Skip to Content

محمد صالح جوکار: عربستان به دنبال تعطیلی مراسم حج ابراهیمی است

محمد صالح جوکار: عربستان به دنبال تعطیلی مراسم حج ابراهیمی است


محمد صالح جوکار:

محمد صالح جوکار: عربستان به دنبال تعطیلی مراسم حج ابراهیمی است

محمد صالح جوکارعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی گفت: عربستان به دنبال تعطیلی مراسم حج ابراهیمی است، در صورتی که از این مراسم می توان به بهترین نحو در حل مسائل و اختلافاتی که بین مسلمانان وجود دارد و همچنین ارتقاء جایگاه مسلمانان در نظام بین الملل بهره برد .

وی ادامه داد: وقتی یک مسئولیتی را پذیرفتیم باید همه جوانب آن را هم نگاه کنیم، اینکه اتهام بزنیم به زائرین و حجاج چیزی را تغییر نمی دهد. آن چیزی که تصاویر و شواهد نشان میدهد این است که تمام اینها ناشی از سو مدیریت و تصمیم گیری های غلط و اشتباه دولت عربستان است و این فرافکنی که علت حادثه را به گردن حجاج بیندازیم کار درستی نیست. 

وی افزود: منشاء این بحران ایجاد مانع بر سر راه مردم، ترافیک شدید، وارد نمودن فشار به مردم، شکستن نرده ها و ... بوده که باعث ایجاد این فاجعه شده است ضمن اینکه باید یک واکاوی و تحقیقات جدی صورت گیرد تا ابعاد مختلف این فاجعه بصورت جامع بررسی شود.

نماینده مردم یزد و صدوق تأکید کرد: چند واقعه مهم اتفاق افتاده است یکی اختلافات درونی که ما درعربستان بین شاهزاده ها شاهد هستیم و بعضی از کار شکنی هایی که صورت می گیرد. نکته دوم نیز نگاه عربستان به بیرون از مرزهای جغرافیایی اش و جنگی که بر یمن تحمیل کرده است و همچنین حضورشان در بحرین، عراق و سوریه است.

وی گفت: دولت آل سعود نمی تواند همه اینها را مدیریت کند یک دولت ضعیفی که این بحران ها را ایجاد کرده و می خواهد به نفع خودش تمام کند و بعضاً چنین مراسم بزرگی را هم می خواهد اداره کند. خوب قدر مسلم کم می آورد. همه این موارد و این تصمیم گیری هایی که درصحنه اتفاق افتاده وعملکرد ضعیف شان همه دست به دست هم داده و چنین حادثه ی بزرگی را آفریده است.

جوکار به نقش سازمان همکاری اسلامی و بین المجالس در خارج کردن برگزاری مراسم حج از دست دولت عربستان و واگذاری آن به کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: بحث کنفرانس اسلامی مهم است و ما باید به طور جدی در این زمینه فعال شویم. چون این مسئله از قبل هم مطرح بوده که آل سعود نمی تواند حرمین شریفین را اداره کند.دولت ضعیف عربستان که در جهان اسلام بحران ایجاد کرده، توانش را برای اداره مراسم حج از دست داده است

وی اضافه کرد: این وقایع در گذشته هم اتفاق افتاده و امروز هم تکرار می شود و  روز به روز بدتر می شود در همان سال ها هم مطرح شد که بحث اصلی و راهکار دقیق این است که حرمین شرفین توسط یک شورایی متشکل از همه کشورهای اسلامی اداره شود. چون خانه خدا و حرمین شرفین متعلق به یک کشور و مردم خاص و یک دولت نیست.

نماینده مردم یزد تصریح کرد: همه دولت ها بایستی بیایند در خانه خدا و همه مسلمین در مدیریتش سهیم باشند و توانمنیدیهای خود را پای کار بیاورند که به بهترین شکل این اجتماع عظیم مسلمانان اداره شود. دولت سعودی علاوه بر اینکه این توانمندیها را ندارد عزمش را جزم کرده که یک مراسمی برگزار شود که خیلی نشاط و شادابی هم ندارد و هدف اصلی در این حج ابراهیمی را می خواهد تعطیل کند.

وی درخصوص تشکیل کمیته حقیقت یاب و بررسی موضوع در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: با همکاری وزارت امور خارجه و تشکیل کمیته حقیقت یاب این فاجعه در مجلس از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری و حداقل حقوق شهروندان و مردم خودمان را دنبال خواهیم کرد.