Skip to Content

موافقان کلیات طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷

نمایندگان موافق کلیات طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷ معتقدند اصلاحاتی در برخی بندهای بودجه مربوط به تخصیص قیر رایگان، بهسازی راه های روستایی، تخصیص منابع شهرداری ها، رفع موانع تولیدکنندگان و غیره برای ارائه خدمات به مردم انجام گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، در نشست علنی امروز (یکشنبه، 11 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرح اصلاح قانون بودجه سال 97، گفت: کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون اصلی و 7 کمیسیون فرعی با این طرح موافقت کردند و نظر مخالفان هم نسبت به جزئیات است.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ذیل ماده واحده این طرح اصلاحاتی در 7 بند صورت گرفته که به موجب آن تخصیص قیر رایگان به میزان ارزش ریالی یکی از این موارد است. در لایحه بودجه سال 97 تخصیص قیر رایگان به میزان وزنی در نظر گرفته شده بود که هم اکنون با اصلاحاتی ابهامات موجود رفع شد.

وی افزود: در بندهای اصلاحی دیگر به مشکل اراضی در اجرای راهسازی اشاره شده از این رو طبق برنامه ششم توسعه تکالیفی برای دولت و وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده است، همچنین برای رفع نارسایی ها در طرح هادی و بهسازی معابر روستایی اصلاحاتی انجام گرفته است.

رضیان اشاره کرد: در بندهایی از این طرح به تکالیفی برای سازمان هدفمندی جهت تسریع در پرداخت وجوه مربوط به آب بها و بهای برق مصرفی اشاره شده، همچنین در مورد تبصره 12 قانون بودجه و موضوع مسکن مهر اصلاحاتی صورت گرفت تا حق مالکیت پیش بینی شده حفظ و تثبیت شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن در مجلس دهم افزود: در مورد اصلاحات تبصره 14 نیز تغییرات به شکلی انجام شده تا مشکلات مردم سریع تر مرتفع و در مورد تبصره 16 نیز خواست تولیدکننده ها و رفع درگیری آن ها با پرداخت سود جرایم بانکی مورد توجه قرار گرفته تا موانع پیش روی تولیدکنندگان برداشته شود.

مهرداد بائوج لاهوتی در ادامه و در موافقت با کلیات طرح مذکور، گفت: طبق قانون بودجه 4 میلیون تن قیر با 3 هزار میلیارد دلار در نظر گرفته شد اما به دلیل عدم توانایی دولت در تامین این میزان تغییراتی در کمیسیون بودجه با نظر سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شد تا در آسفالت راه های روستایی تسهیل و با تفاهم دولت همان 4 میلیون قیر رایگان حفظ شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: با اصلاحاتی قرار شد هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران به راه های روستایی تخصیص و 30 درصد در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد تا در بخش اجرای طرح های هادی صرف شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین حدود 3 هزار و 200 میلیارد از عوارض شهرداری ها و دهیاری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده که حق قانونی شهرداری های زیر 50 نفر بود با تغییراتی به آن ها بازمی گردد زیرا ما در زمان تصویب بودجه اشتباه کرده بودیم و این منابع نباید از شهرداری ها حذف می شد.

علی قربانی به عنوان آخرین موافق کلیات طرح یک فوریت اصلاح قانون بودجه سال 97 نیز یادآور شد: برای حل مشکل دستگاه ها و جا به جایی برخی ردیف های بودجه اصلاحاتی در قانون با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه انجام گرفت که در بخشی تهاتر هزینه های آسفالت برای استفاده پیمانکاران از قیر رایگان اصلاحاتی صورت گرفت و در بند دیگر به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شد اراضی در مسیر جاده سازی و تملک و از اسناد خزانه اسلامی برای هزینه این بخش استفاده کنند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در یکی از بندها نیز بانک مرکزی موظف شد سود و سهام خود را به صورت یک دوازدهم به دولت بپردازد و در بخش دیگر نیز دولت برای تکمیل مسکن مهر موظف به فروش اراضی و املاک 99 ساله به مالکان می شود تا از این محل هزینه های مذکور را تامین کنند.

وی افزود: سازمان هدفمندی نیز موظف شد وجوه آب و برق را سریع تر به شرکت ها واریز کند، همچنین 32 هزار میلیارد از عوارض شهرداری ها و دهیاری ها به 1074 شهرداری و 30 هزار دهیاری برای رفع مشکلات بودجه ای تخصیص پیدا می کند.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم یادآور شد: در مورد مراکز درمانی نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و شهرداری ها نیز با توجه به اینکه تنها 10 درصد خدمات و هزینه ها مربوط به پرسنل است تغییراتی صورت گرفت تا آن ها نیز ضمن تبعیت از تعرفه دولتی متضرر نشوند.