Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

مسکن مهر مردم را خانه دار کرد یا بدهکار؟ +فیلم

مسکن مهر مردم را خانه دار کرد یا بدهکار؟ +فیلم


Loading the player...

مناظره دو نماینده مجلس درباره طرح دولتی خانه دار کردن مردم؛

 سید احسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است فشار اقتصادی بر کسانی که خواهان مسکن مهر بودند بسیار بالاست و بدهی هایشان پرداخت نشده و اقساط را هم به اضافه اجاره مسکن باید بدهند. از طرف دیگر آصفری نماینده اراک معتقد است این طرح با همه نقاط ضعفی که در اجرا داشته اما توانسته خیلی از مردم را خانه دارد کند.

به گزارش مجلس تی وی مسکن مهر، یکی از آن واژه هایی است که در سال های اخیر خیلی شنیده شده و درباب آن بحث های زیادی صورت گرفته است ، بعضی ها آن را کاملاً لمس کردند، بعضی داخل مسکن های مهر زندگی کردند، بعضی هم آرزو داشتند در مسکن مهر زندگی کنند و در نهایت خیلی ها هم از طریق نزدیکان و دوستان با این موضوع در ارتباط بودند.اما هدف از طراحی مسکن مهر چه بود؟ 
در مقطع زمانی که  قرار شد طرح مسکن مهر عملیاتی شود  برخی معتقد بودند بخش مسکن از آن مواردی است که دولت لازم است در آن حضور پیدا کند . طبق آماری که از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مرکز پژوهش های مجلس ارائه شده بود  حدفاصل سال های 85 تا 90 کشور ما نیاز به حدود 60 هزار واحد مسکونی به صورت سالانه داشت. مسکن مهر به اعتقاد طراحان این طرح می توانست این خلاء را در مورد واحدهای مسکونی رفع کند از همین رو این طرح طراحی و اجرایی شد  اما رفته رفته اجرای این طرح آنقدر دچار مشکل و کمبود هزینه شد که با تغییر دولت ادامه اجرای آن تقریبا متوقف شد. 
از جمله انتقاداتی که به طرح مسکن مهر وارد شده این است که جانمایی درست و منطقی برای آن صورت نگرفنه یا زیرساخت های کافی برایش فراهم نشده، آب، برق، گاز، تلفن، فضای سبز، بیمارستان و فضای آموزشی به حد کفایت و صحیح برای آن دیده نشده  است.
در مناظره رسانه ای خانه ملت آقای آصفری به عنوان موافق و آقای علوی به عنوان مخالف مسکن مهر در این خصوص با هم مناظره کردند.
سید احسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اشکالات طرح مسکن مهر گغت: نیاز سنجی و مکان یابی مسکن مهر حقیقتاً یک کار عجولانه ای بود و متاسفانه باعث شد به سرانجام مطلوبی نرسد و به علت عدم تخصیص منابع کافی خود به خود این پروژه ها ماند.
وی افزود: دولت براساس اصول 30 ، 31 و 43 قانون اساسی باید مسکن مناسب را برای نیازمندان جامعه تأمین کند در حالیکه در این بخش آنهایی که نیازمند بودند نیازمندتر شدند. 
محمدحسین آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص مسکن مهر گفت: مسکن مهر شامل سه بخش است، یک مورد مسکن های انفرادی که خود مردم با استفاده از تسهیلات و زمینی که دولت به صورت 99 ساله در اختیار مردم قرارداد اقدام کردند. یک بخش شامل تعاونی ها و بخش دیگر مسکن های صنعتی بود. 
وی ادامه داد: امروز ما وقتی نگاه می کنیم می بینیم در این طرح مسکن مهر بیش از دو میلیون نفر صاحب مسکن شدند. مسکن هایی با متراژ 70 تا 140 متر.
آصفری نماینده مردم اراک معتقد است: از نظر کیفیت ساخت این مسکن ها باید به اعضای تعاونی ها و افرادی که سازنده بودند نگاه شود. بخشی از اینها مسکن های بسیار خوبی ساختند که دولت فقط نظارت بر این ساخت و سازها داشت و افراد زیر نظر دولت واحدهای مسکونی را ساختند و در بعضی جاها بنابر امکانات ممکن است از آن کیفیت درجه یک در ساخت مسکن استفاده نکرده باشند و در جای دیگر به علت برآورد خوبی که داشته اند از امکانات و تجهیزات بسیار خوبی استفاده کرده باشند. بالاخره هرچه بود هم مقاوم سازی در سطح کشور شکل گرفت و هم یک تعداد زیادی مسکن ساخته شد .
 سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: ما قرار است برای قشر آسیب پذیر خانه بسازیم، آنهایی که ثروتمند هستند در بهترین جاها و با بهترین امکانات و موقعیت مسکن خوبی می سازند اما در اینجا که به صورت انبوه سازی مسکن مهر را می سازیم صرف نظر از یک سری مساکنی که درون شهر قرار گرفتند و کارهای زیربنایی آن به سهولت انجام شد ولی خیلی از این مساکن مهر در خارج از شهر ، در جاهایی که اصلاً امکاناتی نبود ساخته شد و امروز هم آن مسکن ها مانده چون قشر آسیب پذیر که پولی ندارد پرداخت کند.
 وی ادامه داد: یکسری تسهیلاتی را دولت باید می داد که ابتدا بیست میلیون بود و بعد بیست و پنج میلیون که مشکلات خاص خودش را داشت و بعد تبدیل به سی میلیون تومان شد که باز هم خیلی ها نتوانستند بگیرند.
علوی گفت: در پایان از دو میلیون و دویست هزار واحد یک میلیون و دویست هزار واحد تحویل داده شد.
اما محمدحسین آصفری اظهار داشت: در خیلی از شهرستان ها اتفاقاً در وسط و کنار شهرها یا حاشیه شهرها مسکن مهر را ایجاد کردند و الان هم مشکلی در این خصوص ندارند.
علوی در پاسخ گفت: ما داریم سرمایه ملی را هزینه می کنیم البته این به این معنی نیست که مسکن مهر از بیخ و بن بد است اما روند اجرای کار درست نبود.
 آصفری معتقد است که مساکن مهر برای دولت سود آور بوده و همین 180 میلیون تومانی که دولت دارد در قالب مسکن مهر هرماه تسهیلات می دهد از طریق سودی است که توسط مردمی که صاحب مسکن مهر شدند یک میلیارد تومان بابت اقساط به بانک مسکن و بانک های دیگر ریخته می شود و از همان اقساط، دولت توانایی پیدا کرده و می تواند وام دهد. 
علوی عضو کمیسیون عمران مجلس گفت : اکنون فشار اقتصادی بر کسانی که خواهان مسکن مهر بودند بسیار بالاست و بدهی هایشان پرداخت نشده و اقساط را هم به اضافه اجاره مسکن باید بدهند.
اصفری عضو کمیسیون امنیت ملی در پاسخ متذکر شد: بله دولت مقصر است اکنون خیلی از اعضای تعاونی های مدیریت مسکن به دلیل اینکه نظارت خوبی دولت قبل و دولت کنونی نداشتند در زندان به سر می برند و حتی در مناطقی مشاهده شده مسکن را به دو نفر واگذار کرده اند زیرا دولت نظارت نداشته است. 
وی افزود: همین فردا اگر دولت سایت مسکن مهر را باز کند از حوزه انتخابیه حضرت عالی ببینید چندین نفر برای ثبت نام می آیند. اینکه ما مردم را بخواهیم به امان خدا رها کنیم و بگوییم خودتان مشکل خودتان را حل کنید کار درست انجام نمی شود. چرا دولت ها باید به طرح های ملی نگاه سیاسی داشته باشند.
 آصفری در پاسخ به چگونگی نظارت مجلس بر مسکن مهر گفت : مجلس ردیف بودجه را مشخص می کند اما دولت باید بر تعاونی ساخت مسکن نظارت کند.
وی خاطرنشان کرد: ما در تمام استان ها دو متولی برای مسکن مهر داریم یکی سازمان های راه و شهرسازی و دیگری اداره کل تعاون و کار و امور اجتماعی که متاسفانه این دو مجموعه در مسکن مهر کارایی مثبتی نداشته اند.