند که به دلیل سهل پایگاه اجتماعی کاسه تکدی گری خود را به دیوار خزانه غرب آویزان کرده و با تمسک به مساعدت اجنبی به دنبال دست‌وپا کردن پست و مقام خود در سپهر سیاست کشور هستند اینان با شنیدن نام مک‌دونالد از هوش‌رفته و سفر به قبله غرب برای آنان انتهای آرزو است و در اندیشه لیبرالیزه کردن کشور بوده و به دنبال گشودن دروازه فرهنگ و سیاست کشور به روی شوالیه‌های از خدا بی‌خبر غربی هستند.»
نماینده محلات نطق خود را با ابراز امیدواری از «بیدار شدن این سه گروه از خواب خرگوشی با نهیب علی گونه رهبر جمهوری اسلامی» و «اجازه ندادن برای خوش‌رقصی به این عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی» به پایان برد.

حداد عادل: حامیان فتنه نباید به منصب و مسئولیت برسند
نطق غلامعلی حداد عادل درباره ادعای مایکل لدین مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در خصوص جنبش سبز و رهبران آن یک‌بار دیگر بحث فتنه ۸۸ را در مجلس داغ کرد.
حداد عادل در نطق خود گفت که «نامه‌ای هشت‌صفحه‌ای که در نهم آذرماه سال ۸۸ از سوی بعضی افراد فعال در فتنۀ سبز از ایران به آمریکا فرستاده و این روزها متن آن در آمریکا منتشرشده است، عبرت‌آموز است.»
وی با استناد به این نامه منتشرشده توسط مایکل لدین آن را «شرم‌آور» خواند و گفت «این نامه تا ابد برای نویسندگان آن که البته نام خود را اعلام نکرده‌اند، سیاه‌رویی به بار می‌آورد.»
حدادعادل در نطق خود گفت «آیا هیچ ایرانی باشرف و وطن‌خواهی هست که با خواندن این نامه، به این‌همه خیانت و وطن‌فروشی و پستی و بیگانه‌پرستی لعنت و نفرین نکند و از فتنه ۸۸ بیزاری نجوید» و از «آن‌هایی که در ایران دم از پیروی از امام راحل می‌زنند» خواست که در برابر این نامه سکوت نکنند.
وی اعلام کرد که «ملت ایران هم باید مراقب باشند تا کسانی که دیروز در فتنۀ ۸۸ آتش‌بیار معرکه بوده‌اند دوباره تحت هیچ نام دیگر و زیر هیچ نقاب دیگر و در هیچ فرصت دیگری به منصب و مسئولیت نرسند.»

زنگنه و چیت چیان نمایندگان را قانع کردند
هفته گذشته وزیران نفت و نیرو به بهارستان رفته بودند تا پاسخگوی سؤالات نمایندگان باشند.
چرا فروش نفت با مهلت بازپرداخت طولانی انجام می‌شود؟ این سؤالی بود که بیژن زنگنه وزیر نفت را برای پاسخگویی به صحن علنی مجلس کشانده بود.
زنگنه در پاسخ به این سؤال، به هم خوردن موضوع گشایش ال سی ها به دلیل تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران و اتخاذ روش‌های دیگر را دلیل طولانی شدن بازپرداخت‌ها اعلام کرد. او گفت: «در حال حاضر بعد از گذشت ۹۰ روز پول فروش نفت به حساب شرکت نفت واریز می‌شود و درنهایت ما هم آن را به ریال به خزانه واریز می‌کنیم، یا در برخی از مواقع به دلیل نبود امکان نقل‌وانتقال پول، این درآمدها در اختیار شرکت خریدار باقی می‌ماند البته توافق ژنو باعث شد بخشی از پول‌ها در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد».
وزیر نفت دولت یازدهم بار دیگر به تأثیر مخرب تحریم‌ها در فروش نفت ایران تأکید کرد و گفت «بالاتر از ۹۰ روز به بازپرداخت مطالبات فروش نفت خام مهلت ندادیم و این موضوع به دلیل شرایط تحریمی است که اگر ان‌شاءالله شر تحریم‌ها به وضع‌کنندگان خود برگردد، فروش نفت نیز به روال عادی باز خواهد گشت و این کار از طریق گشایش ال‌سی انجام خواهد شد.»
زنگنه درباره بدهی خریداران نفت ایران هم گفت که «به‌جز مورد استثنایی بابک زنجانی، خریداران بدقول در صنعت نفت وجود نداشته و به هر میزان که نفت فروش رفته اطمینان داریم که پولش دریافت می‌شود و تمامی دریافتی‌ها به حساب شرکت نفت و بانک مرکزی واریز و معادل ریالی آن به خزانه تحویل داده شده است»
حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز در صحن علنی به این سؤال که «چرا از حقوق حقابه‌ داران اصفهانی به ویژه کشاورزان شرق اصفهان دفاع نمی‌کنید و چرا خسارت بابت حقابه نمی‌دهید؟» پاسخ داد. نمایندگان سؤال‌کننده از پاسخ‌های هر دو وزیر قانع شدند.