Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

موسوی نماینده تهران: همه ایرانیان در برابر دشمنان امنیت کشور ید واحد هستند

موسوی نماینده تهران: همه ایرانیان در برابر دشمنان امنیت کشور ید واحد هستند


Loading the player...

دانلود

موسوی در نطق میان دستور

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:همه ایرانیان فارغ از علایق و گرایش های سیاسی، ید واحد در برابر دشمنان امنیت این سرزمین هستند و از حافظان و پاسداران امنیت کشور حمایت می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی سید فرید موسوی در نشست علنی امروز چهارشنبه (14 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن عرض سلام و درود خدمت ملت شریف ایران، گفت: به نیکی یاد می کنم از شهدای گرانقدر این سرزمین و نیز از مرشد و پیر مرادشان، خمینی کبیر و درودی نثار همه ایثارگران و تلاشگران آزادی و آبادی این سرزمین می نمایم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه چندی پیش ایرانیان خالق حماسه ای دیگر شدند، افزود: مردم در انتخابات بار دیگر روح مردمسالاری نظام جمهوری اسلامی را بار دیگر به نمایش جهانیان درآوردند، روحی که در منطقه آشوب خیز خاورمیانه عامل ثبات، اقتدار و همبستگی ملی ایرانیان است.

امنیت کشور مساله ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت

 موسوی ضمن محکوم کردن اقدام انسان ستیز تروریستی تهران، برای شهدای این حادثه علو درجات را آرزو کرد و ادامه داد:بی دلیل نیست که دشمنان این کشور و آنانی که در قرن 21 هنوز با تفکر قبیله ای و سیستم پادشاهی حکمرانی کرده و مردم سالاری بی نظیر ایران در منطقه را علیه امنیت ایلاتی خود قلمداد می کنند، برای صدمه زدن به اقتدار ایران، نماد مردمسالاری کشور یعنی مجلس شورای اسلامی را هدف قرار دادند.

وی با بیان اینکه امنیت کشور مساله ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت، یادآور شد: همه ایرانیان فارغ از علایق و گرایش های سیاسی، ید واحد در برابر دشمنان امنیت این سرزمین هستند و از حافظان و پاسداران امنیت کشور حمایت می کنند.

بیم بحران در مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور

موسوی افزود: ذکر این نکته ضروری بوده که اگر مردان غیور و گمنام این کشور با شهادت و ایثارگری از ابتدای انقلاب تاکنون ثبات و پایه ی امنیتی کشور را تامین کرده اند بر ما بوده که در راستای تامین امنیت جامع و پایدار برای تحقق سایر جنبه های امنیت اعم از اقتصادی، اجتماعی و شغلی به جد اهتمام ورزیم.

وی با اشاره به مهمترین مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور به ویژه ادامه داد:اگر امروز با دقت و با تمام وجود به مسائل اقتصادی و اجتماعی توجه نشود، بیم آن می رود که در آینده‌ای نه چندان دور ناخواسته شاهد شرایط بحرانی‌ برای کشور بوده و امنیت پایدار با چالش مواجه شود.

وضعیت جاری صنعت بانکی  مانعی عظیم در توسعه محسوب می شود

حاجی دلیگانی با بیان اینکه وضعیت جاری صنعت بانکی همچنان مانعی عظیم در توسعه محسوب شده و تنگناهای اعتباری آن توان تامین مالی رشد اقتصادی مطلوب را سلب کرده است، اظهار کرد: انباشته شدن دارایی ها و تسهیلات معوقه و غیرجاری، انجماد دارایی ها، زیان های انباشته در صورت های مالی، عدم تطبیق سودهای شناسایی شده با واقعیت ها، نرخ های سود نامتعارف و نامتجانس با واقعیت اقتصادی کشور، توسعه بی تناسب شعب و عدم خدمت رسانی به مصارف اعتباری مشتریان خرد و کم درآمد از جمله مشکلات سیستم بانکی است.

 وی با اشاره به مشکلاتی چون تحمیل هزینه بالا به بخش تولید از طریق نرخ سود و کارمزد بالا افزود:جولان موسسات اعتباری اعم از فاقد نظارت ها و متخلف ها، ضعف دیرینه نهاد نظارتی شبکه بانکی و عدم توان آن برای کنترل نظام بانکی، سرمایه گذاری بانک ها در شرکت های تابعه، دور زدن مقررات نرخ سود از طریق صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه و ده ها درد و معضل کوچک و بزرگ دیگر از دیگر مشکلات بوده که با کمال تاسف هزینه ی تعلل در رفع مشکلات مورد اشاره بر مردم تحمیل شده و به عناوین مختلف مردم تاوان بی تدبیرها و تعلل ما در رفع مسایل مزبور را پرداخت می کنند.

دولت باید شجاعت خروج از رکود و رونق اقتصادی را داشته باشد

موسوی با بیان اینکه وضعیت معیشت مردم نیز معضل بزرگ دیگری است که بنیان های جامعه را در معرض خطر قرار داده است، ادامه داد: دولت باید شجاعت خروج از رکود و رونق اقتصادی را داشته باشد و البته بداند که در این مسیر حمایت مجلس و مردم را در کنار خود خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه از مهم ترین معضلات اجتماعی کشور فقدان نگاه استراتژیک به مساله جوانان است، تصریح کرد: جوانان در هر کشوری به عنوان سرمایه انسانی و ظرفیت توسعه محسوب می شوند،اما متاسفانه در کشور بحران اشتغال و ازدواج در میان جوانان به یک معضل اجتماعی بدل شده است.

درصد قابل توجهی از جمعیت فعال کشور بیکار هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه درصد قابل توجهی از جمعیت فعال کشور بیکار هستند، در حالی که می توان، از توان و انرژی نسل جوان در توسعه و بهبود آینده کشور استفاده کرد، افزود: هر چند همه دستگاه های حاکمیتی و دولتی در این امر سهیم هستند،اما امیدواریم با احیاء سازمان ملی جوانان اقدامات مهم و کارآمد در خصوص ارائه پاسخ های اثربخش به چالش های مبتلا به این قشر جامعه صورت پذیرد.

وی با تاکید بر لزوم اعتماد به جوانان، ادامه داد:این تنها مساله جوانان نیست، در حالی که در بسیاری از کشورها شاهد شناوری مدیریت نسلی هستیم و جوانان تا رده نخست وزیری حضور می یابند، اما ما بعد از حدود چهار دهه از انقلاب کماکان شاهد این هستیم که همان نسل اول تکیه بر مسندهای مدیریتی کشور دارد و علاقه خدمت به کشور چنان است که نه در توانمندسازی جوانان همت به خرج داده ایم و نه حاضر هستیم که عرصه را به جوانان واگذار کنیم.

برخی که با سعی و خطا مدیر و ژنرال نام گرفتند، بر عدم تجربه جوانان خرده می گیرند

 موسوی با اشاره به اینکه برخی با سعی و خطا مدیریت کرده و مدیر و ژنرال نام گرفتند امروز بر عدم تجربه جوانان خرده می گیرند، یادآور شد: سوال این است آیا اصولا عرصه ای برای جوانان گشوده اید که آنان صاحب تجربه شوند؟ وقت آن رسیده که به جوانان اعتماد کرد، چراکه تعلل بیش از این نه جایز بوده و نه شایسته این کشور و نه با فرآیند توسعه ملی همخوانی دارد.

وی افزود:شاید برای بسیاری هنوز دست کشیدن از مسئولیت ها و خدمت کردن ها سخت است اما اگر خواهان توسعه و پیشرفت کشور هستیم باید حضور نسل جوان در عرصه مدیریتی کشور را بپذیریم.

دولت باید شجاعت لازم در به کارگیری جوانان نخبه را در لایه مدیریتی کشور داشته باشد

نماینده مردم تهران در مجلس دهم، ادامه داد:دولت در این زمینه وظیفه سنگینی دارد، چراکه جامعه جوان و حامی دولت به حق منتظر اقدامات جدی در ورود جوانان به عرصه مدیریتی کشور هستند.

وی تصریح کرد:دولت باید شجاعت لازم مبنی بر به کارگیری جوانان نخبه و متخصص و همراه و همسو با سیاست های خود در لایه مدیریتی کشور را داشته باشد و با اقدامات عملی نشان دهد که بر آنچه با جوانان عهد کرده، پایبند است.

دغدغه جوانان، وضعیت دانشگاه ها است

موسوی با اشاره به اینکه از دیگر خواستگاه ها و دغدغه جوانان، وضعیت دانشگاه ها است، افزود:تاکید بر توسعه کمی و اهمیت بیش از حد به معیارهای هزینه ای جز پولی ساختن آموزش عالی و افت وضعیت علمی دستاورد دیگری ندارد، کار به جایی رسیده که امروز متاسفانه شاهد آن هستیم که طبقه محروم به دلیل هزینه های بالای تحصیل، آنچه که از سبد خانواده خود حذف می کنند، تحصیل و آموزش است.

 وی ادامه داد:تناسب سازی اصولی این موضوع از طریق افزایش سهم دوره های تحصیلی رایگان در دانشگاه های دولتی کشور و توجه به معیارهای کیفی می تواند کارگشا باشد، وگرنه طی دهه های آتی شاهد افزایش بی سوادی و کم دانشی در جامعه خواهیم بود.

 شرط اساسی برای عبور از بحران ها و ابرچالش های اقتصادی و اجتماعی ایران، وفاق ملی است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه قطعا برای کشوری که در منطقه سرآمد مردم سالاری دینی است، پویاسازی محیط دانشگاه ها چه از نظر علمی و چه از نظر محیط گفتمانی بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد: فراهم سازی محیطی شاداب و گفتمان محور برای دانشجویان و تشکل های مختلف دانشجویی ضرورتی انکارناپذیر است تا فرآیند ضروری و حیاتی گفتمانسازی از دوران دانشجویی نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه شرط اساسی برای عبور از بحران ها و ابرچالش های اقتصادی و اجتماعی ایران، وفاق ملی است، افزود: برای پیمودن راه توسعه پایدار، درک مشترک همه جریان های فکری و اجتماعی از ضرورت وفاق ملی و طی کردن مسیر توسعه بسیار حیاتی است و در این راستا جریان های اصلی کشور باید ضمن دوری از مسائل فرعی و حاشیه ای بر مسائل اصلی کشور تمرکز کنند تا با عزم و وفاق ملی قادر به تدوین یک گفتمان مشترک توسعه گرا باشیم.

نقش دولت در توسعه کشور و نهادینه کردن گفتمان توسعه گرا بسیار پر اهمیت است

موسوی با تاکید بر اینکه قطعا نقش دولت در توسعه کشور و نهادینه کردن گفتمان توسعه گرا بسیار پر اهمیت است، ادامه داد: عمل به این نقش مهم، بدون اصلاحات گسترده در دستگاه های دولتی میسر نیست و لازم است در وهله اول موجبات تعالی، بالندگی و پویایی دستگاه های اداری فراهم آید و اولین گام در این باره معرفی کابینه ای کارآمد و پویا است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در پیشبرد مسیر توسعه همواره کنار دولت بوده و مسیر را برای حصول اهداف هموار می کند، تصریح کرد:علاوه بر سلامت مالی، سیاسی و تخصص گرایی، شرایط سنی اعضای هیات دولت نیز باید چنان باشد که وزرا شجاعت لازم برای تحول و بالندگی سازمانی را دارا باشند و قادر باشند تا با نشاط و بهرهبرداری از روشهای نوین علمی و مدیریتی و بصورت برنامه محور  وزارتخانه متبوع خود را سرآمد سازند.