Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

مخالفت نمایندگان با بررسی اولویت‌دار لایحه دائمی کردن احکام برنامه‌های توسعه

در جلسه علنی امروز مطرح شد :

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) با بررسی اولویت‌دار لایحه دائمی کردن برخی احکام برنامه‌های توسعه مخالفت کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از ایسنا ، احمد امیرآبادی با طرح تقاضای تغییر دستور برای این لایحه گفت: مجلس تا 9 اسفند جلسه علنی ندارد و تنها در هفته جاری جلسات مجلس برگزار می‌شود. لذا ما لایحه دائمی کردن برخی احکام برنامه توسعه را در دستور قرار دادیم تا بعد از تعطیلات به آن رسیدگی کنیم.

وی افزود: علت درخواست بررسی این طرح با اولویت این است که بسیاری از مواد بودجه باید در برنامه ششم وجود داشته باشد.

محمدرضا پورابراهیمی که به عنوان مخالف تقاضای تغییر دستور این لایحه سخن می‌گفت، اظهار کرد: قرار بود دولت یک‌سال و نیم قبل از پایان برنامه پنجم، برنامه ششم را به مجلس بدهد تا ما آن را تصویب کنیم تا بودجه 95 هم براساس آن تنظیم شود و برنامه ششم از ابتدای سال 95 اجرا شود اما به هر دلیلی دولت اقدام به این کار نکرد و چند ماه قبل متنی را به عنوان احکام دائمی برای ما آورد که ربطی به برنامه نداشت.

 

وی اضافه کرد: دو هفته گذشته نیز رئیس‌جمهور برنامه ششم را به مجلس ارائه کرد که عملاً تنظیم احکامی است تا برنامه ششم براساس آن در دولت تصویب شود. این موضوع اساس تصمیمات ما را در برنامه ششم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دائمی کردن احکام برنامه‌های توسعه با روح برنامه‌نویسی متضاد است، ادامه داد: این برنامه نمی‌تواند مبنای عمل ما در سال بعد باشد و به دلیل اهمیت حوزه برنامه، باید شاخص‌های کمی در آن دیده شود لذا ما خواهشمندیم روال عادی ادامه یابد به ویژه اینکه طرح‌های دوفوریتی مهمتری مثل تمدید قرارداد پنجم در دستور قرار دارد.

 

ایرج ندیمی نیز در موافقت با بررسی اولویت‌دار لایحه دائمی کردن برخی احکام برنامه‌های توسعه اظهار کرد: رویکردهایی که مبتنی بر آینده‌نگری نظام است یا مسائلی که می‌تواند برای سیاست‌های راهبردی تاثیرگذار باشد را نمی‌شود در چنبره زمان قرار دهیم.

وی افزود: اگر احکام دائمی برنامه‌های توسعه را در دستور قرار می‌دهیم این فرض وجود دارد که برنامه بلندمدت را مشخص می‌کنیم.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس یادآور شد: همین الان می‌گویند مجلس بی‌مسوولیت شده و ما متهم شده‌ایم که نمی‌خواهیم وظیفه‌یمان را درست انجام دهیم. در حالی که مجلس نهم به‌خصوص در ماجرای برجام نشان داد که در مسائل کلان تعیین‌کننده است.

 

ندیمی در پایان با بیان اینکه در اولویت قرار دادن بررسی این لایحه دفاع از ساحت مجلس است، خاطرنشان کرد: ما امروز نیازمند تدبیری برای دفاع از مجلس هستیم و اگر دولت کم‌کاری کرد باید کمک کنیم راه درست را برود.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با 84 رای موافقت، 69 رای مخالف و 14 رای ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر با بررسی اولویت‌دار لایحه دائمی‌کردن برخی احکام برنامه‌های توسعه مخالفت کردند.