Skip to Content

معیشت بهره‌برداران اولویت اصلی طرح تنفس جنگل

نمایندگان مجلس مطرح کردند؛

نمایندگان مردم بر تامین معیشت بهره‌برداران و ساکنان جنگل حین اجرای طرح تنفس و تعیین تکلیف و تدوین برنامه بهره‌برداری بعد از اتمام این دوره تاکید کردند.
 
به گزارش مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه مقرر کردند تا در سه سال نخست این برنامه، بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور کاهش و از آغاز سال چهارم برنامه ششم توسعه، بهره‌برداری به صورت کامل ممنوع شود به نوعی که دولت مجاز به تمدید قراردادهای طرحهای جنگل‌داری مذکور که مدت اجرای آن به اتمام می‌رسد، نیست.

سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری نیز موظف شده تا درمدت سه‌سال اول اجرای قانون برنامه، ضمن جلوگیری از انعقاد قرارداد و نظارت بر اجرای قراردادهای منعقد شده قبلی، اجرای این ماده را پیگیری کند.

وضعیت معیشت بهره‌برداران به خصوص افراد محلی که از چوب درختان برای سوخت و سایر مصارف خود استفاده می‌کنند و وضعیت بهره‌برداری از جنگل بعد از اتمام دوره تنفس، مهم‌ترین مسئله‌ای است که مطرح شده، از این رو علی‌محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از تدوین برنامه جامع سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از بیکاری بهره‌برداران خبر داده است.

محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس اما معتقد است که میزان بهره برداری بعد از اتمام طرح مشخص می‌شود کما اینکه بر اساس نتایج ممکن است تغییراتی حین اجرا هم لحاظ شود، حال آنکه عبدالکریم حسین‌زاده نایب رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس تاکید دارد که دولت باید استراتژی مصرف، میزان بهره‌برداری، واردات چوب و ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا برای بعد از اجرای طرح تنفس را هم‌اکنون تدوین کند.

شمس‌الله شریعت‌نژاد عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس و نماینده مردم تنکابن و رامسر از نبود برنامه مشخص برای دوران بعد از اجرای طرح تنفس جنگل انتقاد کرد و گفت: افق آینده طرح تنفس جنگل نامعلوم است.

 

احیا تنوع زیستی ایران با اجرای کامل طرح تنفس جنگل

محمد رضا تابس در خصوص لزوم برنامه‌ریزی‌ برای دوران بعد از اجرای طرح تنفس جنگل، گفت: طرح تنفس در صورتی که به صورت کامل اجرا شود به نفع محیط‌زیست و طبیعت بوده کما اینکه موجب تقویت، احیا و صیانت از تنوع زیستی کشور می‌شود، البته بهره‌برداران از جنگل هم نفع لازم را خواهند برد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بودجه لازم باید به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور جهت جبران اجرای طرح تنفس جنگل اختصاص داده شود تا بتواند در قبال کمبود منابعی که به موجب اجرای این طرح به سازمان تحمیل می‌شود، در عرصه محیط‌زیست جبران کند.

وی با یادآوری اینکه بهره‌برداری از جنگل یکی از منبع درآمدهای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بوده است، افزود: این منبع درآمد برای اشتغال زایی بهره بردارانی که بیکار می‌شوند، لازم است، در حقیقت مجموعه اقدامات طرح تنفس جنگل باید یکپارچه دنبال شود.

رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار در مجلس شورای اسلامی، تابش یادآور شد: بر اساس نتایج اجرای طرح تنفس جنگل، میزان بهره برداری بعد از اتمام دوره مشخص می‌شود کما اینکه بر اساس نتایج در دو سال نخست، ممکن است تغییراتی حین اجرا هم لحاظ شود.

 

تدوین برنامه جامع جهت جلوگیری از بیکاری بهره‌برداران جنگل

علی محمد شاعری در خصوص برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای معیشت بهره‌برداران از جنگل پس از اجرای طرح تنفس جنگل، گفت: برای جبران خسارت‌های ناشی از توقف بهره‌برداری از جنگل 80 میلیارد ریال در بودجه سال 96 پیش‌بینی شده تا از سوی سازمان برنامه و بودجه به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور جهت جبران هزینه‌های ناشی از کاهش بهره برداری چوب از جنگل‌های شمال اختصاص داده شود.

تاکید بر هدایت مجریان طرح‌های بهره‌برداری از جنگل به حفاظتی و جنگل‌کاری

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه رد مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز باید مجریان طرح‌های بهره‌برداری را به سمت طرح‌های حفاظتی، جنگل‌کاری و طرح‌های پرورشی جنگل هدایت کند، همچنین در قانون برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده در زمان اجرای طرح تنفس جنگل، واردات چوب با تعرفه صفر انجام شود تا نیاز چوبی کشور و مواد اولیه واحدهای صنعتی تامین شود.

وی در توضیح چهارمین اقدام، افزود: حمایت از زراعت چوب توسط دولت از دیگر اقداماتی است که باید عملیاتی شود، در واقع با کاشت گیاهان سریع الرشد نیاز چوبی تامین شود، مجموع این اقدامات از بهره‌برداری جنگل جلوگیری می‌کند.

تدوین برنامه جامع اجرای طرح تنفس جهت جلوگیری از بیکاری بهره‌برداران

شاعری با یادآوری جلسه مشترک با مسئولان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در ابتدای سال جاری، گفت: مسئولان این سازمان نیز در حال تدوین برنامه جامع برای اجرای این قانون هستند، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز نظارت دقیق بر اجرای این قانون خواهد داشت تا نه تنها از بهره‌برداری صنعتی از جنگل جلوگیری شود، بلکه در جهت ایجاد شغل و بیکاری نیروها تمهیدات لازم فراهم شود.

تحقق عملیات گازرسانی به روستاهای جنگلی برای کاهش وابستگی به جنگل

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری مذاکرات با مسئولان وزارت نفت، تصریح کرد: وزارت نفت برنامه‌ریزی کرده تا پایان سال 1397 تمامی روستاهای بالای 20 خانوار را گازرسانی کند تا وابستگی روستاییان به جنگل به حداقل میزان ممکن برسد، متاسفانه هم‌اکنون روستاییان برای تامین هیزم و سوخت مورد نیاز خود از هیزم‌ها و چوب درختان جنگلی استفاده می‌کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی، گفت: هماهنگی‌های لازم برای عملیاتی کردن این موضوع با وزارت نفت انجام گرفته، کما اینکه وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران در اکثر روستاهای جنگلی عملیات گازرسانی را اجرا کرده است.

 

حسین‌زاده: سیاست‌های کشور بعد از اتمام طرح تنفس جنگل مشخص نیست

عبدالکریم حسین زاده در خصوص لزوم برنامه‌ریزی‌ برای دوران بعد از اجرای طرح تنفس جنگل، گفت: در رده‌های مختلف برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت نیاز است بنابراین برای طرح تنفس جنگل باید دو فاز برنامه ریزی صورت گیرد، به نوعی که برنامه‌ریزی جهت تدوین سیاست‌ها بعد از دوران تنفس مشخص شود.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برنامه‌‌ریزی برای دوران بعد از اجرای طرح تنفس جنگل جهت جلوگیری از بازگشت به مشکلات قبل از طرح و بهره برداری های بی رویه لازم است، لذا استراتژی مصرف، میزان بهره‌برداری و ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا در برنامه پنج ساله آتی پیش‌بینی شود.

حسین‌زاده تاکید کرد: وضعیت واردات چوب و تولید صنایع جدید بعد از اتمام طرح تنفس جنگل نیز باید شفاف شود، در برخی کشورها کاغذ را از سنگ تولید می‌کنند بنابراین نه تنها برنامه پنج ساله و سیاست ‌گذاری‌های چون کاهش مصرف باید مشخص شود بلکه سیاست‌گذاری جایگزین استفاده های چوبی ایجاد شود تا مواد اولیه دیگر جایگزین استفاده از چوب شود.

نایب رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت از همین حالا باید برنامه ریزی های مذکور را دنبال کند، همچنین نسبت به برقراری تناسب بین عرضه و تقاضا برای سال‌های بعد از اجرای طرح تنفس جنگل اقدام کند.

 

افق نامعلوم طرح تنفس جنگل‌های شمال کشور

شمس الله شریعت نژاد در خصوص لزوم برنامه‌ریزی‌ برای دوران بعد از اجرای طرح تنفس جنگل گفت: طرح تنفس به پیشنهاد دولت در مجلس در برنامه ششم توسعه مطرح و به تصویب رسید، متاسفانه افق آینده برای طرح تنفس جنگل نامعلوم است و دولت هم هنوز برنامه‌ای برای دوران پس از تنفس ندارند.

لزوم توجه به برنامه‌های حفاظتی بعد از اتمام طرح تنفس جنگل

نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طی سه سال بهره‌برداری تجاری و صنعتی از جنگل‌های شمال کشور ممنوع خواهد شد، در این شرایط دولت باید برنامه‌ریزی برای درختان آسیب دیده کند، اما متاسفانه در قانون مصوب به این موضوعات کمتر توجه شده است.

وی افزود: سازمان‌جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز باید برنامه مدون جهت صیانت از درختان در دوره تنفس داشته باشد، افرادی در داخل برخی از جنگل‌ها سکونت دارند و زندگی عده‌ای از افراد هم به جنگل وابسته است بنابراین برنامه حفاظتی بعد از اتمام طرح تنفس جنگل باید مورد توجه قرار گیرد.

تعیین تکلیف جنگل‌بانان در دوران اجرای طرح تنفس جنگل

شریعت‌نژاد با بیان اینکه تعیین تکلیف جنگل‌بانان در شرایطی که با کمبود نیروی انسانی روبه‌رو هستیم نیز ضروری است، گفت: دولت باید راهکار و برنامه مشخص برای این گروه داشته باشد، لذا ضمن رفع ابهامات باید آینده روشنی را برای سیاست اجرای طرح تنفس ترسیم کند.

طرح‌های جنگل‌کاری اصولی‌ترین راهکار صیانت از جنگل‌های کشور

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طرح های جنگل کاری اصولی‌ترین راهکار مدیریت جنگل است، گفت: تجربه‌های بهره‌برداری و صیانت از جنگل با عمر پنجاه ساله بنا به توصیه‌های غیرکارشناسی محیط‌زیستی نباید کنار گذاشته شوند، در حقیقت با استفاده از کارشناسان زبده باید ضمن اجرای طرح تنفس آنچه بعد از طرح قرار است به دست آوریم نیز مشخص شود.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: جنگل‌زدایی و تخریب نباید نتیجه اجرای طرح تنفس باشد، بنابراین مدل صیانت از جنگل باید تعریف شود هرچند تاکنون این اقدام صورت نگرفته است.